Kansas City Chiefs’in yeni koçu Andy Reid geçen ayın başlarında Kansas City’nin yeni quarterback’i Alex Smith’in etkileyici bir yeteneğe sahip olduğunu söylemişti. Takımın running back’i Jamaal Charles bunu daha da ileri taşıyarak Smith’in Super Bowl ayarında bir yeteneğe sahip olduğunu söyledi.

NFL.com’a konuşan Charles ”Bence gerçekten öyle. Çok yetenekli bir kolu var. Kariyerinin büyük bölümünde kazanan taraf oldu ve insanlara devamlılığı olan iyi bir quarterback olduğunu kanıtlamak istiyor.” dedi.

Alex Smith’in NFL macerası da ilginç bir hikâyeye sahip. Önce 49’ers tarafından 2005’te ilk sırada seçildi ama 16 maçın tamamında oynayabildiği sadece iki sezon oldu. 2006 ve 2011 yılları. Smith iki sezon sakatlığı nedeniyle yedeğe çekilmiş, bir sezon Troy Smith ve bir sezon da Colin Kaepernick’in yedeği olarak kalmıştı.

Geçen yıl Smith, Kaepernick’in 49ers takımını Super Bowl’a taşıyışını seyretti ve sezon bittikten sonra Kansas City’e takas edildi.

Smith’in 2012 sezonunda yaşadıklarıyla ilgili olarak Charles şu sözleri söyledi: ”Bu büyük ihtimalle onu çok üzdü çünkü Kaepernick durumu ve yedek kalmasından dolayı herkesin onu unuttuğunu sandı. Super Bowl’a kadar gelmek ama Super Bowl’da oynayamamak. Herkes Super Bowl’da oynamak ister. Bu yüzden sanırım kanıtlayacağı bir çok şey var ve o bir Super Bowl quarterback’i… Tutku ile oraya çıkıp insanlara yanıldıklarını kanıtlayacak.”

Yazan: Kadir Kerem Yılmaz