Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Üye olmadan ve mesaj atmadan önce Forum Kurallarını okuyalım:
http://www.nfltr.com/forum/index.php?topic=54.0
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Ankara Cats - Gazi Warriors [Kulüpler 1. Ligi, 1. Hafta]  (Okunma sayısı 16022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ozan Yazıcı

• Administrator
  • Pro Bowler
  • finezza è per parrucchieri
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: n/a
Ynt: Ankara Cats - Gazi Warriors [Kulüpler 1. Ligi, 1. Hafta]
« Yanıtla #30 : Aralık 02, 2011, 17:48:55 »
Uzun lafin kisasi, karsi takimin zayifliklarini iyi degerlendirebilen bir oyun duzeni dw, ust seviyelerde oynanmiyor olabilir ama bence Turkiyede gecerliligini hala koruyor.

bunlara katılıyorum ek olarak;

1- NFL gibi milyar dolarlık bir ortamda wr ve deli pas atan qb oynatmıyoruz hacı demelerini beklemek fantastik olabilir...
2- Seviye olarak kendimizi NFL veya NCAA değil NFHS Football ile kıyaslamamız mantıklı olabilir...
3- Bu seviyede üst-üste 13-14 yıl eyalet finali/şampiyonluğu görmüş Double Wing takımları mevcuttur...
4- Amerikada çok sayıda koç bu sistemi yıllarca çözüp durduramamışken, bizdeki double wing'i çözdük muhabbeti beni güldürmektedir... (aynısı single wing, spread option ya da i-formation için de geçerlidir)
5- Bir offensive sistemi çözmek tahmin ettiğimizden çok daha zordur diye tahmin ediyorum...
6-  Her sistemin güçlü ve zayıf yönleri vardır, aynı durum defans için de geçerlidir,aynı anda iç/dış koşu, kısa/orta/uzun pası durdurmak bana göre pek mümkün değildir...

sevgi ve saygılarımla...
AFAD

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : Aralık 02, 2011, 18:40:17 »
Konu dağılıyor tabi ama... NFl ve NCAA de kii takımlar tek bir formasyonla oynamıyorlar... Bence Goalline dizilişinde Dw kullanabilir takımlar... Tim Tebow için onun oynadığı sisteme NFL de olmaz dediler bak adam takır takır maç kazanıyor...

Biraz iddalı olacak ama DW önemi türkiyede oynanan ilk sistematik football olması... Ondan önce hadi hayvan gibi sağdan koşuyoruz şimdi modundaydı olay...  Oyunlara alçaktan uçan kartal gibi isimler veriliyordu...
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı Saldıray

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Aralık 02, 2011, 19:09:07 »
DW iyidir,hoştur vs. Hala durdurulamıyor lafı biraz abartı değil mi?DW Goal Line için mükemmel,doğru ona bir lafım yok fakat genel hücum prensibi olarak bence inanılmaz başarılı bir sistem değil.Bu düzen bu kadar başarılıysa bunu başlıca uygulayan takım olan Gazi Warriors'ın Pro-Lig'de bu zamana kadar DW ile kaç şampiyonluğu var?Spread oynayan,İAFK ve geçen seneki Warriors bu sistemle şampiyon olmuştu.Bakınız DW orta halli takımlarda işe yarar ama hala dediğim şudur,bu sisteme ciddi bir şekilde hazırlanmış üst düzey takımlarda işe mükemmel bir şekilde yaramaz.Sistem zaten büyük oranda koşuya odaklı,savunma bunu biliyor.Bu 1.dezavantajı.2.olarak sağ,sol,ortadan koşu ihtimali var,savunma bunu da biliyor.Fake vs.İyi hazırlanmış bir savunmaya karşı şans tanımam ki Warriors DW ile Pro Lig'de şampiyonluk yakalayamadı ve gelecek senelerde de pek ihtimal tanımıyorum bu sistemle şampiyon olacaklarına.Bu sistem işler ama her zaman tıkır tıkır işlemesi mümkün değil.

