Hakkımızda

NFLTR.com, 2006 yılının Eylül ayında bir grup Amerikan futbolu severin internet ortamında, Amerikan futbolu hakkında eşsiz bir kaynak oluşturmak için bir araya gelmesiyle yayın hayatına başlamıştır. Sitenin kurucusu Kaan Özaydın’ın bir “Türkçe Amerikan Futbolu Sitesi” kurma fikrini, sitenin ilk yazarları Burak Sayım ve Taylan Egeli ile paylaşmasıyla birlikte çalışmalara başlanmış ve daha sonra yazar kadrosunun oluşmasıyla birlikte NFLTR.com yayın hayatına başlamıştır.

NFLTR, Türk Amerikan futbolunun seçkin isimlerinden oluşan yazar kadrosu ve 3000’i aşkın üyesiyle, NFL, TAFL, NCAAF ve Avrupa’dan Amerikan futbolu üzerine haberler, makaleler ve analizler yayınlayan, on yıla yakın bir süredir yayın hayatına devam eden bir Amerikan futbolu portalıdır.

NFLTR.com’un en büyük amacı Türkiye’deki NFL severlere doyurucu ve bilgilendirici Türkçe içerik sunmak, Türkiye Amerikan Futbolu Ligleri hakkında ziyaretçilerine bilgiler aktarmak, analizler sunmak, Amerikan futbolunun Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmak ve ülkemizdeki, Amerikan futboluna karşı olan ön yargıları kırıp, Amerikan futbolunun bilinmesini ve sevilmesini sağlamaktır.

NFLTR.com’u diğer spor sitelerinden ayıran özellik, Amerikan futbolu gibi az bilinen, ülkemizde yeni yeni yayılmaya başlamış bir spor dalı üzerine odaklanmış bir site olmasının yanı sıra alanında ilk ve tek olmasıdır. Aynı zamanda NFLTR Forum Sayfaları ile NFLTR.com yıllarca Amerikan futbolu camiasındaki birçok kişinin iletişim kurmasına olanak sağlamıştır.

Üyelerimizin yaptıkları paylaşımlar sayesinde NFLTR Forum Sayfaları ülkemizde Amerikan futbolundaki gelişmelerin takip edebileceği bir ortam haline gelmiştir. Sitemizin yazarlarından Tolga Onuk’un tasarladığı Türkiye Amerikan Futbolu Ligi’nin resmi logosu ilk olarak NFLTR Forum Sayfaları’nda yer almış ve Amerikan futbolu camiasına NFLTR Forum Sayfaları’nda tanıtılmıştır.

2006 yılından beri birçok dostluğun kurulduğu NFLTR Forum Sayfalarının üyeleri, NFL’in en önemli organizasyonu olan Super Bowl’larda bir araya gelmektedirler. 2010 yılında Ankara’da, 2011 yılında İzmir’de ve 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında hem Ankara hem İstanbul’da, 2018 ve 2020 yılında İstanbul’da yapılan NFLTR organizasyonlarıyla Amerikan futbolu severler bu önemli karşılaşmaları toplu bir şekilde izlemektedirler.

2009 yılı sonrası NFLTR bir web sitesi olmaktan öteye giderek Türkiye’deki Amerikan futbolu maçlarına yönelik organizasyonlar düzenlemeye başlamıştır. Türkiye’de oynanan Amerikan futbolu maçlarının birçoğunda canlı anlatım yapan NFLTR, Türkiye Amerikan Futbolu Kulüpler 1. Ligi’nde 2009 – 2010 sezonun final maçını NFLTR üzerinden canlı olarak yayınlanmış aynı zamanda tribündeki seyircilere spiker anlatımı eşliğinde maç izleme imkanı sunmuş, devre arası yarışmaları düzenlemiş ve maçın “En Değerli Oyuncu”suna ödül vermiştir. Böylece 2009 – 2010 sezonu finali Türkiye’de internet üzerinden yayınlanan ilk Türk Amerikan futbolu maçı olmuştur.

2010 – 2011 sezonunda Sakarya Atatürk Stadı’nda gerçekleştirilen Türkiye Amerikan Futbolu Kulüpler 1. Ligi finalini de canlı olarak yayınlayan NFLTR ekibi, maçı izlemek için Sakarya’ya gidemeyen Amerikan futbolu severlere üç yorumcu eşliğinde karşılaşmayı izleme imkanı sunmuştur. Bir önceki sezon olduğu gibi NFLTR, devre arası ve maç sonu röportajlarla birlikte, tribünlere spiker anlatımı sunmuş, devre arası yarışmaları düzenlenmiş ve “En Değerli Oyuncu”suna ödül vermiştir.

2011 yılının Haziran ayında NFLTR’nin uzun süredir planlanan projesini hayata geçmiş ve Youtube üzerinden NFLTR TV internet üzerinden yayın hayatına başlamıştır. NFLTR TV’de, takipçilerine güncel NFL ve TAFL programları sunan NFLTR yorumcuları aynı zamanda Amerikan futboluyla ilgili teknik programlarda hazırlanmıştır. Takip eden yaz aylarında “TAFL Takım İncelemeleri” ve “Oyuncu Röportajları” programlarına başlayan NFLTR TV, TAFL sezonları başladığında, haftalık programlarıyla Türk Amerikan futbolunun nabzını tutan bir “İnternet Televizyonu” halini almıştır.

