Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Üyelerimizin imza bölümüne isim ve soyadlarını varsa oynadığı takımı yazmalarını önemle rica ederiz...
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Koşan mı, Pas veren mi?  (Okunma sayısı 25103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
Ynt: Koşan mı,Pas veren mi?
« Yanıtla #30 : Ocak 02, 2007, 20:06:47 »

Ya simdi olay Vickin etrafinda toplandi ama... Benim soylemek istedigim Vick degil Vicking tarzi.... Yani yeni bir hucum anlayisi... Yani defansin kosumu yoksa pasmi savunmasi gerektigini oyun kurucuya yada Rb bakarak anlayamadigi bir hucum anlayisi Taki LoS gecilene kadar...

Tabiki bu anlayisin yasayip yasayamayacagi yada basarili olup olamayacagini zaman gostericek... Ama oyunda defans ustunlugu  asilacaksa tabiki bu yeni oyun tarzlari ile gelisecek...

Vick bunu en basarili ornegi olmayabilir... Young da olmayabilir ama ikisinde bu tarzin baslangicinin temsilcileridir... Ama bu sadece oyuncularla olmaz offence mantalitesinin tamamen degismesi gerekir... buda zor ve evrimlesmesi gereken bir surectir ama gelecektir... VE bu gerceklestiginde NBA nasil Shaq i durdurmak icin kurallar cikardiysa... Bu Offence sistemi icinde kuralla cikacak ve football bir adim daha evrimlesecektir...

Cok mu ucuk oldu  ;D
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı KSK_EAGLES

• Rookie
  • *
  • 35 1/2 BIZ KARSIYAKALIYIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : Ocak 03, 2007, 06:23:27 »
yok baba ucuk olmadi.....tabi ki Vickin etrafinda toplandi gibi gozuktu cunki dedigin gibi bu tarzin oyunculari sadece ve sadece Vick ve Young..Butun NFL tarihinde bu iki oyuncu :) o yuzden onlarin etrafinda toplnmis gibi gozukuyor....

simdi...once bazi kartlari veya kendi kartlarimdan birini acayim, bi once herkes ne diyo bu adam , niye boyle diyo bu adam demesin.