Bana saygısızlık ettiler konusuna gelince,evet çok uzatmak istemiyorum.Yanlış anlamış olabilirim fakat burada Saldo olsa görürdün lafı pek hoşuma gitmedi üstüne de lafı uzatma gibi laflar hoş değil,ben bunları şaka olarak algılamadım.Neyse daha da uzatmıyorum.
Saldıray
2011 Final maçında provokatör olarak ilan edilen kişi.
Geri döndüm buradayım..

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : Aralık 02, 2011, 19:37:08 »
Bu konuyu yakında yeni açılacak bölüme taşıyacağım için buradan konuyu dağıtarak devam ediyorum...

DW vs Spread....

DW temel bir oyun sistemidir... İçinde topluca bir noktaya saldırmaya dayanır... Oyunu yeni öğrenen kişilere öğretmede özellikle faydalıdır... Oyuncuların fiziksel kapasitesinin çok yüksek olmadığı durumlarda iyidir... Sistem olarak Defansı bir alanda toplayıp boş alanlar yaratmaya dayanır...

Spread ise aynı sonuca tersten ulaşmaya çalışır... Oyuncuları açıp aralarında boşluklar bulmaya çalışan bir sistemdir... DW farkı bu sistemde iyi oyun bilgisi olan bir oyun kurucu ihtiyacı vardır... Koluda iyiyse tadından yenmez...

Öncelikle Maçı Hucüm, Şampiyonlukları savunma kazandırır diyorum...

İstanbul Cavaliers ve Gazi warriors Final maçında Cavaliers Zone read oynadı daha çok... Esas manada spread offence i Geçen seneki finalde 2 yarıda Gazi oynadı...

3 tip spread vardır....

az sonra
i
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı Saldıray

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Aralık 02, 2011, 19:39:11 »
Gayet mükemmel olur.
Saldıray
Geri döndüm buradayım..

Bogachan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 02, 2011, 19:59:55 »
Biraz iddalı olacak ama DW önemi türkiyede oynanan ilk sistematik football olması... Ondan önce hadi hayvan gibi sağdan koşuyoruz şimdi modundaydı olay...  Oyunlara alçaktan uçan kartal gibi isimler veriliyordu...

Bence de iddiali olmus biraz.. Ilk sistematik football demek yanlis olur DW'ye ( gazili aslanlar seviyorlar bu tur seyleri gazi dizilisi diyebiliriz ya da dogrusu double wing)

Bu soylem, bugune kadar takimlarina kafa yoran butun yoneticilerin hepsine cok buyuk ayip olur.. Benim gorusum budur..

İdeali her takim her formasyona hazir olsa, asina olsa, oynayabilse.. Ama bu profesyonel liglerde bile uygulanamiyor..

Ben boyle yabanci amerikan futbolu kelimeleri kullanip goz boyamak istemiyorum onun icin kisa kesecegim.. Bu DW de oyundan zevk alan tek kesim hucum cizgisi oyunculari.. Aksiyon orada.. Onun harici ne oyun kurucu, ne kosucular ne de tribun bundan zevk almaz..

Oyun kurucu kendi atletik becerileri gosteremez, top atamaz, kosucular desen daracık alanda top al,fake goster, blok mlok yalan oluyor.. Tribunden ise tek gozuken koca bir hengame.. Ha Gazi Universitesi bunu uygulamistir, kendilerince basarili olmuslardir ki devam ettiyorlardir veya ettirmislerdir.. Tamamen kendi tercihleri..

Bana sorarsan sistematik tek şey; amerikan futbolunun buyuk bolumu "topu istemektir".. Top her zaman sahibine, onu en cok isteyene gider.. Ister hucum ol, ister defans.. Sen topu iste, o sana gelecektir..

Sen şalteri kapat bakayım karşında kim duruyor, hangi formasyonla oynarsan oyna..

Geri kalan yuvarlaklar, ucgenler, kareler, cizgiler, kanatlar, köşeler, açılar, içeymiş, dışaymış, kıl tüy.. Onlar para kazanacak antrenor goz boyaması..