2012 yılında Amerikan futbolunun nabzı internette NFLTR üzerinden tutulmaya devam ederken, NFLTR.com ekibi D-Smart’ta NFL maçlarını Türkçe olarak anlatıp, yorumlamaya başlamıştır. NFLTR.com ekibinin anlatımıyla zenginleşen NFL maçları, her Pazartesi ve Salı günleri saat 19.30’da Smart Spor’da ekranlara gelmiş ve hafta boyunca maçların tekrarları Smart Spor ve Smart Sport 2 kanallarında yayınlanmıştır.

2012 yılının Aralık ayında ise içeriği NFLTR.com’dan Kaan Özaydın tarafından hazırlanan ve NFLTR.com yazarlarının yorumcu olarak yer aldığı NFL Stüdyo programı, D-Smart 77. Kanal Smart Spor’da yayınlanmaya başlamıştır. NFL Stüdyo, ilgili sezon boyunca her Pazar saat 16:00’da canlı olarak Smart Spor’da ekranlara gelmiştir. NFLTR, böylece Türkiye televizyonlarının ilk Amerikan futbolu programını hayata geçirmiştir. Ardından özellikle Super Bowl’lar olmak üzere NFLTR yazarları, NFL ve NCAA maçlarında, çeşitli kanallarda yorumculuk yapmışlardır.

2015 yılının başında AFWB kampı çerçevesinde NFL oyuncularının ülkemize geldiği organizasyonda NFLTR ekibinden birçok kişi kampta NFL oyuncularıyla birlikte koçluk yapmış, sitemizin yazarları NFL oyuncularıyla, kampın oryantasyonundan, son gününe kadar özel röportajlar gerçekleştirmişlerdir. Sitemizin kurucusu Kaan Özaydın, D-Smart 77. Kanal Smart Spor’da DeAngelo Williams, Alex Mack, Jordan Cameron ve Breno Giacomini’nin katıldığı programda yorumcu olarak bulunmuş ve oyuncularla röportaj yapmıştır.

NFLTR.com, 2015 yılının Kasım ayında haftalık olarak NFL’deki gelişmelerin yorumlandığı NFLTR Podcast’i internet üzerinden yayına sokmuştur. Ardından 2016 yılının Kasım ayında, Oktay Çavuş ve And Kaan Yılmaz yorumlarıyla Türk Amerikan futbolundaki gelişmelerin konuşulduğu TAFL Podcast yayın hayatına başlamıştır. Daha sonra Onur Murat İnal’ın hazırlayıp sunduğu ve Türkiye’deki Amerikan futbolu liglerinin nabzını tutan TAFL Podcast, 2020 yılına kadar yayın hayatına devam etmiştir. 2022 yılının Ağustos ayında ise Mete Ertuğrul ve Fevzi Batukan Yarçe’nin hazırladığı NFLTR Fantezi Podcast yayın hayatına başlamıştır. Hilmi Çeltikçioğlu ve Kaan Özaydın’ın hazırladığı NFLTR Podcast haftalık olarak NFLTR.com, Spotify, iTunes ve Podbean üzerinden halen yayınlanmaya devam etmektedir.

2020 NFL sezonundan itibaren, NFLTR ekibinden Hilmi Çeltikçioğlu, Oktay Çavuş, Görkem Şahinoğlu ve And Kaan Yılmaz, S Sport 2 ve S Sport Plus ekranlarında her Pazar günü saat 20.00 ve saat 23.25’te yayınlanan canlı NFL maçlarında yorumculuk yapmaya başlamıştır. Pazartesi gecesini Salı sabahına bağlayan gece canlı yayınlanan Monday Night Football maçlarında da Türkçe yorumlar sunan NFLTR ekibi, her Pazartesi gecesi saat 23.00’da canlı olarak S Sport 2 ve S Sport Plus ekranlarından yayınlanan, Maksimum NFL programında da yer almıştır. Maksimum NFL programı ile NFLTR.com, NFL Stüdyo’dan yıllar sonra Türk televizyon tarihinin ikinci NFL programını da hayata geçirmiştir. Programın sunuculuğu basketbol yorumculuğu ile tanınan Murat Murathanoğlu tarafından yapılmıştır. 2021 NFL sezonunda itibaren NFLTR ekibinden Oktay Çavuş, Görkem Şahinoğlu ve Akın Türkmen, S Sport 2 ve S Sport Plus ekranlarında yayınlanan maçlarda yorumculuğa devam etmektedir.

NFLTR ekibi, görsel ve yazılı basında çeşitli dönemlerde NFL ve TAFL başta olmak üzere Amerikan futbolu ile ilgili konularda spor programlarına konuk olmaktadır.

Kurulduğu günden itibaren kısa zamanda Amerikan futbolu alanında bir bilgi bankası ve Amerikan futbolu severlerin bir araya gelebileceği sanal bir ortam haline gelen NFLTR, Türkiye’deki Amerikan futbolu severler arasında kısa sürede popüler hale gelmiş ve bu popülerliğini yıllarca arttırarak yoluna devam etmektedir. NFLTR, şu anda Türkiye’de Amerikan futboluna başlamak isteyenlerin bilgi almak için başvurduğu ilk kaynak haline gelmiştir.

Amerikan futbolunu doya doya yaşamak için bizi takip etmeye devam edin.

NFLTR.com – Türkiye’de Amerikan Futbolunun Adresi