Tüm NFLTR ailesine merhabalar! Bu yazımda bu sezon beklentileri karşılayan veya sürpriz çıkış yapan 18 running back’i inceledim. Tüm fantezideki en önemli mevki olan RB havuzu her zaman en hızlı kuruyan ve sakatlıklardan adeta piyango gibi olmuştur. Bunların yanında bu sezon adeta “genç adamların oyunu” olduğunu gösteren running backler arasında birkaç görece yaşlı kurt da şaşırtıcı performanslar gösterdi.

Sakatlıklar ve COVID sebebiyle pek çok saman alevi gibi parlayan isim görsek de uzun vadede ve bu sezon verdikleri performans ile, işte karşınızda en çok dikkat çeken 18 RB…

RB1: En iyi ilk 12 RB gurubu için kullanılan ad

RB2: 13-24 arasındaki RB gurubu için kullanılan ad

RB3: 25-36 arasındaki RB grubu için kullanılan ad

ADP-Ortalama Draft Sırası: Oynanan tüm fantezi liglerinde oyuncuların draft edildiği ortalama sıra

18- D’Onta Foreman – Tennessee Titans (RB55):

Derrick Henry’nin sakatlandığı bölüme kadar hiç ortada olmayan Foreman, sekizinci hafta maçında Heny’nin sakatlığı ile bir anda Titans’ın bir numaralı RB’i haline geldi. Üç haftalık Adrian Peterson macerasından sonra Mike Vrabel koşu yükünün büyük bölümünü Foreman’a vermeyi seçti.

Sahada forma numarasını görmeseniz Derrick Henry sanmanız içten bile değildi Foreman’ı. Vücut şekli, saçı, aynı robotik büyük adımları… Son birkaç yıldır tüm ligdeki en iyi running back olan Henry’nin yerini doldurmak neredeyse imkansız. Sakatlanana kadar 2,000 yardlık sezonundan bile daha hızlı gidiyordu Henry.

Eksik olan parçanın büyüklüğüne rağmen Foreman gayet iyi bir iş yaptı. Sene başında drafta girerken Henry’nin “handcuff”’ı olan Foreman düzenli olarak oynatıldığı 14.-17. haftalar arsındaki süreci RB12 olarak geçirdi ve ortalama 14.2 full-ppr puanı getirdi. Tam ihtiyacınız olduğunu fantezi playoff döneminde RB#1 performansı getirdi. Handcuff olarak aldığınız bir adam için inanılmaz bir performans. Bu performansında son haftalar Steelers, Jacksonville ve Dolphins gibi ligin kötü koşu savunmalarına karşı oynamış olmasını göz ardı edemeyiz tabi ki de. Ancak gördüğü koşu volumüne göre, verimliliğinin düşmemesi Foreman’ın bu performansını bana göre çok değerli yapıyor. Takımın birinci running back’i olarak oynadığı altı haftada toplam 110 top taşıyan Foreman aradaki bye haftasına rağmen en çok top taşıyan yedinci isimdi. Bununla beraber koşu başına 4.4 yard kazanan Foreman, ideal bir volume – verimlilik dengesi bulmuştu bile.

Bu off-season’da serbest kalacak Foreman, bu performansıyla bir NFL takımının birinci running back’i olabileceğini gösterdi bana göre. Titans’da kalırsa bile Henry’yi daha ekonomik kullanabileceklerini gösterdi, bir miktar yükü sakatlıktan dönen Henry’den alabilir, özellikle çok da değeri olmayan down’larda veya sonucu çoktan belli olmuş maçlarda. Houston Texans gibi, Atlanta Falcons gibi running back kadrosu “boş” olan takımlara gitmesi halinde seneye de bu performansın devamını izleyebiliriz. Şu an gelecek Foreman için bulanık olsa da herhangi bir takımın as running back’i olursa, draft edilen ilk 30 running back’ten biri olacağını düşünüyorum şimdiden.

17- Devin Singletary – Buffalo Bills (RB24):

2020 sezonuna girerken beklentilerin yüksek olduğu Singletary, 687 koşu yardı ve iki TD ile ona yatırım yapanları hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu sezon da son bölüme kadar o çizgide ilerleyen Singletary 14. Haftadan sonra sazı eline aldı.