Sen şuna cevap ver o topu istiyor musun? o 1 yardı istiyor musun?

Duzeltme: Gereksiz uzun cumle ( Darisi diger mesajlarımın basina )
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2011, 20:27:04 Gönderen: Bogachan »

Çevrimdışı omer91

• Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Aralık 02, 2011, 22:33:48 »
Boğaçhan abi kırk yılın başında seviyeli bir tartışma dönerken bıçak gibi kestin attın seni tebrik ediyorum  :D
Ömer Sayıl

Bilgi Hunter
İstanbul Cavaliers
London Blitz

Yazdıklarım takımımı bağlayabilir de bağlamayabilir de.

Çevrimdışı Saldıray

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Aralık 02, 2011, 22:57:40 »
Neyi tartışmak istiyorsan söyle tartışalım,tartışma bitmez :-*
Saldıray
Geri döndüm buradayım..

Çevrimdışı lycantrophic

• Site Yazarı
  • Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : Aralık 02, 2011, 23:21:06 »
Kimse hoşlanmaz sevmez tarzı bir yorumda bulunmayı bütün koşu ağırlıklı formasyonlar konusunda doğru bulmuyorum. Oyuncu olduğum zamanlarda Gazi'ye karşı oynamaktan zevk aldım; seyretmek de zevkliydi bence. Sonuçta amerikan futbolunun doğuş noktası koşu oyunlarıdır; pas oyunları göz boyama gibi geliyor bana, oyun da doğasından uzaklaşıyor. Evet o adam topu attı bu adam topu tuttu savunmadaki biri iteledi düştü; hadi böyle devam edelim. Yakan top mu oynuyorsunuz arkadaşım bu ne ya?  :) Oyunla çok alakası olmayan insanlara bu olaylar daha geniş bir alanda olduğu için daha çekici gelebilir doğrudur, bu kadar popüler hale gelmesinde de bu pas oyunlarının etkisi vardır. Ama popüler müzik geliyor aklıma, oyunun derinliği, ruhu kayboluyor bence bana göre. Açıkçası art arda sürekli pas oyunu izlemektense oturur DW, single wing, flexbone ws. izler nasıl bir oyun oynuyorlar ne taraftan saldırıyorlar ne amaçlıyorlar bulmaca gibi onu çözmeye çalışırım daha iyi. Mesela Justin Bieber neyse Tom Brady benim için odur.  :P Türkiye konusuna gelirsek de sürekli pas atalım diye bir fantazi var özellikle yeni kurulan takımlarda, öncelikle koşabilecek seviyeye gelebilmek önemli aslında oyuna da alışabilmek ısınabilmek açısından. DW'e dönmek gazi açısından da bir milat olmuştur bence, DW ve gaziyi bir arada anmak da normal bişey. DW biraz sınırlı bir formasyon; bir yere kadar gelebileceği belki doğru; ama mesela triple option oynayabilen flexbone'a benzer bir sistemi oturtmuş orta karar bir savunması olan bir takımın rahatlıkla şampiyon olabileceğine inanıyorum; illa da spread dizilip pas atmak şart değil; zaten koşuları sağlam takımlar şampiyon oluyor genelde.
Murat Erdem - emekli futbolcu

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : Aralık 02, 2011, 23:41:06 »
Bogac Baba, Biraz duygusal yaklasmis tabi, malzemesiz zamanin katkilari bunlar. Dogruluk payida yuksek bizim oynadigimiz seviyede teknik taktik degerini biraz kaybediyor... Kim cok istiyorsa o alir Her daim dogru bir laftir ama taktik olmadan Football olmaz...

Football Teknik ve taktik yonu en yuksek spordur... Oncelikle yuregin olacak eywallah... Ama iki yurekli adami koy karsi karsiya,,, Daha guclu olani gazla... daha zayif olanada teknigini ogret koy karsi karsiya bakalim kim kazaniyor...

Tabi burada bir yumurta tavuk olayida var, kim daha cok isterse o daha cok calisiyor, kim daha cok calisirsa o kazaniyor... gibi...
Yüzmeye devam et...

