2024 NFL Draftı hızlı şekilde gelip geçti. Draft’larda her sene gözden kaçan, spot ışığı altında olmayan, medya tarafından sevilmeyen oyuncular olmuştur. Belki sahaya ilk çıktığı anda, belki de iki, üç sene içerisinde oluştuğu oyuncu kalitesiyle takımlara “keşke” dedirtecek oyuncular her zaman uyku kaçırmıştır. Elimizde script olmasa da daha bir dakika süre almamış, şimdiden sürpriz yaratabilecek potansiyelli beş oyuncuyu nedenleriyle beraber sizlere sundum. İyi okumalar.

1- Adonai Mitchell, WR, Indianapolis Colts, 52. Sıra

Yazıya bu sene seçilen çaylaklardan en güvendiğim, en şaşırtıcı performansı yapacak oyuncu ile hızlı başlamak istedim. Bence Adonai Mitchell’ın en önemli özelliği hikayesi çünkü bu hikaye üzerinden Amerikan medyasının karalaması olmasa ilk beş veya ilk 10 seçim hakkına çıkabilecek kadar iyi bir oyuncu. Hikayesini biraz anlatmak gerekirse 2021 ve 2022 yıllarında Georgia üniversitesinde oynayan Mitchell bu iki senede de takımıyla kolej futbolu şampiyonu oldu. Bundan sonra sürpriz şekilde daha düşük profilli bir takıma, Texas üniversitesine geçen Mitchell için asıl amaç yeni doğan kızının yanında olmak isteğiydi. Çok doğal karşıladığım bu isteği ise sırtlan ordusu olarak baktığım Amerikan medyası onu karakter bozukluğu ile sınıflandırdı. Evet, araştırmasak Mitchell bizim için kendini bulamamış, sokaklardan çıkamayan çete üyeleri ile aynı damgayı yemiş durumda sanacağız. Yazımı buraya kadar okuduysanız Colts GM’inin Mithcell’ı neden seçtiniz sorusuna verdiği cevaba lütfen bakın. Küçük bir istatistik turu ile Mitchell’ın kolej kariyerini özetlediğimizde 2023 sezonunda sadece Texas takımında değil, Big 12 konferansında en fazla touchdown pası yakalayan oyuncu olduğunu görebilirsiniz. Mithcell, pas başına 15.4 yard ortalaması yakaladı. Sayı konusunda Mitchell’ın yarısını bile geçemeyen takım arkadaşı Xavier Worthy sadece daha fazla yard alırken kendisi Kansas City’nin yeni Tyreek Hill’i olarak adlandırıldı. Çıktığı beş kolej şampiyonası maçında da touchdown yapan Mithcell, Colts için büyük gelecek vadeden, maçın büyüklüğü fark etmeksizin skor yapabilecek, takımının en büyük iki silahı Michael Pittman Jr. ve Jonathan Taylor’ı rahatlatacak bir oyuncu olacaktır.

2- Jordan Travis, QB, New York Jets, 171. Sıra

Gelelim bu sene QB sınıfında radar dışında kalan ama kalmaması gereken bir oyuncuya. Jordan Travis, pandemi ve maçlarda süre almamanın getirdiği kurallarla beraber 2018’den beri kolej futbolu sahnesinde durabiliyor. İlk starter’lık şansını 2020 senesinde alan Travis, 2021-2023 arası Florida State’in yıldızlarından olmuştu. Çift yönlü olan Travis, ezeli rakip konumunda olan Florida üniversitesinin geçtiğimiz sene draft edilen QB’si Anthony Richardson’ı andırıyor. 2020 sezonundan beri full oynadığı her ama her maçta touchdown katkısı veren Travis, 2023 sezonunda ise FSU ile tarihe geçecek bir sezona imza attı. FSU, sezonu 13-0 tamamlarken kolej futbolu şampiyonasına seçilemediler. 2023 sezonunda LSU, Clemson, Miami, Florida ve Louisville gibi takımları da yenen FSU neden kolej sezonunu ilk dörtt’te tamamlamadı. Peki Neden Jordan Travis bu performansa rağmen radar dışında kaldı? Bunun sebebi 18 Kasım 2023 günü prosedür gereği oynadıkları ve 58-13 yendikleri North Alabama maçında yaşadığı feci ayak bileği sakatlık. Bu sakatlık ile sezonu kapatan Travis, NFL Combine, Pre-Draft Workouts gibi yıldız oyuncular dışında kalanların sımsıkı sarıldığı, kendini kanıtladığı yerlerden de uzak kaldı. Travis şu aralar yüzde 100’üne yakın olsa da Jets’in kampında kendini çok zorlamayacaktır. Tek problemi yaşadığı sakatlık olan Travis için New York Jets’e seçilimi onun için iyi bir senaryo yarattı. Takımın birinci QB’si Aaron Rodgers’ın yaşı, sakatlık durumu ve bir anda kafasının atmasıyla çekip gidebilirliği Travis’in bu sene süre alabilmesi ve belki de bir, iki sene sonra takımın ona kalmasına yol açabilir. Bu bekleme sürecinde ise sakatlığının üzerinde durabilecek olan Travis, modern QB sınıfında hiç sırıtmaz.

