Tampa Bay Buccaneers, geçtiğimiz hafta yedeğe çektiği quarterback’i Josh Freeman ile yollarını resmen ayırdı. CBS Sports’tan Jason La Canfora’nın ilk olarak duyurduğu haberin ardından Tampa Bay’den de resmi açıklama geldi.

2009 NFL Draftı’nın ilk turundan büyük umutlarla seçilen Freeman ile ilgili olarak Bucs genel menajeri Mark Dominik, “Bugün Josh Freeman’ı serbest bırakma kararı aldı. Geçtiğimiz beş sezon boyunca takım için yaptıklarına minnetarız ama bu hamlenin hem Buccaneers hem de Josh için en doğru kara olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Buccaneers bu hamle ile Freeman’ın 2013 sezonu için 8.6 milyon dolar olan maaşının tümünü ödemekten kurtuldu. Geride bıraktığımız hafta Freeman yedeğe çekildikten sonra takasını talep etmiş, tüm hafta hem Bucs hem de Freeman için olaylı geçmişti.

ESPN’nin Pazartesi günü Freeman’ın NFL madde kullanımı programının ilk seviyesinde olduğunu duyurmuş, Freeman ise gizli kalması gereken bu bilgiyi Buccaneers’ın basına sızdırdığını iddia etmişti. Bucs, Freeman’a iki defa para cezası vermiş ve 25 yaşındaki oyuncuyu takımdan yasaklaması gündeme almıştı.
Tampa Bay Buccaneers, kontratının son senesinde olan Freeman’ı takas edebilecek bir takım bulamayınca, son çareyi kendisini serbest bırakmakta buldu. Eğer Bucs, Freeman’ı serbest bırakmak yerine kadro dışı tutmuş olsaydı her hafta maaşını yatırmak zorunda kalacaktı.

Böyle Freeman’ın dört buçuk sezonluk Tampa kariyeri 13,534 yard, 80 touchdown pası, 66 interception ve dört touchdown koşusu ile son bulmuş oldu.

Yazan: Kaan Özaydın