1- Essek kadar adam olmama ragmen cok fanatigimdir. Dusuncelerime de bu 100% yansir. Bir dusuncemden kolay kolay vazgecmem taaaa ki karsi taraf 100% kanitlarla ispatlayana kadar.
2- Running quarterback'leri hic mi hic sevmem. Bana gore bu futbolun gelenek ve kulturune aykiridir, futbol futbol olarak kalmali unorthodox degisiklikleri hic sevmem. Yenilige karsiyim demiyorum, akillica olan yeniliklere acigim.
3- simdi running QBye neden karsi oldugumun ana sebebini soyledikten sonra yuksek seviyeden incelikleri soyle soyliyeyim.
          a- Running QB, heyecanli, seyirciye oynayan, atraksiyon yapmak isteyen bir kisilige sahiptir genelde. Futbolda ise, benim kitabimda, atraksiyon degil kazanmak onemlidir ve atraksiyon     ugruna kaybedilecek down'larim yok.
         b- Running qb'lerin 99%'unun passing kabiliyetleri dusuk, completion rate'leri ise dahada dusuktur.  Halbuki QB takimin beyni, ana gorevi kosmak degil pass etmektir.
         c-Running QB'nin en iyi ve tek kullanilabilinir ozelligi "scrambling" ozelligidir. Bu ozellik genelde pocket QB veya solid QB dedigimiz normal QBlerde yoktur, yapmaya kalksalarda ellerine yuzlerine bulastirip arsi defans tarafindan level edilirler. Ama Running QBler cok mobil olabildiklerinden, karsi defans pass defens mi, run defense mi yapmak istediklerine o kisa sure icinde karar veremezler, dolayisiyla deffensive line 4 front'mu 5 front'mu 6 front mu yapacaklarina karar veremezler. Running QBnin scrambling tehdidi oldugundan dolayi karsi defans guz duruma dusebilir. Dolayisiyla zellikle 3rd downlarda running QBler cok iyi kullanilabilinir. Ama bunun icin bile run etmeye baslamadan once 1., 2., 3 opsiyionlarina bakabilecek veya check edebilecek duzeyde iyi bir QB olmasi lazim ki bu 3 opsiyon dolu ise, iste o zaman pocket QBlerin yaptiklari gibi topu disariya atacaklaarina, scrambling yapabilsinler ve 1st down'u bana versinler... Buda bizi d sikkina gonderir :
      d - Running QBlerin akillarinda devamli run oldugundan genelde 2. ve 3. option'larina bakmazlar bile cunki gozleri karsi defansdaki gap'lerdedir kosu kulvarini aramaktadir.
      e- Running QBlerin en buyuk dusmani esasinda iyi uygulanan run blitzidir. Tama blitz yapan defans arkada bosluklar birakacaktir ama blitz basarili oldugunda direk eksi 10 yard'da gomerler running QByi sunki scrambling yapmak icin az biraz geriye kosar..
     f - sakatlanma olaylari cok fazla olur...bir takimin QBsi devamli sakatlanirsa ne olur?
    g - Eger Vince Young ve Vick'in statlarina bakarsaniz 4th quarterda mac kazandirdiklarini cok az gorursunuz cunki eger gerideyseniz o zaman mecbursun pass yapmaya cunki run edersen saat calismaya devam eder ve saati kendi aleyhine kullanmis olursun....Tamam ama running QBler hep kosmak uzerine dusuncelerini ve oyun planlarini gelistirirler..Peki simdi ne olacak?  Karsi takim one gectiginde hele hele 2 touchdown one gectiginde macin hangi quaterinda olursak olalim mumkun oldugunca basarili passler secilmeli  run edilmektense cunki saat geciyor. pass de ise sadece basarili oldugunda saat devam eder, e zaten basarili olussun, birde sideline tarafina atarsan saha disina cikarsan hem basarili pass hemde saati durdurmus olursun ki iste bunu bu iki qb yapamiyor...

neyse...size bir sir vereyim.....Vick ile Young bu isi yapan ilk QBler degil...Bu isin babasi Randall Cunningham'dir...Ama bu adami Vick ile Young kategorisine koyamayiz. cunki bu adam once passer sonra mukemmel bir running QB idi...Benimde dedigim bu zaten,,EgerYoung'da McNabb gibi running kabiliyetini koruyarak guzel bir passer QB olablilirse onu kimse tutamaz....

Cunningham bir EAGLESlidir :) Yillarca Eaglesda oynamistir ve bir efsanedir....4000 yard passing rekoru vardir bir sezonda....ayni sezonda 4000 passing yards yaparken hemen hemen 1000 yard da kosmustur..Bu rekor idi....4000 yard pass, 1000 yard run ederken 30 touchdown 12 interception yapmistir ki mukemmel....

SIZE BIR SURPRIZ.....DA GREATEST, MY MAN DONOVAN MCNABB......
Iste McNabb kosmanin kralini yapar ama super bir passer oldu....Yani Young gibiydi ilk yilinda ama coach adam gibi QB yapti....Ben bu macta Dallasdaydim, deplasmana gitmistik iki arkadas ve bu maci galiba 38-14 gibi deplasman da yenmistik.......SUPER BIR VIDEO SEYREDIN SEVECEKSNIIZ...

http://www.youtube.com/watch?v=aAehdvQX9No

35 1/2 BIZ KARSIYAKALIYIZ

Çevrimdışı sup

• Key Player
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Ocak 15, 2007, 17:18:56 »
tam konunun videosu, solda bombos bir kosu alani sagda gorunmesi nerdeyse imkansiz dorduncu rec. bir rb. bakalim kahramanimiz neyi tercih etti:

http://www.youtube.com/watch?v=hjdfSx2MojM&NR

suphi-

Blitzburg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ocak 15, 2007, 19:53:02 »
belki koscak yerleri agriyodur. ;D

