Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Üye olmadan ve mesaj atmadan önce Forum Kurallarını okuyalım:
http://www.nfltr.com/forum/index.php?topic=54.0
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Basında TAFL  (Okunma sayısı 62392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atesat

• esat yağcı
  • Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Basında TAFL
« Yanıtla #135 : Şubat 07, 2011, 12:07:09 »
emeginize saglık ama  http://fanatik.ekolay.net/Default.aspx?aType=HaberTumYorumlar&ArticleID=212272    yorumlar öldürdü beni yorumlar gösteriyorki önümüzde uzun bir süre var
ex-bilkent judges

Bogachan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı batuhanaydogan

• Batuhan Aydoğan
  • Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : Temmuz 09, 2011, 14:16:26 »
Batuhan Aydoğan

Yaşar admirals

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : Temmuz 09, 2011, 15:50:02 »
cok basarili bir haber olmus.... Emegi gecenleri eline saglik...
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı Efe Cem Elçi

• Efe Cem ELÇİ
  • Pro Bowler
  • gitti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : Aralık 30, 2011, 13:57:37 »
Vatan Gazetesi Pazar Eki...

Onlar Türk insanın “en yabancı” kaldığı, ilk izleyişte karmaşık bulduğu iki sporun temsilcileri... Maçlarda giydikleri kaskları, özel korumalı kıyafetleri ve sopalarıyla Orta Çağ şövalyelerini andırıyorlar. Türkiye’de en sert takım sporları olarak bilinen Amerikan Futbolu ve Buz hokeyine ilgi gün geçtikçe artıyor. İTÜ Amerikan Futbol Takımı ve Buz Adamlar’ın sert çocukları ile ülkenin en sıra dışı iki sporunun geldiği noktayı konuştuk...

Eski çağ savaşlarını andıran bir oyun!

İTÜ Hornets (İTÜ Eşekarıları) takımı, Türkiye’de kurulan 3. Amerikan futbolu takımı. 1993’ten beri İTÜ’nün öğrencileri ve mezunlarından oluşan bir kadroyla rakiplerinin karşısına çıkıyorlar. Kasklarında bir “eşekarısı” çizimi var. Haftada 3 gün, 3’er saat antrenmanları var, 2 gün de ağırlık çalışıyorlar. 600-700 doları bulan ekipmanlarını üniversite karşılıyor. Ancak deplasmanlara ceplerinden para verip gittikleri de oluyor... Yüksek Elektronik Mühendisi Reşat Altınay (29), 2000 yılında kuzeni vasıtasıyla bu sporla tanışmış. O yıllarda Yeditepe Üniversitesi’nde okuduğu halde “adam eksikliğinden” İTÜ takımına kabul edilmiş. Kuzeni oyun sırasında beyin sarsıntısı geçirdikten sonra ailesinin “bırakması” yolundaki ısrarlarına tam siper direnmiş. 11 yılda 2 kez sağ bileğindeki bağları parçalamış, bir kere belinden sakatlanıp 3 hafta yatmış. Ama Amerikan Futbolu’ndan vazgeçmemiş. İlk başladığı günlerde de arkadaşlarının “Deli misin, üniversiteye geldin yapacak başka bir spor bulamadın mı” diye takılmalarına da aldırış etmemiş. “Mühendissin ya, daha mantıklı bir sporla uğraşmanı bekliyorlar. Başlarda aileme yalan söyledim ama her gün çamura bulanmış şekilde gelince alıştılar” diyor. Oyunu espriyle karışık “legal adam dövmek” olarak tanımlıyor. Futbola göre üstünlüğünü ise şöyle açıklıyor: “Futbolda bir şey için savaşmıyorsunuz, burada bir güç gösterisi ve savaş var. Futbolda bir kişi kötü olsun yine kazanabilirsiniz ama Amerikan Futbolu’nda 11 kişiden bir kişi kötü olsun, papatya gibi açılırsınız...”

