Bundan dokuz yıl önce bir Super Bowl Sonrası İçin Seyirci Rehberi hazırlamıştık. Dokuz senede NFL’de çok şeyler değişti, dolayısıyla bu rehberi de güncelleme hatta yeniden yazma zamanı geldi. İşte karşınızda Super Bowl Sonrası İçin Yeni Seyirci Rehberi…

Ne maçtı ama! İki muhteşem takım, havada uçan büyük isimler, Usher ve uzatmanın son saniyelerine kadar giden bir Super Bowl. Amerikan futboluna doymuş olarak evine gittin, artık bir saat falan uyudun, sabah uykulu gözlerle işyerinde birkaç Super Bowl haberi okudun (San Francisco taraftarıysan bir hafta bekleyip öyle okudun). İki gün böyle geçti, yok yüzük, yok kupa, yok GOAT, yok Taylor Swift vs. Peki sonra?

Bir sezon bu kadar zirvede bitemez. Alıştıra alıştıra bıraksaydık keşke, mesela Pro Bowl oyunları bu hafta sonu oynansaydı veya sezon ödülleri daha uygun bir zamanda dağıtılsaydı da herkesin ağzında güzel bir tatla bitseydi sezon. Ama hayır! NFL’in öyle huyları yok. Unutulmaz bir finali yumruk gibi yapıştırır, sonra da “Dağılın bakayım, Eylül’e kadar görünmeyin ortalıkta!” Taraftar bunu kaldıramaz.

Üzülmeyin, Hilmi Abiniz sezon bitti diye sizi unutmuş değil. Bizim gibi Amerikan futbolu bağımlıları beysbol, kriket, kroket (bu son ikisi ayrı spordur ha) gibi kötü huylar edinmiyorsak demek ki bir yerden futbol açlığımız doyuyor. Sofraya buyurun, beraber yiyelim. Önümüzdeki sezona kadar futboldan nasıl kopulmaz, hep beraber görelim.

Koçluk Değişiklikleri:

Aslında koçların değişikliği Kara Pazartesi denilen, normal sezonun son maçının ertesi günü başlar ama Super Bowl ve playoff oynayan takımların yardımcı koçlarına epeyce rağbet olduğu için bütün yeni koçların belli olması Super Bowl sonrasına da kalır bazen. Sizin takımlarınız da koçunu yeni değiştiyse, gidin yeni koçunuzla bir tanışın. Eski takımlarını okuyun. Oyunculuğu varsa maç görüntülerine bakın. Koçunu iyi tanırsan sene içinde maç zevkin bir o kadar artar.

NFL Combine:

Kombine biletlerin satışa çıktığı… Yok, pardon o değil. Nisan sonunda NFL takımları arasında paylaşılacak üniversite mezunu oyuncuların kendilerini en son gösterecekleri yer NFL Combine. Bu sene 26 Şubat – 4 Mart arasında yapılacak bu organizasyonda oyuncuların fiziksel ve ruhsal sağlıklarının yanı sıra hız, güç ve yeteneklerinin ölçüleceği faaliyetler yapılacak. Aslında takımların üniversiteli oyuncuları takip eden ekipleri oyuncularla ilgili notlarını çoktan verdiler; Combine daha çok gözden kaçan son bir şey varsa onu görmek için ve takım yöneticilerinin müstakbel oyuncularla yüz yüze görüşmesini sağlamak için yapılıyor. Taraftar ise memleketin ücra köşesindeki cornerback’leri iki senedir takip etmediği için burada ağzı açık bir şekilde oyuncuların olimpik atletler kadar iyi performanslarını seyrediyor. Özellikle 40 yard denilen bir koşu var ki, 36 metreyi 4.20 saniyede koşan süper kahramanları görmemize olanak sağlıyor. Bunu da canlı seyredebilirsiniz ama akşamları 15-20 dakika o günün sivrilenlerini, önceden tanıdığınız birkaç oyuncuyu seyretseniz yeter.

Free Agency:

Sözleşmesi biten adamların eski takımıyla ya da bir başkasıyla sözleşme imzalaması. Kaliteli (ve dolayısıyla pahalı) oyuncular ilk birkaç günde kapılırken, diğer oyuncular daha uzun sürede takım bulabiliyorlar. Bu sene 11 Mart’ta başlayacak bu sürecin ilk kısmında sözleşme imzalayamayan oyuncular, mahalle pazarı kapanmaya yakın ucuza giden domatesler gibi draft sonrasını bekleyecekler. Ayakla oynanan futbolda bütün sene süren transfer süreci NFL’de bir iki aya sığınca resmen fırtına gibi geçiyor.

