NFL’in gelmiş geçmiş en iyi safety’lerinden biri olan Ed Reed, sezonun bitmesiyle Buffalo Bills çatısı altına girerek Rex Ryan’ın asistan koçlarından biri olmuştu. Hafta içinde basına konuşan koç Ryan, neden Ed Reed’i seçtiğini ne ve ne kadar doğru bir karar verdiğini açıkladı.

Ravens forması altında 2012’de Super Bowl’u kazanan ve Hall of Fame’e girmesine kesin gözüyle bakılan Ed Reed, geçtiğimiz günlerde Ravens’daki savunma koordinatörü Rex Ryan ile tekrar bir araya gelmiş ve koçluk kariyerine başlamıştı.

Reed’in Bills tesislerinde koç olarak çıktığı ilk antrenmandan sonra basına konuşan Rex Ryan, Ed Reed’i öve öve bitiremedi.

“Herkes onun Hall of Fame’e gireceğini biliyor ancak insan ilişkileri gerçekten inanılmaz. Kitleleri peşine takma yeteneğine sahip. Ayrıca bildiklerini herkesle paylaşıyor, herkes ona akıl danışıyor. Takımımızdaki oyuncular da böyle bir koça sahip olmanın değerini biliyor.”

Tecrübeli koça, “İyi oyunculardan iyi koç olmaz” sözü hatırlatılınca Rex Ryan, bunun Reed için geçerli olmadığını söyledi ve “Bu bazı oyuncular için geçerli olabilir ama onun için değil. Ed, özellikle kariyerinin sonlarına doğru takım arkadaşlarıyla tek tek vakit geçirerek onları daha iyi yapmaya çalıştı. Bir defasında, iyi oynamayan bir çaylağımızı kanatları altına alıp ayın savunmacısı yapmıştı.” şeklinde konuştu.

Takımının sezon arası şampiyonu olduğunu iddia eden Rex Ryan’ın aklındaki sebeplerden biri belki Reed’e olan güveniydi. Umalım da Reed, koçunun kendisine olan güvenini boş çıkarmasın çünkü Bills’in sezonu kötü sonuçlanırsa Rex Ryan’ın NFL’deki koçluk kariyeri çok fazla devam etmeyebilir…