Yaptıklarına bakmadan önce Devin Singletary için bir şeyi anlamak lazım, Singletary küçük… 5’7 ve 203 lbs gibi pir postüre sahip olan Singletary için bunun en kötü tarafı Bills’ın ona bakarken sürekli bunu düşünmesi. Sezona girerken yanında bir running back olmadan büyük ihtimalle hiçbir zaman izleyemeyeceğiz onu.

Yelpazenin iki ucu olarak Bills ve Cardinals’ı göstermek istiyorum sizlere. Koşabilen QB ve iyi bir pas hücumuna sahip olan takımlardan RB seçmenin korkutucu olma sebebinin tam olarak Devin Singletary ve James Conner özelinde görebilirsiniz. Aralarında koşu ve pas yakalama yardı olarak neredeyse hiçbir fark yokken Conner’ın 15 maçtaki 18 TD’u Singletary’e kıyasla bu tarz hücumlardaki RB perfomansının ne kadar değişken olabileceğini gösteriyor bize.

Bu kadar negatif durumuna rağmen Singletary 14.-17. Haftalar arasındaki süreyi RB3 olarak geçirdi. Tüm sezon bulduğu sekiz TD’nun dördü bu dört haftalık süre içerisinde geldi. Hayal ettirdiklerinin yanından bile geçemese de ADP’si RB40 olan bir oyuncu için gayet iyi bir performans gösterdi. Ancak ne yazık ki sorun da bu, bu kadar iyi işleyen Bills hücumu, kendi seviyesindeki hücumların Cardinals ve Rams gibi fantezi için değerli running backler üretmesini bekliyoruz.

Ligin iyi pas yakalayan running back’lerinden biri olan Singletary için 2022 belki de son şansı olacak. 24 yaşındaki bir koşucudan tam prime döneminde olmasını beklediğimiz aşikar. Seneye RB28-36 bandında seçilmesini beklediğim Singletary her ne kadar göz testiyle çok beğenemesem de değeri itibariyle önümüzdeki draft’larda gözümü kestirdiğim oyunculardan biri olacak.

16- Chuba Hubbard – Carolina Panthers (RB38):

Sezon başında hepimizin beklediği oldu ve CMC maalesef tekrar sakatlandı. Bu noktadan sonra görevi devralan Hubbard için sezon adeta ikiye ayrılmış durumda; Cam Newton öncesi ve sonrası… CMC’nin sakatlandığı üçüncü haftadan Cam’in geldiği 10. Haftaya kadar RB20 olan Hubbard sürekli olarak koşu volumü alıyor ve istikrarlı bir performans ortaya koyuyordu. Bu sekiz haftada 112 top taşıyan Hubbard 411 yard koşmayı başarmıştı. En verimlisi değil ama bu şekilde devam ederse sezon sonuna kadar running back’ler için fantezide bir eşik olan 200 top taşımayı geçecek gibiydi. Bu dönemde oyununda gördüğüm başlıca kusur tackle’lardan kurtulmayı başarsa bile temas aldığında çok yavaşlamasıydı Hubbard’ın. Bu nedenle çok big play potansiyeli yoktu, fakat aldığı workload ile beraber sağlam bir RB#2 olarak gidecek gibi görünüyordu sezonun geri kalanında. Fakat sonra işler karıştı.

Cam Newton’ın gelişiyle adeta dibe vurdu Hubbard. Cam Newton’ın pas yeteneğini yok olmuş vaziyette olduğu için bu dönemde çok tıkanan bir hücum izledik. Hubbard’dan koşu yükünü de bir miktar çaldı Newton. Bir maç da kaçırmasıyla beraber beş maçta sadece 26 kez top taşıdı Hubbard. Fakat fantezi Super Bowl’u gününde 17 koşu denemesi olan Hubbard 15.8 Full-PPR puanı getirdi ve evet tahmin edebileceğiniz gibi bu maçta Cam Newton neredeyse hiç oynatılmamıştı…

Bu yıl draft edilen her çaylak RB gibi (Trey Sermon hariç) ADP’sinden daha yukarda bir performans veren Hubbard, McCaffrey burada olduğu sürece yüksek değerde bir “handcuff” olacaktır önümüzdeki sene de. D’Onta Foreman için söylediklerim kadar umutlu olmasam da Hubbard için hala çaylak olduğundan ve oynadığı takımın kaosu içinde bile bir dönem istikrar göstermiş olması umut vadediyor. Ek olarak CMC’ye bu sezon bir şans daha vermek istiyorsanız sanırım Chuba Hubbard’ı da almalısınız…