Karşıdaki oyuncularla göğüs göğüse çarpışıyorsunuz

Elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Erkin Pala (27) ise, yüzme ve voleybolla uzun yıllar ilgilenmiş. Üniversitedeki koçlarının baskısıyla Amerikan Futbolu’yla tanışmış. Pala, “İyi koşuyorum, iyi zıplıyordum. Atlet özelliklerimi sevdi. Ama ilk başta çekiniyordum, ‘Ben oynayamam’ diyordum. Fizik olarak kendimi ince buluyordum sadece çok iri yarı adamlar bu sporu yapar sanıyordum. Ama bir kez antrenman yaptım, bir daha da bırakamadım” diyor. Oyunda hem hızlı hem de güçlü olmanın şart olduğunu belirten Pala, oyunu satranca da benzetiyor: “Siz bir hamle yapıyorsunuz hücum oyunu olarak, karşı tarafın defansı buna cevap veriyor. Bilmeyenler bir hengame ve birbirinin üzerine atlayan insanlar görüyorlar ama işin içine girince futbol ve basketboldan çok daha üstün bir takım oyunu olduğunu anlıyorsunuz. İşin içinde daha fazla taktik ve strateji var. Benim hoşuma giden biraz da ‘eski çağ savaşlarını’ andıran bir oyun olması. Karşıdaki oyuncuyla göğüs göğüse çarpışıyorsunuz. Güçlü olan ve hızlı koşan ayakta kalıyor. Hile ve hurda yok. Daha çok isteyen kazanıyor. Çarpışma ve sertlik yapmanız legal. Birbirinize bütün gücünüzle vurduğunuz bir spor ve futboldan daha az kavga çıkıyor. Sertliği oyunun içinde yapıyorsunuz, adamı maçta indiriyorsunuz sonra maç bitince elinden tutup kaldırıyorsunuz.” İnşaat Mühendisliği öğrencisi Ateş Akkor (20) ise, ABD’de Washington eyaletinde okurken Amerikan futboluna ilgi duymuş, Türkiye’ye dönünce İTÜ’de oynamaya başlamış: “ABD’de üniversite maçlarına bile 70 bin kişi geliyor. Ama burada bizim maçları 100-150 kişi izliyor. İlgi artıyor ama daha fazla destek ve sponsor şart...” diyor. Amerikan Futbolu, anlık çarpışmanın Buz hokeyiyle birlikte en sert olduğu spor. Ama buz hokeyine kıyasla daha sert. Oyunda “kaskla” karşı takımın oyuncusuna vurmak, rakibin kaskını tutmak (boynu dönmesin diye) ve ona tekme atmak yasak. Bunun dışındaki bütün hareketler ise serbest...

Buz hokeyi sayesinde gribe yakalanmıyorlar

Geçen yıl kurulan Buz Adamlar Spor Kulübü, buz hokeyi ve buz pateni dallarında faaliyet gösteriyor. Kulübün buz hokeyi branşında minik, yıldız ve genç olmak üzere 3 ayrı takımı var. Haftanın 6 günü Silivrikapı Buz Pisti’nde antrenman yapan buz hokeyi yıldızlar takımı (9-13 yaş grubu) ise ilk senesi olmasına rağmen Türkiye üçüncüsü olmayı başarmış. Geleceğin yıldızlarının hafta içi antrenmanları 20:30’da başlıyor ve 21:30’a kadar sürüyor. Sporcular arasında her gün Tuzla ve Çekmeköy gibi uzak semtlerden velileri eşliğinde gelenler de var. Aileler 5 derece olan buz pistinde oynadıkları için çocuklarının birçoğunun “grip bile olmadıklarını”, alerjik astımı olanların bu hastalığı yendiklerinin de altını çiziyorlar. Takımın antrenörü ilk jenerasyon buz hokeycilerden Deniz İnce. Buz hokeyini ABD’de de oynamış ve antrenörlük yapmış. İstanbul’da bir buz pistinin açıldığını duyunca Türk buz hokeyini geliştirmek için dönmüş: “Futbol ve basketbol gibi sporlarda herkes koşup zıplayabiliyor, topa bir şekilde vurabiliyor ama burada sıfırdan önce buzun üzerinde durmayı sonra da kaymayı öğreniyorsunuz. Daha sonra buzun üzerinde kayıp elinizdeki sopayla pak adı verilen diski kontrol etmeyi öğreniyorsunuz. O yüzden sabır ve zaman isteyen bir spor...”

