Bir takımın sayı kazanabileceği dört yol vardır.

Touchdown: Bir oyuncu topla rakip takımın end zone’una girer ya da end zoneda topu yakalarsa meydana gelir ve değeri altı puandır.

Touchdown Sonrası Sayı (Extra Point): Takım touchdown yapmış ise, rakibin üçüncü yardından ayakla yapılan bir vuruşla topun direklerin arasından geçmesiyle meydana gelir ve değeri bir puandır. Ya da normal hücum edilerek touchdown yapılmaya çalışılarak iki puan alınabilir.

Field Goal: Ayakla yerdeki topa yapılan bir vuruşla topun direklerin arasından geçmesiyle meydana gelir ve değeri üç puandır.

Safety: Bir oyuncunun topla kendi end zone’u içinde düşürülmesiyle meydana gelir ve değeri iki puandır.

Amerikan futbolunda kazanan takım oyun sonunda en fazla sayı yapan takımdır. Oyun süresi 15’er dakikalık dört çeyrek sonunda toplam 60 dakikadır. Bir maç yaklaşık olarak 2,5 saat kadar sürer, çünkü zaman topun oyunda olmadığı anlarda durmaktadır.

Sayı yapmak için çeşitli yollar vardır: Touchdown ya da TD (6 puan) – Rakip takmın End Zone’ una topla girmekle kazanılır. Alan Golü (3 puan) – Topa ayakla vurarak rakip takımın kalesine sokmakla kazanılır. Safety (2 puan) – Topla hücum eden rakip takmın ofans oyuncusunu kendi end zone’unda düşürmekle kazanılır. TD sonrası extra puan (1 ya da 2 puan). Touchdown’dan sonra da sayı kazanmak olasıdır. Topla rakip takımın end zone’ una tekrar girilirse 2 puan, ya da topa ayakla vurarak rakip takımın kalesine atılırsa 1 puan kazanılır. Genelde takımlar 1 puanlık vuruşu tercih ederler, çünkü 2 puanlık extra sayı denemesine göre başarı şansı daha fazladır.

Nasıl sayı yapılır? Topu ve dolayısıyla takımı ilerletmenin birçok yolu vardır. Bu, havadan ya da yerden yapılabilir.

Yerden: Bir oyuncu topa sahip olduğu durumda rakip defans tarafından düşürülene dek koşarak ilerleyebilir. Bu oyun tarzı genel hatlarıyla Rugby’ ye benzemektedir ancak arada önemli bir fark vardır; Amerikan Futbolunda takım oyuncuları topla koşan arkadaşlarına rakip defans oyuncularına blok koymak ve takım arkadaşlarına yol açmak suretiyle yardımcı olabilirler. Bu küçük fark oyuna önemli bir taktik heyecan katmaktadır.

Havadan: Oyun kurucu (QB) pas tutacak arkadaşları uygun bir açıklık elde edene kadar, önünde kendisine koruma yapan Guard’ ların arkasında kalır ve en uygun zamanda pas atarak top tutucuyu topla buluşturmaya çalışır. (En spektaküler hareketler uzun paslardır) Bir futbol takımı offense, defense ve special team olmak üzere 3 takımdan oluşur. Hem offense hem de defense’de görev alan oyuncular çok azdır. Ofans topla hücum ederek ilerlemeye ve sayı kazanmaya çalışır. Defansın görevi ise hücum eden ofansı durdurmaktır. Özel takımlar ise sadece özel birkaç durumda sahaya girerler, bu konuya daha sonra değineceğiz.

Kickoff: Oyunun başlangıcında topa ilk sahip olacak takımın ya da topa ilk vuracak takımın belirlenmesinde para atışı kullanılır. Para atışı sonunda topa vuracak ya da topu karşılayacak takım belirlenir. Bu vuruşun amacı, topu karşılayacak olan takımın oyuna nereden başlayacağının belirlenmesidir. Topu karşılayacak olan takım hazırlanır ve diğer takım topa vurarak rakip alanda mümkün olduğunca uzağa atmaya çalışır.

Topu karşılayan takımın bir oyuncusu topu tutar ve arkadaşları ile belirledikleri taktik doğrultusunda ilerlemeye başlar. Rakip takım da mümkün olduğunca kendi end zone’ larından uzakta durdurmak isteyecektir. Topla ilerleyen oyuncu dizini yere koyduğunda, rakip takım tarafından düşürüldüğünde veya topu ilk aldığında yerinde sabit kaldığında oyun durur ve topu karşılayan takımın ofans takımının oyuna nereden başlayacağı belirlenmiş olur. İşte oyunun şu ana kadar anlattığımız evresindeki oyuncular özel takım oyuncularıdır. Kickoff vuruşundan sonra özel takımlar sahadan çıkar ve topu karşılayan takımın ofans takımı, topa vuran takımın da defans takımı sahaya girer.

egitim.com’dan alınmış ve geliştirilmiştir.