NFL Draft:

Şubat, Mart derken Nisan’ı bulduk. Bu sene 25-27 Nisan, üniversite oyuncuları geçtiğimiz sezonki beceriksizlik sırası ile sıralanmış NFL takımları tarafından seçilecek. Üniversite futbolu sezonunu takip etmeseniz bile, combine’dan tanıdığınız adamların nerede oynayacaklarını görmek çok zevkli oluyor. Ayrıca burada yapılan seçimler, takımların gelecek seneki yapılarıyla ilgili ipucu verebiliyor. Örneğin Chicago ilk turdan oyun kurucu seçerse, idarecilerin Justin Fields’e güvenlerinin azaldığı veya kendisinden tamamen vazgeçtikleri anlamına gelebiliyor. Bu da canlı seyredilebilen bir aktivite.

En azından 25 Nisan günü yapılacak ilk tur (yani ilk seçilen en kaliteli oyuncuların dağılımı) seyretmek çok zevkli olabiliyor. Bir sonraki takımın seçimini beklerken az önce seçilmiş oyuncunun maç görüntülerini ve ilginç bilgilerini veren bu yayınlar, maçlar kadar seyirci seçiyor. İki-üç sene art arda draft’ın ilk gününü seyretseniz, bir de bakmışsınız ligde adını bilmeye değer oyuncuların yüzde 80’ini tanıyorsunuz. Yine de bizim yazılarımızı ve podcast’lerimizi takip edersiniz değil mi?

Hazırlık Kampı:

Koçlar tamam, giden-gelen oyuncular belli oldu, çaylaklar ev kiralayıp yerleşti ve sezona hazırlanma takvimine girildi. Kadro üst sınırı 90’a çıktı. Çeşitli mini kamplar, hazırlık toplantıları, günde iki idman yapılan ağır bir süreç derken training camp’ın sonunda hazırlık maçları yapılıyor. Preseason dediğimiz ve dört hafta süren bu süreçte takımlar genelde kamp sonunda kimleri kadroda tutacaklarına karar veriyorlar ve kadrolar son halini alıyor. Bu dört hafta biter bitmez de yeni sezona girmiş oluyoruz.

Başka başka:

Arada başka önemli günler de var ama hepsiyle kafanızı şişirmeyelim şimdi. Örneğin kural komitesinin ve ardından bütün takım sahiplerinin toplanıp ligin gidişatını konuştukları toplantılar var ki burada önümüzdeki sene uygulanacak kural değişiklikleri belirleniyor. Bunları takip etmeseniz bile değişen kuralları biz zaten yorumluyoruz. Bunun yanı sıra geçen sezonu sakat bitirenlerin dönüş maceralarını takip etmek de güzel oluyor. Oyuncu ve yorumcuların, bazıları yıl boyu süren, uzun/kısa içerik yayınları da sürekli elinizin altında. Son olarak da geçtiğimiz yıllarda oldukça bollaşan, çeşitli streaming platformlarda yayınlanan futbol belgeselleri oluyor. Bunların sezon içinde yayınlananlarını da sezon sonunda seyredilmek üzere ertelediğimizi düşününce boş kalmayacağımız ortada.

Sonuçta NFL sezonu kısa, sadece dört-beş ay sürüyor. Ancak yukarıda gördüğünüz gibi, futbolu yeteri kadar seviyorsanız yapacak bir şeyler her zaman oluyor. İlle de maç istiyorsanız, gidin geçmişten efsane Super Bowl’ları seyredin. Fantasy football ligi kurun. Madden serisinden bir oyun oynayın. Ya da Discord sunucumuzdan bizimle temasa geçin, NFL konuşalım. Mayıs’ta bana Twitter’dan “Hilmi Abi, bu Tom Brady geri döner mi?” diye soranı “Lig bitti kardeşim, Eylül’e kadar bana bir şey demeyin” diye terslemedim şimdiye kadar. Futbol dediğin sene boyu, hatta ömür boyu sevilecek bir şeydir. Bunu hep beraber paylaşalım ki futbol zevkimiz azalmasın…

Rehberimizin orijinal halini okumak ve aradaki farkları görmek isterseniz: https://nfltr.com/2015/02/super-bowl-sonrasi-icin-seyirci-rehberi/