Vücutlarının her yerinde farklı bir koruma var

Buz hokeycileri piste neredeyse bir Orta Çağ şövalyesi kadar korumayla çıkıyor. İnce, korumaları şöyle anlatıyor: “Amerikan futbolundan daha fazla korumamız var. Alt ve ön bacağı koruyan plastik dizliklerimiz var. Kuyruk sokumu, bel, sırt koruması, dirseklikler, eldivenler, göğüs, omuz, omurilik yani her tarafınızda bir koruma var. Kafada da kask var. Büyük bir omuzluk takıyoruz, göğüs ve omurilik koruması birlikte kullanılıyor.” Kaleciler ise sıkıştırılmış kauçuktan olan pak (top olarak kullanılan disk) çok yüksek hızlı geldiğinde yaralanmasınlar diye ön tarafı kurşun geçirmez özel bir koruma kullanıyor. Buz hokeyinde malzemeler, belki de birçok spor dalından daha pahalı. Bir oyuncunun kıyafetleri ve kaskları 1500 Euro’yu buluyor. Sopaların değeri 600 TL, kaskların en ucuzu ise 300 TL. İnce, yeni başlayanlar için kıyafet maliyetinin 1000 TL düzeyine çekilebildiğini vurguluyor. İnce bu sporun kavgayla ilişkilendirilmesine de karşı: “Geçenlerde Türkiye ligindeki final maçında kavga çıkması çok nadiren gözüken bir durum. Normalde sopayla her müdahale ceza gerektirir. Ama futbolda nasıl omuz omuza müdahale varsa, burada da var. Ancak zemin buz olduğundan düşmesi ve kalkması biraz daha kötü olabiliyor. Ama ona uygun kıyafetler kullanıyoruz. İstatistiklerde hem futboldan hem de basketboldan daha az sakatlanma yaşandığı görülüyor.” Takımın 12 yaşındaki oyuncusu Emre Duymaz, okulunda buz pisti olduğu için bu spora ilgi duymuş: “Buz üstünde durmayı öğrenmek zor. İnsan koşarken bile düşebiliyor, buzda hızlı gitmenin sırrı ise uzun adımlar atmaktan geçiyor. İlk başta düşersem bir yerim kırılır mı diyorsunuz. Ama cesaretinizi toplayınca arkası geliyor. Ben elime daha az yük binsin diye hafif sopa kullanıyorum.” Yunus Kurtulmuş ise “Buz hokeyi sopa kontrolü ve denge isteyen bir spor. Dizlerini kırınca dengenizi sağlıyorsunuz ama kıyafetler ve sopanız ağır olduğu için yükünüzü taşımak zor olabiliyor” diyor.
Almış olduğum karar doğrultusunda artık NFLTR forumlarına girmiyorum. İsteyenler özelden veya Facebook üzerinden iletişim kurabilirler.

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
  • Extrayı vermiyoruz beyler!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : Aralık 30, 2011, 16:44:20 »
OoOoO Medyatik İTÜ :)

Resimler? Link?

Çevrimdışı frat

• Fırat Güncü
  • Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : Aralık 30, 2011, 17:07:06 »
bi de itünün meşhur ağırlığı kendileri için değil rakipleri için  kaldırma geyiği vardı. tam hatırlayamadım şimdi de o minvalde bişeydi  :)
İstanbul Hiçbirşeyleri. (Adamlar haklıymış ya savaşçısın ya hiçbirşey :/)

Çevrimdışı lycantrophic

• Site Yazarı
  • Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : Aralık 30, 2011, 18:08:48 »
"Oyunda “kaskla” karşı takımın oyuncusuna vurmak, rakibin kaskını tutmak (boynu dönmesin diye) ve ona tekme atmak yasak. Bunun dışındaki bütün hareketler ise serbest..."