15- Rashaad Penny – Seattle Seahawks (RB53):

2018 NFL Draftı’nın ilk tur seçimi olan Penny, sakatlıklar formsuzluk derken bu sezonun ikinci yarısına kadar, tamamen sıfırdı. Ne yazık ki sakatlanmadığı hiçbir sezon olmayan Penny sene başında kimsenin dönüp baktığı bir oyuncu değildi. Yetenek olarak her ne kadar üstünden çok zaman geçse de San Diego State’de Penny bir canavardı. Kolejdeki son yılında 2,248 yard koşan Penny 25 TD yapmıştı. Çok potansiyelli olsa da Rashaad Penny, tip ve oyun stili olarak ne yazık ki modern bir NFL running back’i değil. Nick Chubb veya Derrick Henry değilseniz, o pası yakalayacaksınız ne yazık ki…

Chris Carson sahada olduğu zaman bana kalırsa çok iyi bir running back fakat o da Penny gibi sakatlıklarla sürekli boğuşuyor ve bu sezonu erken kapattı. Buradan itibaren kısa süren Alex Collins faciasından sonra takımın as koşucusu artık Penny olmuştu.

13. Haftadan sonra tüm ligi RB2 olarak kapattan Penny, 516 yard koşu ve beş TD ile oynadı. Super Bowl haftasındaki 32.5 Full-PPR puanı da onu kadrosuna alanların yüzünü güldürdü. Her ne kadar tüm sezon başında yine kayıp olsa da son bölümde çok verimli koşmayı başardı Penny. Deneme başına 6.5 yard cidden absürt bir rakam. Bu sürede ilk 50 RB içerisinde ondan daha yüksek YAC’a sahip olan tek isim 6.7 YAC ile Damien Harris’ti.

Gelecek sezon için pek çok alana tik atıyor Rashaad Penny, Wilson Kalırsa iyi bir QB, koşmayı seven bir koş, 26 yaşında az km yapmış olmak vb. bir durumu göz önünde bulundurursak seneye RB22-28 arası draft edileceğini düşünüyorum. Eksi olarak her zaman sakatlanabilir Penny bu nedenle ondan uzak duran insanlar olacaktır fakat, sonun da içindeki canavardan kesitler gördük sadece dört yıl beklememiz gerekti. :) Fantezi draft’ının bu noktasına gelmişken RB#1 potansiyeli olan bir oyuncuyu almak tahtadaki diğer isimlerden daha cazip geliyor bana kalırsa. Umarım seneye kaldığı yerden devam eden bir Penny görebiliriz.

14- Darrel Williams – Kansas City Chiefs (RB19):

Sezon başında Clyde Edwards-Helaire sakatlanana kadar sadece 26 top taşıyan Williams, takımın birinci koşucusu olduğu 6.-17. hafta arasındaki süreyi tüm ligde RB8 olarak geçirdi. Açıkcası Williams iki sezondur herkesin CEH’den beklediği performansı gösterdi; bu süreçte 442 yard koşan Williams bunun yanında 37 pas yakalayıp 377 pas yardı kazandırdı takımına ve altı toplam TD yaptı. Bu süreçte maç başına 14.1 Full-PPR puanı getiren Williams bu sürede üç kez 10 puanın altında kaldı ve üç kez de 20 puan üstü bir perfomans sergiledi ve bu listenin şu ana kadar olmazsa olmazı; fantezi Super Bowl haftasında 25.7 Full-PPR puanı getirdi.

Kansas hücumunun sezon içerisinde çehresinin değiştiğini görmüştük. Mahomes’un derin paslarıyla sahayı eskisi kadar dikine kullanmayan Kansas, daha metodik West-Coast vari bir sistemle karşımıza çıktı Darrel Williams’ın yükseldiği dönemde. Pas hücumu ağır basan hücum sistemlerinde belki de kendi pozisyonuna göre takımındaki en iyi pass-blocker Darrel Williams’tı. CEH dönene kadar yaklaşık snaplerin %60’ında sahada olan Williams, Mahomes’un “extended play” ‘lerinde bolca top gören isimlerden biriydi.

