Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Üyelerimizin imza bölümüne isim ve soyadlarını varsa oynadığı takımı yazmalarını önemle rica ederiz...
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

İletileri Göster

* Mesajlar | Konular | Eklentiler

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz

Mesajlar - lycantrophic

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 23
16
Ama bi sakin olun abi... Hepimiz dogru bildigimizi yapalim Eski bir Kizilderili Turkun dedigi gibi "su akar yolunu bulur"

Ben bu söze biraz takıldım açıkçası. Sonuçta amerikan futbolunda 10 yıla yakın bir zamanım geçti. Şu anda da dahil değilim, ama merak ettiğim bir şey var, herkes doğru bildiğini yapınca bu oyun bir yerlere geliyor mu? Tamam oyun bilgisi anlamında belki gelişme olabilir; ama benim gördüğüm başlangıç zamanlarında dahi daha iyi bir organizasyon yapısı olduğu. Federasyon yokken en azından insanlar yüz yüze geliyordu yine çekememezlik anlaşamamazlık olsa da. Bence verilmesi gereken karar, bu spora halı saha maç yapar gibi, ya da hobi toplulukları gibi amatör mü devam etmek istiyorsunuz; ya da profesyonelleşelim, görsel açıdan bişeyler verebilelim insanlara, daha geniş bir ortama hakim olalım, ciddi iş yapalım mı diyorsunuz? Amatörken profesyonel gibi davranmaya çalışmak ya da profesyonelleşmeye çalışırken amatörlükten kurtulamamak... Bence en temel sorun bu, su akıp da yolunu bulmuyor ortada bi yol olmayınca bence...

17
Genel Konular / Ynt: Penn State olayı
« : Kasım 13, 2011, 10:44:58 »
Bende de linebacker eğitim videosu olan Penn State savunma koordinatörü Sandunsky oğlancıymış. Videoda neden üniversite öğrencisi değil de çoluk çocuğu konu mankeni olarak kullandığını da merak etmiştim hani.  ??? Paterno'ya da söylemişler böyle böyle diye. O da olayı örtbas eden grubun içinde yer almış. Kısaca durum bu.

18
Dünyada Amerikan Futbolu / Ynt: Euro Bowl
« : Haziran 19, 2011, 10:29:42 »
Arkadaşlar, adam interception'ı kendi "endzone" da yaptı. "Endzone"dan çıkması için daha 7 yard vardı ve o sıra maç 12-6 öndelerdi. Kendi "endzone" dan çıkamasa veya bir şekilde geri itilse 2 puan rakibe hediye edecekti. Koşmasının hiçbir manası yoktu. Her interception yapan, bende "touchdown" yapacam mantığı ile koşmak zorunda değil.

Düzeltme: Endzone'dan çıkmadan tackle yerse ya da dışarı çıkarsa touchback olur. Keza geri itilse çıktıktan sonra maximum gain dikkate alınır. Safety olacak tek durum endzone'dan çıkıp kendi kendine geri girip orda tackle yemesiyle, dışarı çıkmasıyla olur o da uzak ihtimal. Tartışması çok döndü bunun zamanında, dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmeyelim. :)

Pozisyona gelelim: Bence maçın genelinde de olsa orda touchbacki alıp hücuma topu 20 yarddan vermek daha iyi bir seçim, genelde de yapılan budur zaten.

19
Yakında internetten çeşitli kasetler yayınlayacağım, yok yakınken istifa et.  :P

20
Sonuçta karar offside mıymış delay of game miymiş onu söyle sen bana.  ;)  Kesinlikle seni doğrulamadım hala offsidedan bahsediyorsun mesela, offside değil olay, delay of game. :D Offside çalınması için mutlaka neutral zonea girilmelidir diye kural da var. Hakemlikle ilgili arkadaşları da gördük daha offsideı delay of gamei bilmiyorlar.  ;D ;D

21
Editledim Evre sen cevap yazarken yürüyorum hala. Durmak yok yola devam.  ;D

22
İyi de elmalarla armutları karıştırmayalım yine başa dönüp. Savunma oyuncusu neutral zone'da olur; karşısında olur hücum oyuncusunun, threat dediğimiz o. Onu çoktaaannnn geçtik. Yoksa mesela bi blitz gösteren, çizgiyi geçmeden oyuncudan threat olmaz. Başa dönmeyelim :)