Basında sanki amerikan futbolunun kuralı kaidesi yokmuş gibi verilmesi, amerikan futbolunun içinde olanların da ta en baştan beri buna göz yumuyor olması çok üzücü. Ondan sonra alt alta üst üste harala gürele bişeyler yapıyorlar demeleri normal. Mesela bu cümleye göre rakibin gözünü çıkarmak da serbest oluyor. Enteresan.
Murat Erdem - emekli futbolcu

Çevrimdışı Ozan Yazıcı

• Administrator
  • Pro Bowler
  • finezza è per parrucchieri
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: n/a
« Yanıtla #143 : Aralık 30, 2011, 21:15:57 »
"Oyunda “kaskla” karşı takımın oyuncusuna vurmak, rakibin kaskını tutmak (boynu dönmesin diye) ve ona tekme atmak yasak. Bunun dışındaki bütün hareketler ise serbest..."

Basında sanki amerikan futbolunun kuralı kaidesi yokmuş gibi verilmesi, amerikan futbolunun içinde olanların da ta en baştan beri buna göz yumuyor olması çok üzücü. Ondan sonra alt alta üst üste harala gürele bişeyler yapıyorlar demeleri normal. Mesela bu cümleye göre rakibin gözünü çıkarmak da serbest oluyor. Enteresan.

rakibin gözünü çıkarmak dirseğini çevirip üstüne basmak, yumruklaşmak falan serbest... Bir de "Küfür var, kavga yok" gibi bir başlık ya da alt başlık hatırlıyorum sanki ben... Çok güzel tanıtıyoruz... NCAA Rules Committee'de boş bi grup zaten :)
AFAD

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : Aralık 30, 2011, 23:02:10 »
bi de itünün meşhur ağırlığı kendileri için değil rakipleri için  kaldırma geyiği vardı. tam hatırlayamadım şimdi de o minvalde bişeydi  :)
Galiba "vücut çalışmamız vücudumuzu değil rakibimizi şekillendirmek içindir" gibi bir şeydi. Ama iyi geyik çıktı ondan...  ;D

Çevrimdışı Efe Cem Elçi

• Efe Cem ELÇİ
  • Pro Bowler
  • gitti
    • Profili Görüntüle
Almış olduğum karar doğrultusunda artık NFLTR forumlarına girmiyorum. İsteyenler özelden veya Facebook üzerinden iletişim kurabilirler.

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : Haziran 18, 2012, 21:45:59 »
Basın dedin de, bizim oyuncular bu sporun gelişmesine ne kadar hazır? Yani şu forumdaki üyelerin büyük çoğunluğu (hadi atiyim %95 diyim) bir takımın oyuncusu, koçu veya mezunu. Kendi aramızda takılıyoruz.

Yarın 100.000 kişilik bir takipçi potansiyelimiz olsa branş olarak, ve bu forumun sadece %5'i oyuncu olsa... Küfüre falan yer yok ama taraftarın biri çıkıp "Bu Ankara Cats'li Ahmet Mehmetoğlu'ndan LB olmaz. Adamın adım atacak hali yok, tackle yapmaya da korkuyor" diye yazdığında bunu hazmedebilecek misin? Volkan Demirkan (Demiralp?) gibi evinden mi aldırırsın yoksa? Hazım önemli.

Bu arada milli takım kalecisinin soyadını bilmediğimi farkettim. Utançtan kaçmamak için düzeltmeyip ek yapıyorum, yürü Wikipedia: "Volkan Demirel"miş...

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : Aralık 11, 2012, 23:51:36 »
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı Pelinka

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : Aralık 12, 2012, 09:31:07 »
Selemlar,

Bu camiayla ilgili bukadar çok haber olduğunu bilmiyordum doğrusu. Ben burada yeniyim ama bu oyuna oldukça ilgiliyim, oynayanlardan dolayı :)))))) 8)

Çevrimdışı Pelinka

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : Aralık 14, 2012, 09:55:17 »
Bu konu ile ilgili olarak memleketimizin Bosnaya olan duyarlılığını vurgulamak lazım.
Sağolsunlar Mehmet Çelik Hoca bu bölgedeki hemşehrilerimizi yalnız bırakmıyor. Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan'daki maçlar için dualarımız sizlerele. Allah kolaylık versin. Ayrıca baş antrenör ve başkan da buişin hakkını veriyor.
Haa bir de bu kadar bu işin üzerine gidiliyor neden bi destekçi amigo bayan takımı yok?

Copyright © 2006 - 2019 NFLTR™
SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.093 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur