Aylar süren senaryolar, dedikodular ve spekülasyonların ardından dün gece gerçekleşen 2014 NFL Draftı’nda ilk sıradan seçilen oyuncu South Carolina’nın defensive end’i Jadeveon Clowney oldu.
Johnny Manziel, Blake Bortles, Greg Robinson, Khalil Mack derken, Houston Texans tercihini 2014 sınıfının en iyi aletli olarak görülen, 15 yılda yılda bir gelecek yetenek olarak nitelendirilen Clowney’den ayna kullandı.
Clowney, 2012 yılında kolejdeki ikinci yılını bitirdiğinden beri kolej futbolunun pozisyon fark etmeksizin en potansiyelli oyuncusu olarak gözüküyordu. İri fiziğine rağmen 40 yardı 4.53 saniyede koşan Clowney’den şimdi Houston Texans’ta son yılların en iyi defensive end’lerinden olan J.J. Watt ile korkutucu bir ikili olması bekleniyor.
“Sadece en iyisi, tüm zamanların en iyilerinden biri olmak istiyorum” diyen Clowney, Şubat ayında NFL tarihine bu oyunu oynayan en iyi oyunculardan biri olarak geçmek istediğini söylemişti.
2014 NFL Draftı’nda Clowney’nin hemen arkasından St.Louis Rams, Auburn’un offensive tackle’ı Greg Robinson’ı seçerken adı ilk sıra için geçen isimlerden quarterback Blake Bortles, üçüncü sıradan Jacksonville Jaguars’a, Buffalo linebacker’ı Khalil Mack yedinci sıradan Oakland Raiders’a, Texas A&M QB’si Johnny Manziel, 22.sıradan Cleveland Browns’a, Louisville QB’si Teddy Bridgewater ise 32.sıradan Minnesota Vikings’e gitti.

 Yazan: Kaan Özaydın