NFL’in sekizinci haftasında Pazar günü oynanan Pittsburgh Steelers – Indianapolis Colts maçı öncesinde tüm gözler, bu sezon gösterdiği performansla istatistiki anlamda ligin zirvesine oturan Colts’un genç QB’si Andrew Luck’ın üzerindeydi. Ancak Steelers’ın tecrübeli oyun kurucusu Ben Roethlisberger, sahaya öyle bir performans koydu ki hızına Luck bile yetişemedi.
Steelers’ın, Colts’u 51 – 34 yendiği karşılaşmada Ben Roethlisberger, taraftarlarlara NFL tarihinin en iyi quarterback performanslarından biri izletmeyi başardı.

Big Ben lakaplı yıldız oyuncu 522 yard pas atarak takım rekorunu kırarken, tam altı touchdown pasının altına da imzasını attı. Steelers ile üç defa Super Bowl’da boy gösteren ve bunlardan ikisini kazanan Roethlisberger aynı zaman kariyerinde 150.defa bir maça ilk 11’de çıkarken, 100.galibiyetine ulaştı.

Maç sonrası basına konuşan Roethlisberger, “Bizi durduramayacaklarını hissettik çünkü her şey çok iyi işliyordu. Oyuncuların çok iyi olacaklarını hissettikleri gecelerden biriydi.” açıklamasını yaptı.
Big Ben attığı 522 yard pas ile NFL tarihinde bir maçta en fazla yard pas atan dördüncü oyuncu olurken, kariyerinde iki defa bir maçta 500 yard üzeri pas atan ilk isim oldu. Big Ben daha önce 2009 sezonunda Green Bay Packers’ı 37 – 36 yendikleri maçta 503 yard pas atmıştı.
Yıldız oyuncunun dev performansını özetleyen en önemli istatistiklerden biri ise 49 pas denemesini 40’ında isabet bularak altı touchdown pası atması oldu. Bu rakam 2014 sezonun rekoru olurken, NFL rekoru ise bir maçta yedi touchdown pası ile Nick Foles ve Peyton Manning’inde aralarında olduğu yedi isme ait.
Big Ben’in liderliğinde Pittsburgh Steelers, Indianapolis Colts’un beş maçlık galibiyet serisini sonlandırırken üst üste ikinci galibiyetini alarak durumunu 5-3’e getirmiş oldu. Ancak AFC Kuzey’deki rakipleri Cincinnati (4-2-1), Baltimore (5-3) ve Cleveland (4-3)’ın da oldukça iyi performans çizmesi sebebiyle gruplarındaki düğüm halen çözülebilmiş değil.
Öte yandan Indianapolis Colts’ta Andrew Luck’ın 400 yard, üç touchdown pası ve iki interception’lık performansı galibiyet için yeterli olmadı. Colts, mağlubiyete rağmen beş galibiyet ve üç mağlubiyet ile AFC Güney grubundaki liderliğini koruyor.

 

Yazan: Kaan Özaydın