Aaron Rodgers, Drew Brees ve Tom Brady… Bir daha böyle bir playoff ne zaman nasip olur tahmin etmek imkansız ancak NFC playoff tarihi bu üç elit isimle birlikte belki de en özel dönemlerinden birini yaşadığı kesin. Bu sebeple kimin kazanacağından bağımsız olarak bu rekabetleri izlemek büyük bir zevk olacak.

LOS ANGELES RAMS – GREEN BAY PACKERS  

Divisonal eşleşmelerinin açılışını yapacak olan Los Angeles Rams ve Green Bay Packers takımları soğuk bir Green Bay akşamı kozlarını paylaşacak. En son Rams’in Super Bowl oynadığı 2018 yılında yine Green Bay’de karşı karşıya gelen bu iki takım mücadelesinde galip gelen takım 29-27’lik skorla misafir ekip Rams olmuştu.

LOS ANGELES RAMS: Normal sezon içinde kaybettiği Seattle Seahawks karşısında bu sefer kazanmayı bilen Los Angeles Rams, sezon boyunca sergilediği sağlam savunma performansını Seahawks karşısında da devam ettirdi. Özellikle maçın ortada gibi olduğu bölümlerde savunmanın yaptığı pick six bir nevi Rams’ın rüzgarı arkasına almasını sağladı. Hücumda ise Jared Goff parmağındaki sakatlığa rağmen yedek oyun kurucu John Wolford’un maça devam edememesinden dolayı oyuna girmesi Rams için dönüm noktalarından biri oldu. Öte yandan çaylak oyun kurucu Cam Akers’ın 131 yardlık performansı ise Rams’in galibiyetindeki ana etmenlerdendi.

GREEN BAY PACKERS: Aaron Rodgers’ın kariyer sezonunu geçirmesiyle birlikte NFC Konferansını lider bitiren Green Bay Packers, geçtiğimiz sezonun aksine hücumda çok verimli bir oyun ortaya koyması normal sezondaki performansının en büyük nedeniydi. Savunmada ise bir ara koşudaki yetersizlikleri sebebiyle eleştirilseler de son dönemeçte toparlamalarıyla oyunun her iki tarafında da başarılı bir ekip olma yolunda ciddi bir adım attılar.

Green Bay Packers Hücumu vs. Los Angeles Rams Savunması  

Sezonun en formda oyuncusu olan Aaron Rodgers, Rams’in savunma hattı karşısında sol tackle David Bakhtiari’yi arayacak olması muhtemel ancak Rodgers’ın oyunun kör nokta savunmasından daha iyi olduğunu söylemekte fayda var. Bakhtiari varken bile cep çökmesine rağmen topu elinden çabuk ve isabetli çıkarması bu sezon 48 TD pasına ulaşmasındaki önemli nedenlerden birisiydi. Bu hususta arka planda kalsa da gayet önemli bir yere sahip olan Packers motionları yatıyor. Snap öncesi Rodgers’ın coverage’ları değiştirmesi dikkatin Davante Adams’da olduğu anlarda takımın diğer oyuncularının kritik yerlerde topla buluşmasına ve hatta TD yapmalarına vesile oldu ki Rams savunmasını açmak için Packers’ın motionları sık sık kullanması gerekecek.

Seattle Seahawks karşısında maçın tamamına yaydığı sağlam savunma ile oynayan Rams için, savunmanın oynayacağı oyun özellikle hücumdaki sıkıntıları göz önünde bulundurulduğunda ne denli maçta kalabileceklerini belirleyecek gibi. Ön tarafta Aaron Donald’ın bire birde Packers hücum hattı oyuncusuyla kalması ve bu mücadeleyi kazanması Packers’ın pas oyunlarını bir nebze durdurabilir. Nitekim bu konuda ligin en iyi sol tackle’ı olan David Bakhtiari’nin olmayacak olması Rams’ın kendisine göre sağ taraftan yapacağı oyun kurucu baskıları meyvesini verebilir. Sadece Aaron Donald’ı değil o bölgede Leonard Floyd’u da kullanabilen Rams’in ön tarafta maç boyunca istikrarını koruması önemli. Öte yandan secondary’de Jalen Ramsey’in Davante Adams’la eşleşmelerini izleyecek olmamız gayet olasıyken bunun sık sık gerçekleşmesi zor çünkü Rams savunmasının en iyi yaptığı işlerden birisi zone coverage’daki verimi ve bunu sağlarken oyuncuların kiminle eşleştiği değil bulundukları alanı ne denli kapattıklarıyla ön plana çıkmaları. Safetylerin Davante Adams dışında sürpriz koşular yapan Marquez Valdes-Scantling’in de bire birde kalmamasını sağlaması Rodgers’ın elini zorlayabilir.