Gelecek sezon için Helaire’ın sahip olduğu “draft capital” ve etrafındaki hype düşünülürse çok yukarlardan seçilmesini beklemiyorum Williams’ın. Fakat çoğunlukla fantezi için düşünürken atladığımız durumlardan biri, bu takımlar maçlarına kazanmak için çıkıyorlar ve KC running back’leri için koşu kadar pass block da önemli. Genel görüşe göre CEH daha iyi bir RB olabilir fakat, potansiyel olarak beklediğiniz her şeyi bu sene Williams verdi pas yakalama da dahil ve üstelik daha iyi bir blocker. Uzun lafın kısası sahada CEH’e göre takıma daha faydalı olduğunu düşünüyorum Williams’ın.

Seneye bu iki ismin de benzer miktarda koşu yükü alacağına inanıyorum. CEH henüz 22 yaşında ve oynadığında ışık da veriyor fakat NFL için undersized bir oyuncu ne yazık ki. Onu da koruyabilmek için Darrel Williams’ı da dahil etmek belki de herkes için en iyisi olacak. TD sayıları nasıl olacak bilemiyoruz, KC goal line’da rakibi koşarak çok zorlamıyor ama bu günden kestirmek tabi ki de çok zor.

Seneye ilk 45 running back içerisinde draft edileceğini tahmin ettiğim Williams, CEH ile yüzde 40, yüzde 60 gibi bir top taşıma dağılımı yakalarsa bence kolayca draft sırasından çok daha iyi bir performans getirebilir.

13- Josh Jacobs – Las Vegas Raiders (RB13):

Jon Gruden’dan kurtulmanın en çok isimlerden biri şüphesiz ki Josh Jacobs oldu. Gruden’ın ayrılışından sonra altıncı haftadan itibaren sezonu RB7 olarak tamamlamayı başaran Jacobs için bu süreçte belki de en büyük değişim pas volumünün artması ile oldu. Bu sürede oynadığı 11 maçta 618 yard koşu ve 294 yard pas yakalama performansı sergileyen Jacobs beş toplam TD’a da imza attı.

Bu sezon en istikrarlı running backlerden biriydi Josh Jacobs, sadece bir hafta 10 Full-PPR puanın altına düştü. Takımınız için çok güvenilir bir RB#2 olduğunu söyleyebiliriz. ADP sırası sezon başında 18 olan Jacobs, onu draft edenleri hiç üzmedi.

Gelecek sezon için güdük kalan üç TD sayısının artması çok muhtemel olan Jacobs, Josh McDaniels ile birlikte neler yapacak göreceğiz. Bu sezon 11-12 TD gibi Las Vegas hücumda yapabileceği rakamlara ulaşsaydı, sezonu RB6-RB5 civarında bitirecekti Jacobs. İlk 15 running back’ten biri olarak draft edilmesi gerektiğini düşündüğüm Josh Jacobs sahip olduğu pas volümüyle beraber gayet güvenilir bir seçim olacak gibi duruyor. TD sayısı artarsa gelebilecek olan RB#1 sezonu da cabası…

12- Cordarrelle Patterson – Atlanta Falcons (RB7):

Sezonun ilk yarısının en büyük sürprizine geldi sıra; bye haftasına kadar tüm ligde RB3 olan aslında wide receiver olan Cordarrelle… Her şey Falcons’ın asıl RB’i Mike Davis’in çöpe dönüşmesiyle başladı. Toplam tüm takım halinde 1,500 yarddan az koşan Falcons’ın koşu hücumu için felaket demek sanırım yanlış olmaz. İlk haftadan itibaren bazı koşu oyunlarını Cordarrelle Patterson ile yapmaya başlayan Falcons hücumu Cordarrelle özelinde iyi de gidiyordu.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum Cordarrelle verimsiz koşan bir WR, pas yakalayan bir running back değil… İşin ilginç tarafı Russell Gage sakatlıktan döndükten sonra receiving volümü tamamen kayboldu ve maç başına 10+ koşu denediği maçlar geldi. Bu dönemde, sezonun ikinci yarısında düşüşe geçen Cordarrelle, ne yazık ki playoff maçlarında toplam 20 Full-PPR puanı bile getiremedi. Ona en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanda kaybolmuş olsa da yüzde 99 draft etmediğiniz bir oyuncudan 1.-14. Haftalar arasında aldığınız performans cidden inanılmaz. Bu süreçte bir maç kaçırmasına rağmen halen RB7 olarak tamamladığı süreçte, tam üç hafta 20, bir hafta ise 30 Full-PPR puanını geçmeyi başardı. Hele onu formda olduğu dönemde başka bir yıldız oyuncuyla takas edebildiyseniz Cordarrelle Patterson ismi sizde sadece mutluluk uyandırıyordur şu an… :)

