Geçen hafta Chicago Bears’ın durumunu değerlendiren bir yazı yazmayı düşünüyordum. Bunun için sezon istatistiklerine çalıştım, notlar çıkardım ama yazmak içimden gelemedi. Hafta da geçti gitti.

Chicago Bears, Atlanta Falcons’u 28-13 yenerken daha önce derlediğim sayıların hepsinin tersine bir performans gösterdiğini fark ettim. Bu rakamları karşılaştırma için yeniden kullanabilirdim. Galibiyet ve sayıların çöpe gitmemesinin verdiği ekstra motivasyonla klavye başına oturdum.

Brandon Marshall ilk maçta sakatlandığı için sonraki maçlarda tam verimli olamıyordu. Beş maçta sadece 19 kere pas yakalamıştı ve bu kategoride RB Forte (36), TE Bennett (32), Jeffery (26)’nın ardından dördüncü sıradaydı. Kazandırdığı mesafe ortalaması ise 9.9 yarda ile kariyer ortalaması olan 12.7’nin hayli altındaydı. Beş TD yapabilmişti ama bunların üçü sadece tek maçta idi. Geçen maçta ise sadece üç pas yakalayabilmişti.

Bu maçta altı pas yakaladı ve 113 yarda (ort. 18.8) katetti. Hiç TD yapamasa da, Bears’ın maçın başında rakibine “ben bugün başkayım” mesajını vermesindeki baş etkendi.

Matt Forte müthiş bir sezon geçiriyor. Kendisine dolaylı yapılabilen tek eleştiri ise, onun çok iyi oynadığı maçlarda Bears’ın yenilmesiydi. Gerçekten de pas ve koşu toplamı olarak Buffalo maçında 169 yarda, Green Bay maçında 171 yarda, Carolina maçında 166 yarda kat etmiş ama yenilmişlerdi. Kazanılan 49ers ve Jets maçlarında ise sırasıyla 36 ile 76 yarda kat edebilmişti. Üstelik koşu ortalaması sadece 3.9 idi ve hiç TD’ı yoktu (Bears’ın tek koşu TD’ını da QB Jay Cutler yapmıştı). Bu maçta 80’i koşu, 77’si pas olmak üzere 157 yarda katetti, 2 koşu TD’ı yaptı ve ona rağmen(!) galibiyet geldi.

Jay Cutler bu maçta hiç INT atmadı. Daha önceki beş maçta altı tane atmıştı. Diğer yandan bu maçtan önce tam 12 tane TD pası atmışken, bu sefer sadece bir tane atabildi.

Top çalmalar Bears’ın bu maça kadar galibiyet ve mağlubiyetlerindeki temel ayırt ediciydi. Önce rakamları verelim (ilki Bears’ın aldığı toplar, ikincisi de verdiği):

Bills 1-3
49ers 4-0
Jets 3-1
Packers 0-2
Panthers 3-4

Bu maç sadece 1-0 ama o da skorun 27-13 olduğu ve maçın bitimine 3:48 kaldığı zamanda az kullanılan CB Demontre Hurst tarafından yapılan INT idi. Rahatlatıcı olsa da, galibiyette çok da etken değildi.

Linebacker kadro derinliğindeki ilk dört isim bu maçta sakattı: Lance Briggs (34 yaşında, üçünüc tur 68. sıra), D.J. Williams (32 yaşında, birinci tur 17.sıra), Jonathan Bostic (23 yaşında, ikinci tur 50.sıra) ve Shea McClellin (25 yaşında, ikinci tur 19.sıra)

Yerlerine geçen Darryl Sharpton (26 yaşında, dördüncü tur 112.sıra, beş tackle, bir pas savunması, bir QB darbesi), Khaseem Greene (25 yaşında, dördüncü tur 117.sıra, sekiz tackle) v Christian Jones (23, undrafted, dört tackle) bir an bile öncekilerin eksikliğini hissettirmedikleri gibi, rakiplerini de koşuda sadece 42 yarda ve 3.2 ortalamaya mahkum ettiler. Üstelik Atlanta Falcons bu maça kadar koşuda 4.7 ortalama ile altı TD yapmış iken, Bears da koşu defansında 4.4 ortalama ile 4 TD’a izin vermişti.

Özel takımlar, eski gözdemiz Devin Hester’dan return TD yemediği gibi, pek göz açtırmadı. Her ne kadar bu maçta Robbie Gould’un TD sonrası tek sayılık vuruşunda blok yemesine izin verseler de, şu maça kadar o kadar berbatlardı ki, Hester’a karşı performansları şimdilik bize yeter.