Los Angeles Rams Hücumu vs. Green Bay Packers Savunması  

Jared Goff’un parmağındaki sakatlık ve John Wolford’un olmayışı Sean McVay’in hücum planını doğrudan etkilediği söylenebilir. Özellikle Goff’un geçirdiği operasyon sonrası zaten sıkıntılı olan paslarının verimliliğini iyice düşürmesi çaylak koşucu Cam Akers’ın sorumluluğunu arttırmış durumda. Nitekim Akers’ın bu anlamda Los Angeles ekibini sırtlaması Sean McVay adına sevindirici bir durum. Koşu özelinde sadece hücum hattıyla değil aynı zamanda tight end ve hatta receiverlarını da denkleme katıp komple bir takım halinde hareket etmeleri koşudan aldıklarının verimin en büyük nedeni. Yine de Seahawks maçında biraz daha hareketli gözüken Goff’un olası playactionlardaki isabet yüzdesi Rams hanesine sayı olarak dönebilir.

Atalarımızın “Görünen köy kılavuz istemez” sözünde dediği gibi ev sahibi savunması adına da görünen köy Rams koşu oyunlarının durdurulması olacak. Bunu yaparken line of scrimmage’de kalabalık bir savunma hattı oluşturulması yetmeyebilir çünkü Rams’in böyle bir durumda oyunu değiştirip playaction veya screen pas oyununa dönmesi de gayet muhtemel ki Rams’in çaylak koşucusu Cam Akers bu oyunlarda da başarılı bir isim. Bu yüzden Packers’ın savunmadaki önceliği savunma hattının snap sonrası oluşturduğu boşlukları linebacker ve secondary’den gelen destekle doldurması olacak. Ancak bu müdahalelerde de geç kalınmaması önemli ki eğer rakip koşucuya hızlanması için alan bırakılmaması da Packers savunması için önemli olacak.

Skor Tahmini: Los Angeles Rams 20  – Green Bay Packers 23  

TAMPA BAY BUCCANEERS – NEW ORLEANS SAINTS  

Normal sezonda iki kere eşleşen ve mücadelelerini post-sezona taşıyan Tampa Bay Buccaneers ve New Orleans Saints, divisional turunun kapanışını Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece 02.40’ta yapacaklar. Önceki randevulardan galibiyetle ayrılan Saints’in işi bu sefer kolay olmayacaktır.

TAMPA BAY BUCCANEERS: Tom Brady’nin gelişiyle birlikte yıllar sonra sezonu çift haneli galibiyetle bitiren Tampa Bay Buccaneers, akabinde Super Bowl kazandığı seneden sonra Washington Football Team karşısında ilk galibiyetini aldı. 43 yaşındaki oyun kurucunun üst düzey tecrübesi ve hala başarıya doymamış karakteriyle playoff’ların favorilerinden biri olan Buccaneers, wild card turunda Antonio Brown ve Leonard Fournette’nin de denkleme girmesiyle kâğıt üzerindeki en iyi hücum olarak öne çıkıyor.

NEW ORLEANS SAINTS: Sean Payton’un takımı, Chicago Bears karşısında hücumda beklenenden uzak bir görüntü sergilese de Drew Brees tecrübesi ve kalitesiyle de sahadan galibiyetle ayrılmayı bildi. Sezon boyunca savunmada ligin en iyilerinden biri olmalarıyla işleri bu noktaya kadar getirmeyi başarırken Michael Thomas’ın da TD ile dönmesi Saints adına olumlu olarak nitelendirilebilecek durumlardan birisi.