Gelecek sezon için Cordarrelle’dan hiçbir beklentim yok açıkçası, ona puanlarını getiren pas oyunu sezon içerisinde işlemesine rağmen, Russell Gage döndüğü anda Falcons tamamen vazgeçti Patterson’a pas atmaktan. 153 kez top taşımasına rağmen sezon başında Mike Davis’e volümü kaybeden-paylaşan ve sezon sonunda neredeyse hiç koşmayan Falcons hücumu için bile yeterli görülmediğini düşünüyorum. Gelecek sezon bir running back’in kadroya katılmasıyla beraber 30 yaşına gelmiş Cordarrelle için işlerin iyileşeceğini düşünmek hayal olur. Seneye RB40 bandıda seçilmesini beklediğim Cordarrelle Patterson’a bize bu sezon gösterdikleri ve katkılarından dolayı teşekkür ediyor ve yolumuza devam ediyoruz…

11- Elijah Mitchell – San Francisco 49ers (RB28):

Sezon başında 49ers’ın running back kadrosunda adı sanı geçmeye Eli Mitchell, Raheem Mostert ve Trey Sermon’un arkasından üçüncü opsiyon olarak görünüyordu. Raheem Mostert’ın sakatlık problemleri sezona girerken de biliniyordu ve herkesin yerine geçip performans vermesini beklediği isim Trey Sermon’du. Fakat Sermon Kyle Shanahan tarafından hiç tercih edilmedi ve daha ilk haftadan Elijah Mitchell formayı devraldı. Tahmin etmesi neredeyse imkansız bir durum çünkü; ikisi de bu sezonun draft’ı, aynı takım tarafından seçiliyorlar ve üçüncü turda seçtikleri oyuncu yerine altıncı turda seçtikleri isme yöneldiler hem daha ilk haftadan itibaren. Sermon kolejdeyken beğendiğim ve sezona girerken draft’larda yöneldiğim bir isimdi fakat Elijah Mitchell’ın saha içinde gösterdikleri cidden çok etkileyiciydi.

Sakatlıkları sebebiyle fantezi sezonunda sadece 10 maça çıkabilen Mitchell buna rağmen 186 top taşıma ile 878 yard koşmayı başardı. Değişik şekillerde Deebo Samuel’in de dahil olduğu bir koşu oyunu için gayet yüksek bir volüm gören Mitchell, 4.7 deneme başına yard ile verimli bir koşu performansı gösterdi. Agresif koşu stili ve maç başına neredeyse 20 koşu denemesi, sağlıkllı kalabildiği haftalarda oldukça etkiliydi. Oynadığı hiçbir maçta yedi Full-PPR puanından az getirmeyen Mitchell oynadığı 10 maçın dördünde RB#1 performansı göstermeyi başardı.

Draft combine öncesi daha hızlı 40-yard koşabilmek için 17 lbs kilo vermişti Elijah Mitchell. Açıkcası kısa süreli bu değişimin onun sezon içinde sağlığını etkilediğini düşünüyorum. Boy olarak ideal bir fiziği olsa da neredeyse 200 lbs’a düşmesi bu kadar volüm gören bir running back için az kalıyor. Kyle Shanahan’in her sene bir running back sakatlayıp harcaması da etkili olabilir tabi ki… İşin şakası bir yana ideal fiziğine kavuştuğu zaman gösterdiğinden çok daha etkili olmasını bekliyorum. 20+ top taşımayı verimli olarak koşabilmek cidden elit seviye bir iş ve playoff’larda izlediğimiz Mitchell da bana güven verdi.

Gelecek sezon RB15-20 arasında seçileceğini düşündüğüm Mitchell için tabi ki de bir numaralı soru işareti takımın QB pozisyonu gibi duruyor. Fakat Trey Lance ile oynamasının da büyük bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Bu sezon 49ers’ın dokuz farklı oyuncuya beş veya daha fazla koşu denemesi yaptırmış ve bu alanda tüm ligin lideri. Her ne kadar Shanahan hücumu sofistike koşu oyunlarıyla bilinse de Elijah’nın gösterdiği performanstan sonra bu sayının azalmasını bekliyorum. Elijah’ın top 15 RB performansı göstermesi için yeterince fırsatı olacaktır önümüzdeki sezon…