Çevrimdışı BaRo24

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Nisan 02, 2007, 23:38:40 »
Valla Michael Vick'le doruga ulasti bu furya.. herkesin gorevi belli arkadas QB dediin pas atar Vick pas atma yetenegi olmadigi icin kosuyor ama TD'le sonuclanan uzun veya yerinde paslar atan bir QB zirt pirt kosup agzina gozune tackle yiyen bi QB'den daha cok ise yarar...

Çevrimdışı funkychild

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : Mayıs 07, 2008, 18:23:36 »
Aynı anda Brett Favre gibi pas atıp Barry Sanders gibi koşacak biri varsa buyursun tabii. Ama deli gibi hızlı koşup nokta atışı pas atabilecek biri var mı bilmiyorum. NBA'de de  başarılı oyun kurucuların çoğunun beyaz olması bundan sanırım. (Gerçi Payton var, Chris Paul var.) Oyun kuracak adamda zeka daha çok ön plana çıkıyor. Bi quarterback'ten mükemmel oyun okuyup pas atmasını beklerdim ben şahsen. Tabii gerektiğinde scrambling eyleyebilecekse daha güzel, ama Donovan McNabb bile zaman zaman öyle oynardı ki yoğurt üflerdik. 

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
  • Extrayı vermiyoruz beyler!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Mayıs 07, 2008, 18:49:36 »
Aynı anda Brett Favre gibi pas atıp Barry Sanders gibi koşacak biri varsa buyursun tabii. Ama deli gibi hızlı koşup nokta atışı pas atabilecek biri var mı bilmiyorum. NBA'de de  başarılı oyun kurucuların çoğunun beyaz olması bundan sanırım. (Gerçi Payton var, Chris Paul var.) Oyun kuracak adamda zeka daha çok ön plana çıkıyor. Bi quarterback'ten mükemmel oyun okuyup pas atmasını beklerdim ben şahsen. Tabii gerektiğinde scrambling eyleyebilecekse daha güzel, ama Donovan McNabb bile zaman zaman öyle oynardı ki yoğurt üflerdik. 

Bu lafları amerika'da söylesen anında ırkçı diye sınırdışı edilirdin.  ;D

Çevrimdışı funkychild

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Mayıs 10, 2008, 20:02:31 »
Bu lafları amerika'da söylesen anında ırkçı diye sınırdışı edilirdin.  ;D

=) Evet kulağa öyle geliyor ama amacım o değildi. Irkçı falan değilim asla, sadece oyun kurucu mevkiinde zencilerin atletik özelliklerinden çok beyazların uzun vadede  daha etkili olan oyun okuma, oyun bilgisi gibi özellikleri ön plana çıkıyor. Zencilerin genel olarak daha atletik olduğu da kanıt ister mi bilmiyorum. Zencilere de gerizekalı demek istemedim, aksine beyazların zenciler kadar atletik olmadığını söyledim.

Ama hakikaten en iyi oyun okuyan QB'ler beyaz. Donovan McNabb ve Daunte Culpepper vardı bi aralar, onlar da sonraları söndü. Ben quarterback'im koşsun istemiyorum. Alt katta yoğurtçu varsa o da portakal suyu yapsın istemiyorum. Portakal dilimlerken parmağını keserse yoğurtsuz mu yiyelim dolmaları? Quarterback koşu yaparken müthiş bir darbe aldı diyelim, hem de sağ omzuna. Eee, oyun yedek Quarterback'e mi kalsın? Hücum çizgisi, sonra pocket bunlar boşu boşuna icad edilmemiş. Efendi gibi çıksın atsın 50 yardlık pasını, geçsin yerine. Michael Vick iyi adamdır, ama Kurt Warner değildir, oyunun bitmesine 30 saniye var, 6 sayı gerideyiz, top orta sahada, ben topu MV'e vermem Brett Favre'a veririm açıkçası.