New Orleans Saints Hücumu vs. Tampa Bay Buccaneers Savunması  

Yaşadığı ağır sakatlığın etkisini hala yaşadığı görülen Drew Brees, Chicago Bears karşısında alışılagelmiş oyununun biraz uzağında kalmıştı. Nitekim karşısındaki Bucs savunmasının da Brees’e karşı farklı bir oyun oynamayacağı aşikâr. Bu hususta Brees’in maç içinde bakması gereken ana istasyon saha kenarına yahut line arkasına atılacak paslar olacaktır. Bu sayede hücumun maç içinde ritim tutmasını sağlarken rakip savunmanın da kurgusunu bozmaya ve Michael Thomas ve Alvin Kamara gibi playmaker’ların kendilerine istedikleri alanları bulmalarını sağlayabilir. Bununla birlikte özellikle endzone’da Deonte Harris, Latavius Murray veya Adam Trautman gibi yedek isimlerin Kamara ve Thomas’ın sıkı baskı altında olduğu yerlerde yapacağı sayılarda Saints adına hayati öneme sahip.

Buccaneers savunmasının ise pas oyunlarında dikkat etmesi gereken üç temel nokta olacak. Bunlardan birisi kuşkusuz Michael Thomas tabii ki de. Eğer Thomas cornerback’ten kurtulup kolayca safety ile birebir kalırsa Bucs savunması için pek hoş neticeler olmaz. Öte yandan takımın ikinci pas opsiyonu olan Deonte Harris’in ise özellikle dışa yapacağı koşularda Harris’e pas yakalama sonrası yard izni vermemeleri önemli bir husus olacaktır. Son olarak ise fiziği itibariyle bol bol miss match oluşturan tight end Jared Cook’un linebacker ile eşleşmelerinde üstünlük sağlamalarını bu maç özelinde belirleyici faktör olarak nitelendirilebilir.

Tampa Bay Buccaneers Hücumu vs. New Orleans Saints Savunması  

Bucs hücumunda wild card maçında öne çıkan Leonard Fournette ve Antonio Brown ciddi bir çeşitlilik kattığı söylenebilir. Öte yandan bu maç özelinde Saints savunma hattının baskısını kırma konusunda sadece hücum hattının pas koruması dışında da Tom Brady’nin çabuk paslarına ihtiyaçları olacak. Bu konuda Brady’e Rob Gronkowski line arkasına; Leonard Fournette’de saha kenarına yaptığı koşular ve yakaladığı toparla destek olabilir. Bununla birlikte Washington karşısında olduğu gibi Chris Godwin’in slottan yapacağı derin koşularla rakip safetylerin düzenini bozması Antonio Brown ve Mike Evans’ın da birebir de yeteneklerini göstermelerini sağlayabilir ki Brady’nin bu eşleşmeleri saha içinde çabucak göreceği ve değerlendireceğinden şüphe yok.

Takvim yapraklarını bu iki takımın en son karşılaşması olan 8 Kasım’da Tampa Bay’de oynanacak maça çevirdiğimizde Saints savunmasının yaptığı oyun kurucu baskısı meyvesini fazlasıyla vermiş Bucs hücumunu üç sayıda tutmanın dışında aynı zamanda Tom Brady’nin de üç INT atmasına neden olmuştu. Yine benzer bir baskı kurulması Brady’i zorlayacaktır ancak Bucs hücumundan biraz önce belirtildiği üzere değiştiğini hesaba katınca Saints’in bu konuda bir tık fazlasını yapması gerekecek. Özellikle Fournette’nin yakalayacağı paslarda fazla şans vermemeleri Bucs hücumunu benzer şekilde sürekli pas atmaya itebilir ki bu anlamda Saints secondary’sinin coverage’larda iyi iş yaptığı söylenebilir. Lakin Saints savunmasının bunu yapması için ihtiyaç duyacağı linebacker desteğinde ciddi sıkıntı olduğunu söylemekte fayda var. Özellikle K’won Alexander’ın sakatlığından sonra o bölgede sadece Alex Anzolaze’nin kalması ve destek için normalde OLB olan Demario Davis’in gelmesi maç içinde line arkasını savunma açısından başlarını ağrıtabilir.

Skor Tahmini: Tampa Bay Buccaneers 28 – New Orleans Saints 30