Kural kitabını da derinlemesine okuyalım lütfen bi göz atıp geçmeyelim: :P Benim dediğim şu:

Defensive Team Requirements—ARTICLE 5
Approved Ruling 7-1-5

IV- Linebacker B56 is stationary within one yard beyond the neutral
zone. As the offense is calling its snap signals, B56 feints toward
the line in an obvious attempt to induce a false start by the offense. 
RULING: Dead-ball foul, DELAY OF GAME Five-yard penalty at the
succeeding spot

Türkçeye de çevireyim bari:

Savunma Takımı Gereksinimleri-MADDE 5
Onaylanan Karar 7-1-5

IV- Linebacker B56 neutral zone'un bir yard gerisinde sabittir. Hücum
snap sinyallerini bağırdıkça, B56 hücumu bariz biçimde false start
yaptırmaya çalışır biçimde çizgiye doğru çalım atar.
KARAR: Dead ball faul,  DELAY OF GAME Önceki noktadan beş
yard ceza.

 Önceden de dediğim gibi, özetleyeyim; savunma neutral zone'a girer; hücum oyuncusuna threat olur hücum kımıldar; offside eyvallah. Neutral zone'da değildir; oyun içersindedir çakallık peşinde değildir savunma oyuncusu. Normal savunma hareketlerini yapar mesela diyelim blitz gösterir snap countta, çizgiyi geçmez. Hücum tepki verir. Ceza hücuma. Son senaryo da şu; çakallık peşindedir savunma oyuncusu. Snap countta hücum oyuncusunun gözüne gözüne el kol ayak hareketleri yapar bariz biçimde. DELAY OF GAME, savunmaya ceza. Aynen dediğim gibi; savunma çizgiyi geçmemiş durumdaysa savunmaya offside çalınmaz; bununla ilgili çizgiyi geçmeden tek ceza çalınabilecek durum savunmanın çakallık yaptığı durumdur, o ceza da offside değil, delay of gamedir. O da çok bariz durumlarda çalınabilir ancak. Yine haklıyım lanet olsun.;D Yaşasın ego  Canım sıkılıyordu yaşasın polemik bi de.:P

Hem şunu düşünün; bir linebacker mesela snap counta normal oyun tepkisini verip blitz gösterdi ama çizgiyi geçmedi. Hücum oyuncusu kıpırdadı diye niye savunmaya ceza verilsin? Hücum oyuncusu kıpırdadığı anda savunma herhangi bir kural ihlalinde bulunuyor mu ona bakmak gerek. Savunma çizgiyi geçmiş olur eyvallah; ama şu dediğim tarzda senaryo hariç savunma snap öncesinde hareket edebilir. O zaman  "Top snap yapılmadan önce savunma hareket edemez" diye bir kural olurdu; olay da baştan halledilirdi. Ama, şu kurallarla sen savunma normal hareket etti; çizgiyi geçmedi hücum da tepki verdi diye savunmaya offside cezası çalıyorsan (sen dediğim herhangi bir hakem anlamında kimseyi hedef almıyorum :) ) yanlış karar veriyorsun demektir ve maalesef bu kural yıllardır süregelen biçimde tamamen yanlış uygulanan ve yorumlanan bir kural konumundadır. Çok üzülüyorum buna.  :'(

23
Tamam ama bizim bahsettiğimiz şeyler normal oyunla ilgili olan, çakallık amacı taşımayan savunma oyuncusu hareketleri. Genel anlamda benim dediğim doğru. İstisnalar kaideyi bozmaz. Mesela yine dediğin duruma benzer biçimde savunma false start yaptırtmak için hat hat diye de bağıramaz. Her iki senaryoda da verilecek ceza delay of game'dir hem. Offside, false start çalınmaz.  :) Haksızsın kabul et!!! Burda da bi polemik çıkarıyormuşuz. . :P

24
cevaplar icin saolunda mesela cift hat oyunlarda oyunu hucum oyunculari biliyor defans oyuncularida oyunu bilmedigi icin reaksiyon gosterip giriyor ama sarj yapmadan cikiyor ama oyunu bildigi halde kalkan adam hareket edince ceza gene karsi tarafa caliniyor benim bir turlu bunu mantigim almadi!