Bogachan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Aralık 03, 2011, 01:04:17 »
Yok ben limon sıkmadım muhabbete.. Oyle olduysa uzulurum.. Devam devam..

Yuksek kazanma motivasyonu beni hep kendine cekmistir.. Taktik hep ikinci planda kalir.. Ilk once sporcu formasına bakacak, sonra yanındaki kardesine bakacak daha sonra kenardan kendisine verilen taktige bakacak..

Benim koclugum sirasinda elimde mac boyunca 40+ yard pas atabilen Junior, Pako+Ertac kosuculari, yan yana dizildiginde 12 metreyi gecen hucum cizgim ile sayi yemeden sezon bitiren defansım vardı ( Allah butun takımlara bu zevk bahşetsin.. amin.. ) ama ben taktigi hic ilk konusmazdim.. Ne versem yaptiklari halde.. Kazanmamiz gereken mac, islanmasi gereken forma, onun icin oynayacagim takim ve kardesim..

Haa sonra okulda yesil beyaz ekran datageneral marka bilgisayarlarda arastirma yap korkunc dusuk hızlarda.. Yurtdisindaki tanıdıklara butun malvarligini ver gelecek iki kitap uc kaset icin.. kici kirik 10 sayfalık antrenman drilli icin sabahlara kadar tercume yap.. ogrendiklerini anlat paylas.. emmitt james smith in yuzunu gormeden ona hayran ol, her yerde 22 ler cowboyslar..  Takim icin ne yaparız taktik yonetim vs kafa yor kavga et tartis trip at vs.. Bunlar ayri.. Istersen olur.. Hayattaki hersey budur..

Neyse nostaljiye bagladim.. Kafa basmayan line oyuncusu tribi degil, hirsin onemidir anlatilmak istenen.. :)

Bogachan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Aralık 03, 2011, 01:12:54 »
Kimse hoşlanmaz sevmez tarzı bir yorumda bulunmayı bütün koşu ağırlıklı formasyonlar konusunda doğru bulmuyorum.

Takimin kendi tercihidir istedigi gibi oynamak elbette.. Ben tribundeki kendi arkadaslarimiza bile daha oyunu tam anlatamamisken izlenmesinin daha kolay oalcagini dusundugum icin oyle dile getirdim..

Sonucta bu sporu istisnalar harici universite ogrenimimiz boyunca yapıyoruz.. Daha farklı taktiklerle, daha zengin hareketlerle sporcuların bu oynadıkları zamanda daha cokz evk almalarını, oyuna daha cok hakim olmalarini istedigim icin o sekilde konustum..

Benim zengin bir mutfagim olsa ( ki Gazi zengin icerikli bir mutfaktir ) tek cesit yemek yapmazdim.. Ama Gazi'li aslanlar gelip de hemen para kazanmamız lazımdı en cok tutulan yemege agirlik verdik ve tuttu derlerse de itirazım olamaz.. Ozet budur.. :))

Bogachan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Aralık 03, 2011, 01:24:15 »
Benim oyun seyri ile ilgili hayalim şöyle bir oyun kurucu izlemektir;

kick return topu hucuma teslim ettikten sonra kafasinda ilk etapta genel bir TD stratejisi olan, daha sonra bu stratejiyi 4, 8 ve 12 haklık kosu ve pas oyunu karmasi cephe savasi varyasyonlarina bolen, alternatif akinlari da olan ve bunu tribundeki bana hissettiren bir oyun kurucu gorsem olmeden.. gozum acik gitmez..

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
  • Extrayı vermiyoruz beyler!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : Aralık 03, 2011, 04:04:36 »
Abiler ablalar, kusura bakmayın da bu işleri biraz bilen biri olarak şunu diyorum: Türkiye'de futbol kalitesi hakikaten amerika'nın lise, hatta daha aşağı seviyesinde. Bu yüzden liglerimizde double wing de gider, single wing de; isteyen bütün maç swinging gate dizilir.  ;)

Copyright © 2006 - 2019 NFLTR™
SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.106 saniyede 29 sorgu ile oluşturulmuştur