Bu arada Erman Toroğlu'yla bi alakam yoktur eheh.

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
  • Extrayı vermiyoruz beyler!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : Mayıs 10, 2008, 23:32:14 »
Ben de biliyorum ne demek istediğini ve katılıyorum. Ama kulağa öyle geliyor. Rush Limbaugh denilen gerizekalının başına gelenden ders alınabilir. Gerçi Türkiye'de birşey olmaz. Yani atıyorum "yıldız'ın LB'ı karslı, ve karslılar hızlı ve sert, ama kayserililer kadar iyi oyun okuyamıyor" dersen birşey olmaz.

Alt katta yoğurtçu varsa o da portakal suyu yapsın istemiyorum. Portakal dilimlerken parmağını keserse yoğurtsuz mu yiyelim dolmaları?
Bu benzetmenin anlamını çıkarmak için 3 kere okumam gerekti ve acıktım.  :bleh:

Çevrimdışı mert_brady

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : Mayıs 14, 2008, 21:53:40 »
bence (hayal) tom brady, randy moss, adrian peterson, Terrel Owens aynı takımda olsa
We Are Invincible

Blitzburg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Mayıs 15, 2008, 02:07:39 »
abi ne alakasi var yabu konuyla...

Çevrimdışı cougars7

• serdar #7
  • Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : Mayıs 15, 2008, 21:33:12 »
qbnin ilk gorevi hucumda verimli olmak.yani her ne hamle planlıyosa bunun hucum kurgusuna faydası olması lazım.ben cok feci kosuyorum diye devamlı bos alan arayıp bostaki wr leri rbleri gormeyen yada koluna cok guvenip devamlı uzun mesafede tehdit yaratmaya calısıp paso interception atan qb verimsiz qbdir.bi macta bir oyun 2 oyun tutar bu planlar ama 4 periyot ofansı oynatmak qbnin gorevi olduğuna gore her topu aldığında bi işe yaraması lazım.onun için bence kosan pas atan diye ayrımdan önce verimli olan ve olmayan qb diye ayırmak lazım.bu konudada en basarılı olabilecek oyuncular hem isabetli pas atıp hemde baskı altında hareket edebilecek yeri geldiğinde kosup takımına first down kazandırabilecek oyunculardır.(ahkam kesmisim yaw :))
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2008, 21:48:04 Gönderen: sado12 »
serdar-çankaya cougars

Çevrimdışı Vernon_Gholston

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : Ağustos 24, 2008, 22:53:37 »
MV'in işi bitti artık,VY'da koşuyu bıraktı.Şu an iyi koşan QB'de kalmadı zaten.

Çevrimdışı Rostamenas

• The NflTR
  • Rookie
  • *
  • Bir Gün Onlar Gibi Futbol Oynayabiliriz...
    • Profili Görüntüle
    • Ünlü Korsanlarımız
Ynt: Koşan mı, Pas veren mi?
« Yanıtla #43 : Şubat 17, 2011, 00:24:57 »
Ben daha çok pas veren isterim çünkü ileriyi iyi görüp pas verebilirse kendi koşacağına topu koşturur...  :-*
TAFL : İstanbul AFK www.istanbulcavaliers.com
Alperen Sarışan
NFL : Philadelphia Eagles www.philadelphiaeagles.com

Çevrimdışı Alperen Sarışan

• Michael Vick P
  • Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
    • UnluKorsanlarımız
Ynt: Koşan mı, Pas veren mi?
« Yanıtla #44 : Haziran 28, 2011, 12:46:38 »
Aslında ikisinide yapmak zorunda yani birazda olsa koşmak zorunda veya pas vermek zorunda ama ben olsam daha çok isabetli pas veren bir qb isterdim...
Nfl : Eagles

Tr Nfl : İstanbul Cavs

Copyright © 2006 - 2019 NFLTR™
SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.124 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur