İki sezon önce Tampa Bay Buccaneers’ın lideri olması beklenen wide receiver Mike Williams’ın Tampa macerası 2013 sezonunda sakat oyuncular listesine koyulmasıyla sona yaklaşmıştı. 2013 sezonu biter bitmez yeni head koç Lovie Smith önderliğinde yeni bir yapılanmaya giden Buccaneers’ta Williams’a yer olmadığı konuşuluyordu ve yıldız oyuncu Cuma günü Buffalo Bills’e altıncı tur draft hakkı karşılığı takas edildi.
ESPN’den James Walker, haberi ilk duyuran olurken, daha sonra Bills, transferi doğruladı. Bu hamle ile birlikte Mike Williams, Syracuse’deki koçu Doug Marrone ile Bills’Te buluşmuş oldu. Williams, Syracuse’da Marrone ile oldukça iyi işler çıkarmıştı ancak akademik olarak yetersiz olduğu için NCAA kuralları gereğince takımdan kesilmişti.
AFC takımlarının head koçlarının her yıl geleneksel olarak düzenlediği kahvaltıda, Doug Marrone adeta söyledikleriyle Mike Williams transferinin sinyallerini vermişti. Marrone, “Her zaman Mike’a büyük saygı duydum onun çok iyi bir oyuncu olduğunu düşündüm. Kendisiyle çok kez konuştuk. Takımda her şey iyi gidiyordu. Draft öncesi Mike ile ilgili bir sürü takımdan telefon almıştım ve hepsine onun çok iyi işler yapacağını söyledim. Tampa gittiğinde doğaş olarak koğtuk ama Mike’ı severim. Ona her şeyin en iyisini diliyorum.” diye konuşmuştu.
Görünen o ki Mike Williams kariyerinin toparlamak için en iyi yere takıma gelmiş durumda. Ayrıca bu hamleyi yaparak ligdeki ikinci yılına girecek olan genç quarterback EJ Manuel’e önemli bir hücum opsiyonu kazandırmış oldu.
2010 yılından beri Tampa Bay’de oynayan Mike Williams’ın kariyerinde dört sezonda 2,947 yard ve 25 touchdown bulunuyor.

 Yazan: Kaan Özaydın