Topa sahip olan takım, topun o an bulunduğu yerden 10 yard ileri götürmek için dört hücum hakkı(down) vardır. Bir hücum topun yerden kalkıp topa sahip olan oyuncunun yere düşürülmesi, isabetsiz pas atılması veya touchdown ile oyunun durmasına kadar geçen süredir. Eğer hücum takımı dört yada daha az hakta topu 10 yard ilerletebilirse, bir dört hak daha kazanır. Ancak üç hakta 10 yardı geçemezlerse dördüncü hak için yapabilecekleri üç şey vardır.

Punt (Degaj): Hücum takımı kendi sahasının içindeyse (0-50 yard arasında ise) topa ayakla vurarak (degaj) rakip takıma teslim edebilir. Böylece rakip oyuncuyu engelleyerek topun rakip sahada kalması sağlanır.

Field Goal (Alan Golü): Hücum takımı rakip saha içindeyse topa yine ayakla vurarak Y şeklindeki kale direkleri arasından geçirerek sayı kazanabilir. Dördüncü hakkını kullanarak gerekli mesafeyi geçmeye çalışabilirler. Böylece ya hücum sayı yapana yada topu kaybedene kadar devam eder.

Topu üç şekilde kaybedebilirler. Hücum dört hakta 10 yardı geçemezse, “Turnover on downs” olur ve top karşı takıma geçer. Bir başka durumda yerde, hiçbir oyunucnun kontrolünde olmayan topu iki takım oyuncuları da alıp ilerleyebilir. Buna “Fumble” denir. Pas olarak atılan topu yere değmeden rakip tarafından yakalanırsa interception olur. Topu kapan oyuncu düşürülene kadar ilerleyebilir.

egitim.com’dan alınmış ve geliştirilmiştir.