Serbest oyuncu piyasasına girilirken başta Arizona Cardinals olmak üzere birçok takımın dikkatini üzerinde toplayan yıldız defansif end Jason Pierre-Paul, altı sezondur formasını giydiği New York Giants’a geri döndü. Sözleşmesi bir yıllık ve 10.5 milyon dolar değerinde.

Yıldız oyuncu, kendi takımıyla anlaşmış olsa da süreç boyunca kendisiyle ilgilenen organizasyonları unutmadı ve hepsine resmi Instagram hesabı üzerinden teşekkürlerini iletti, özellikle de Arizona ekibine.

Giants yönetimi, geçtiğimiz sene kendisini gelecekte de takımda görmek istedikleri bir oyuncu olarak nitelendirip, 14.813 milyon dolara yıldız defansif end’e bir  sözleşme yapmıştı. Ancak talihsizliğe bakın ki Pierre-Paul, 4 Temmuz kutlamalarında havai fişek ateşlerken yaşadığı bir kazada sağ elinin işaret parmağını kaybetti ve yine sağ elinin çeşitli yerlerinde de yaralanmalar oluştu.

Yaşadığı bu olayın ardından uzun süreli sözleşme yapma olasılığı oldukça düşmüşken, gelecekteki futbol kariyerinde de soru işaretleri yarattı. Bütün yaz takımdan ayrı kaldı ve takvimler Ekim ayını gösterene kadar Giants ile antrenmanlara çıkamadı.

27 yaşındaki defansif end, bu sezon New York ekibinin son sekiz maçında oynadı. Tackle yeteneklerinin biraz köreldiği, eli sarılı şekilde çıktığı bu maçlarda az çok belli olmuştu ve sonuç olarak sezonu sadece bir sack ile kapattı. Sezon devam ederken sağ elinden ameliyat olan oyuncu; geçirdiği ameliyatın, yeteneklerinin geri gelmesine yardımcı olmasını umduğunu belirtip sağ elinde sargı olmadan onu rahatça kullanabileceği hale gelmek istediğini dile getirmişti.

New York Giants, Jason’ı 2010 yılı draftının ilk turundan seçmiş ve yıldız oyuncu takımının, Super Bowl şampiyonluğuna uzandığı 2011 Sezonu’nda 16.5 sack yaparak sene boyunca harika bir performans sergilemişti.

Sırt ve omzunda yaşadığı problemler yüzünden performansını tam anlamıyla gösterememiş ve maçlara çıkmakta problem yaşamış olsa da 2014 Sezonu’nu, oynadığı son beş karşılaşmada dokuz sack, toplamda ise 12.5 sack ile kapatmayı başarmıştı.

Performans kaybı yaşatan bu engeli karşısında, dört parmaklı olsa da Giants’ın başarılı oyuncu ile tekrar anlaşması mutluluk verici bir gelişme. Umarız geçirdiği ameliyat futbol oynamasında kendisine yardımcı olur.