Yine burda hücum oyuncusu geç hareket ediyorsa, yani savunma oyuncusu neutral zone'dan geri çıkmış durumdayken tepki verip hareket ediyorsa ceza hücuma. Ozan, olayın dediğin gibi refleks olması gerek. Tepkiyi ancak savunma oyuncusu neutral zonedan çıkınca veriyorsa refleks olmaz o. Hücuma verilmesi gereken bir ceza.

25
Cizgiyi gecmis olmasının bir onemi yok karar ile ilgili bildigim kadarıyla. Karar verilmesi gereken, defans oyuncusunun sarjına ofans oyuncusunun tepki vermiş olması. Tabii ki cizgiden ne kadar uzak, o kadar inandırılıcılığ az oluyor ofansın tepkisi, o ayrı.

Rulebooktan alıntı:
A66, a restricted lineman between the snapper and the player on the
end of the line, or A72, a restricted player on the end of the line of
scrimmage:

Lifts a hand or hands from the ground upon initial charge by B1,
who (a) does not enter the neutral zone or (b) enters the neutral
zone but does not threaten the position of A66 or A72. RULING:
In both (a) and (b), blow the whistle immediately. Team A deadball foul, false start. Penalty—Five yards from the succeeding
spot.

Neutral zone bu konuda oldukça önemli. Ozan'ın da eklediği gibi pozisyonla alakası yoksa savunmanın neutral zone'da olması da farketmez; değilse zaten faul, 5 yard hücuma ceza. :) Savunma oyunculuğu zamanlarımda hücum ceza yiyeceği yerde savunmaya verdikleri zaman bu cezayı kafayı yerdim.  :D

26
uzun sureden beri aklima takilan bir konuyu bu baslik aktif siye sormak istedim!
maclarda d-line oyunculari karsi tarafa ofsayt yaptirmak icin ani hareket yapinca ofsayt defans takimina caliniyor ancak daha once basima geldi ofans takimi cift hat ta topu kaldirmak icin direktif veriyor ve hatta ben iceri zorluyorum ancak kimseye degmeden ve top kalkmadan geri cikiorum ancak sadece ben girdim diye karsidaki ofans adami ayaga kalkinca ceza genede bana caliniyor sizce arada bir fark olmasi gerekmezmi???

Daha önce tartışması geçmişti bunun. Hücum çizgisi oyuncusu savunma oyuncusuna tepki verdiğinde savunmaya ceza verilmesi için savunma oyuncusunun neutral zone ihlali içeriisinde bulunması gerekir. Karşındaki adam hareket ettiği sırada sen çizgiyi geçmiş durumdaysan hücum savunmaya çalınır. Ama şöyle bir örnek vereyim, LBlerden biri blitz gösteriyor, çizgiyi de geçmiyor. Bu blitz gösteren oyuncuya tepki olarak hücum oynarsa ceza hücuma. Yok çizgiyi geçmişse ceza savunmaya. Fark burada. Savunmanın ceza alması için şart hücum oyuncusu hareket ettiği anda savunma oyuncusunun neutral zone ihlali gerçekleştiriyor olması. Öyle bir durum olmasa zaten top oynamadan savunma kılını kıpırdatamaz. En ufak bi hareket görsün hücum tepki versin hop ceza. Olmaz öyle şey.

27
Bide sanırım Murat "belli bir uzatma sayısından sonra 2 point conversion zorunluluğu olabilir" demişti. Oda ilginç bir durum.

Ekleme : aha Murat bu arada mesaj atmış ... sen mi demiştin Murat ?

Evet onu da ben dedim. Kuralı tam olarak da öğrendim; üçüncü overtime'la beraber extrayı takımlar field goal olarak kullanamiyor, two point conversion zorunluluğu var.

28
Uzatmalarda defans sayı yaparsa oyun orda biter.  8)

29
iyi güzel de yayınlayacağım torrent kopirayt mopirayt sıkıntısı yaşanacak bişey değilse problem nerede? kural olarak hiçbir torrent yayınlanamaz mı? öyleyse neden öyle???

Torrenti yayınlanan şey paylaşılması yasak olan birşey değilse torrent dünyanın her yerinde, hatta önemli sitelerde kullanılan bir araçtır. Burda yasak olması çok saçma, şikayet ediyorum.

30
belirli bir overtime'dan sonra 2 point conversion zorunluluğu vardı. Kaçıncı overtime hatırlamıyorum. Hakemler farkındadır umarım.

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 23
Copyright © 2006 - 2019 NFLTR™
SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.113 saniyede 23 sorgu ile oluşturulmuştur