3- DeWayne Carter, DT, Buffalo Bills, 95. Sıra

Bu sene takımların radarından kaçan bir diğer isim Duke’un 300 poundluk dev beyini DeWayne Carter oldu. 2019’dan beri kolej futbolu oynayan Carter, 2020 yılından itibaren not edilebilir süre alıyor. Koşu oyunlarını boğan stili ile Carter, son üç senede maç başına üçten fazla tackle ortalaması ile damga vuruyor. Pas oyunlarına karşı çok efektif olamasa da 2021 ve 2022 yıllarında fumble yaratmada da takımına önemli katkı sağladı. 2022 yılında ACC konferansının en iyi ikinci takımına seçilen Carter, 2023 senesinde ise ilk takıma seçildi. İstatistikleri bir tarafa bırakıp Carter’ın odaklanmak istediğim tarafı saha dışı aktiviteleri. 2021 sezonundan beri takımın kaptanlarından olan Carter, Duke’da bunu başaran ilk isim konumunda. Saha dışı liderliği ile öne çıkan Carter’ın bir diğer başarısı akademik anlamda. 2023 senesinde ACC konferansının en iyi öğrenci atleti seçilen Carter, akademik Heisman’ı olarak da bilinen William Campbell ödülünün de finalisti oldu. Özellikle bir defans oyuncusunun bu ödüllerin finalisti olması bize oyuncunun NFL imkanlarıyla kendini daha fazla geliştirebileceği tahminini yaptırıyor. Atletik performansı yanında film odası yıldızı olan Carter için Buffalo Bills’de ilk senesinden itibaren süre alması kaçınılmaz. İki starter D-Line kaybeden Bills, özellikle rakibinin koşu oyunu oynaması beklenilen senaryolarda sahaya girip gerekli katkıyı verebilir durumda. Ona verilecek şansları iyi değerlendirebilecek olan Carter, artık çok da rastlamadığımız koşu oyunu durdurma spesiyalisti olarak NFL’de uzun seneler iyi paralara tutunabilir.

4- Tyrone Tracy Jr., RB, New York Giants, 166. Sıra

NFL analistleri için bir oyuncunun lise yıllarında bile pozisyon değiştirmesi büyük bir soru işareti yaratırken Tyrone Tracy kolej hayatının üçüncü senesinde pozisyon değiştirdi. Kolej kariyerine Iowa’da başlayan Tracy, WR pozisyonunda 1.80 boyu ile istediği üretkenliği veremedi. Sadece 2019 yılında efektiflik gösterebilen Tracy için yeni bir sayfa lazımdı. 2022 yılında Purdue’ya transfer olan Tracy, fiziğine daha uygun olan RB pozisyonuna geçiş yaptı. 2022 senesinde verilen süreyle bu rolü üstlenebileceğini gösteren Tracy için 2023 yılı kendini bulduğu sene oldu. Running back pozisyonundan iki yönlü oyuncu şeklinde rol alabilen Tracy, sezonda toplam 848 yard ve sekiz touchdown’ı oyun başına 6.4 yard ortalaması ile yakalayarak bu konuda konferansının en iyisi oldu. Son maçlarında da kolej kariyerini güzel noktalayan Tracy, Minnesota ve Northwestern karşısında toplam 372 yard ve üç touchdown aldı. Seçildiği takımda da ilk senesinden güzel bir pozisyonda bulunan Tracy, Saquon Barkley’den doğan boşluğu doldurmaya çalışan ekibin parçası ol uçak. İnişli çıkışlı kariyere sahip olan Devin Singletary önderliğindeki RB rotasyonunda kendine yer bulma ihtimali olan Tracy, pas zorunluluğu olan senaryolarda da takımını kurtarabilecek yapıya sahip.

5- Cedric Gray, LB, Tennessee Titans, 106. Sıra

Listemizin son radar altında olmayan oyuncusu Cedric Gray, son iki senesinde yaptığı istatistikler ile takımını hatırı sayılır kolejler ile final maçları oynamasını sağladı. Son sezonunda özellikle kendisini QB baskısında da geliştiren Gray, 2023’ü beş sack ile tamamladı. Tackle makinesi olan Gray, attığı tackle sayısının yüzde 60’tan fazlasını yardımsız yani solo olarak gerçekleştiriyor. Solo tackle atmasının yanında son iki sezonunda maç başına bire yakın tackle for loss, yani yard kaybettiren tackle da atıyor. 2022 yılında solo ve toplam tackle sayısında NCAA’de ikinci olan Gray, fumble yaratmada da sayı az olsa da sıralama olarak 2022’de ilk 10’da bulunmuş durumda. 2022 ve 2023 yılında ACC konferansının ilk takımında olan Gray’in atletik yapısı onu dördüncü tura kadar düşürmüş durumda. Üretkenlik konusunda 2024 NFL Draftı sınıfının en iyi LB’si konumunda olan Gray’in düzeltmesi gereken konu ise risk alma ve içgüdülerini yatıştırmadır. 50/50 oyuncu olarak bahsedilen Gray, özellikle koşu oyununa karşı ya çok güzel bir tackle atıp yard kaybettiriyor ya da tackle kaçırıp karşı takıma planladıklarından daha fazla yard veriyor. İçgüdüsel olarak övülse de bazen yanlış düşebildiği durumlar da oluyor. Güzel bir koç ekibi altında düzeltilebilecek eksikleri olan Gray, stil olarak ona uyacak bir takıma, Tennessee Titans’a draft oldu. Agresif defans oyun planıyla oynayan Titans, Azeez Al-Shaair’in verdiği katkıyı Gray ile doldurmaya çalışacaktır. Defans stillerinin uygun olduğu takımlarda devam ettiği takdirde Micah Parsons stilinde, rakiplerin korku duyduğu bir linebacker olarak uzun seneler ligde kalabilir…