NFL’de playoff çekişmesinin en heyecanlı olduğu şu günlerde Tapma Bay Buccaneers ve Tennessee Titans gibi takımlar da başka bir mücadelenin içindeler: 2015 NFL Draftı’nda birinci sıradan seçim hakkı.

Ligin son haftasına girerken, son sırada yer alan bu iki takım birbirinden ancak bu kadar benzer olabilirdi. Her ikisinin de derecesi 2-13 ve beraberlik halinde dikkate alınacak ”Oynadığı rakiplerinin gücü” kriterine göre de birbirlerine çok yakınlar. Titans, (0,484) kazanma yüzdesi ile oynayan takımlara karşı mücadele etmiş iken Buccaneers ‘de ise bu oran (0,489).
Bu hafta sonu oynanacak maçlarda ise Tapma Bay Buccaneers evinde, playoff şansı kalmayan New Orleans Saints ile oynarken, Tennessee Titans ise evinde playoff’u garantileyen Indanapolis Colts ile oynayacak. Buccaneers’in yenilmesi kendisine draft’ta birinciliği getirecek.
Son haftaya 3-12 ile giren New York Jets, Jacksonville Jaguars ve Oakland Raiders’ın ise sıralamada birincilik şansı yok. Zira bu takımların “rakiplerinin gücü” kriterinde göre öne geçmelerine imkanına sahip değiller.
Advancedanalytics.com ise Buccaneers’e %75, Titans’a ise %25 şans tanıyorlar. Üçüncülüğe en yakın takım olarak da Jacksonville Jaguars belirtiliyor.

 

Yazan: Haluk Onaran