New York Jets @ Indianapolis Colts

Peyton ManningBu iki takım normal sezonda sondan bir önceki hafta karşılaştıklarında Colts AFC’yi lider tamamlamayı garantilemişti. Jets ise playoffa kalabilmek adına kaznması gereken bir maça çıkmıştı. Jets o maçı koşu oyunu ve savunması ile domine edip maçı kazanmayı başarmıştı. O maçta başlayan galibiyet serisi playofflarda da devam edince Jets kendini bir anda AFC şampiyonluğu maçında buldu. Jets normal sezonu ligin en iyi savunmasına sahip takımı olarak tamamladı.

Aynı zamanda ligin en iyi koşan takımı Jets playofflarda T.Jones ve S.Greene ikilisi ile oldukça can yaktı. Jets koşu hücumuna o kadar çok güvendi ki çaylak M.Sanchez maç başına ortalama 20 pas denemesi ile oynadı. Bu oyunda sık görmeye alıştığımız bir durum, iyi koşan ve iyi savunmaya sahip takımın playofflarda başarı yakalaması. Özellikle geçen hafta Chargers karşısında oynanan oyun Jets’in aslında ne kadar tehlikeli bir takım olduğunu gösterdi. Tüm maç boyunca Chargers savunmasını 7 sayıda tutmayı başaran Jets son çeyrekte yakaladığı momentum ile maçı kazandı. N.Keeding’in skora çeviremediği 3 FG denemesi Chargers’ın sonunu getiren asıl etken oldu.

Colts ise geçen hafta Ravens karşısında farklı kazanırken P.Manning’in omzuna oldukça yüklenmek durumunda kaldı. AFC finalinde ligin en iyi savunmasına karşı benzer bir tablo bizi bekliyor olacak. Normal sezonda Jets’e karşı sadece 21 pas denemesi yapan Manning bu hafta sazı eline alacaktır. Geçen hafta A.Gates’I dururamayan Jets, bu hafta da D.Clark’ı durdurmakta zorlanacaktır. Jets’in maçta kalmasını sağlayacak en büyük etken Colts’un ligin en kötü koşan ve koşuyu en kötü savunan takımlarından biri olması olabilir. Bu sayede Jets topu elinde fazla tutup P.Manning’i sahadan uzak tutabilir. Fakat Colts’un erken farklı bir üsünlük yaratması halinde bu senaryo tamamen tersine dönecektir. M.Stover’ın N.Keeding’in yaptığı hataları yapmayacağına inanıyorum. Colts maçın başında skor üretmeyi başarırsa maçı farklı kazanacaktır.

Favori Colts erken öne geçerse 1 TD’dan fazla farkla maçı kazanır. (IND -7,5)

Minnesota Vikings @ New Orleans Saints

Brett FavreNFC’yi zirvede kapatan iki takımın beklenen buluşması NFC şampiyonluğu ve SuperBowl için olacak. Bu iki takım en son geçen sezon karşılaştığında Gus Frerotte’lu Vikings Saints’i deplasmanda yenmeyi başarmıştı. Bu sezon iki takımda geçen sezona istinaden farklı görüntü çizdiler. Geçen sezon pas ağırlıklı oynayan Saints bu sezon dengeyi sağladı ve koşu hücumuna daha fazla ağırlık verdi. Hatta A.Peterson gibi çok önemli bir silaha sahip rakibinden daha iyi koşu istatistikleri ile sezonu kapadı.

Vikings tarafında ise en büyük değişiklik tabi oyun kurucu pozisyonunda yaşandı. Özellikle savunma anlamında son yıllarda oldukça istikrarlı bir grafik çizen Vikings Favre ile pas hücumunu oyun planına eklemeyi başardı. Kuşkusuz all-pro center M.Birk’ün sezon başında takımdan ayrılması ve Favre’ın gelişi A.Peterson’ın istatistiklerinin düşmesini sağladı. Fakat sahada olduğu sürece en çok dikkat edilmesi gereken oyuncu hala A.Peterson. Vikings savunması ise özellikle defans çizgi hattında ligin en tehlikeli takımı. Son üç yıldır koşu savunmasında ligin zirvesinde yer alan Vikings bu sezon ligin en çok sack yapan takımı olmayı da başardı.

Saints normal sezonu Colts’un ardından en yüksek galibiyet yüzdesine sahip takım olarak tamamladı. Son üç maçını kaybeden Saints sadece Panthers karşısına yedek kadro ile çıktı. Cowboys ve Bucs karşısında as takımı ile yenilen Saints geçen hafta kendi evinde Cardinals’I adeta ezdi geçti. Saints özellikle Bush ve Brees’in etkili oyunu ile kazanırken koşu savunmasında problemli gözüktü. Allahtan rakip Cardinals ligin en etkisiz koşu hücumuna sahip takımlarından biriydi ve bu durum bir dezavantaja dönüşmedi. Bu hafta ise A.Peterson’lı Vikings Saints’in bu zaafını avantaja çevirebilecek bir takım. Saints bu sezon oturttuğu koşu hücumu dengesini bu maçta da sağlamak durumunda. Malesef rakip Vikings’in en güçlü yanı koşu savunması. Brees’in işi bu sefer kolay olmayacak çünkü daha once de belirttiğim gibi Vikings savunması ligin en çok sack yapan savunması.

Bu maçın ldukça yakın geçeceğini ve kazananın bir FG fark ile belli olabileceğini düşünüyorum. AFC finalinin aksine bu maçta savunması ve koşu hücumu daha etkili olan takımın maçı kazanacağını düşünüyorum.

Yakın geçmesini beklediğim maçta Vikings kazanmaya yakın takım. (MIN +3,5)