Denver Broncos’un 2015 draftı yedinci tur seçimi Trevor Siemian, veteran Mark Sanchez ve 2016 draftı ilk tur seçimi Paxton Lynch’i geride bırakarak son şampiyondaki azılı quarterback yarışını kazandı ve birkaç aya kadar birçoklarının adını bile bilmediği bu genç çocuk, takımın ilk 11 oyun kurucusu olarak lanse edildi.

Çoğunluğunu antrenman takımında geçirdiği 2015 sezonunda yalnızca bir karşılaşmada sahaya çıkan ve aldığı süre boyunca bırakın isabetli pas atmayı tek bir pas denemesinde dahi bulunmayan Siemian, böylece bir önceki sezonu şampiyon bitiren takımın daha önce resmi karşılaşmalarda hiç pas atmamış ilk starter oyun kurucusu olarak tarihe geçti.

Broncos’un ilk 11 quarterback’ini belirlemek için verdiği bu cesur karar Siemian’ın kendisini bile oldukça şaşırtmış olacak ki genç oyuncu, haberi alır almaz verdiği demecinde “Şu an neler hissettiğimi anlatmak benim için oldukça zor.” derken “Böyle özel yeteneklere sahip bir hücum takımının starter’ı olmak çok güzel bir şey.” ifadelerini kullandı.

Antrenman kampları döneminde kendisini gösteren ve head koç Gary Kubiak’ın beğenisini yavaş yavaş kazanmaya başlayan Siemian, durdurulamaz yükselişini pre-season’da da devam ettirince Broncos’un Los Angeles Rams’i 17-9 ile mağlup ettiği üçüncü hafta karşılaşmasına ilk 11’de başlamış ve aslında normal sezon için de bu göreve getirilebileceğinin sinyallerini vermişti.

Öte yandan, takımın ilk 11 quarterback’i olana kadar gerçekleştirdiği yolculukta Siemian’a yardımcı olan birçok faktör de vardı ki bunların başında Mark Sanchez geliyor. Yaklaşık beş ay önce bu takıma starter olsun diye alınan yedi yıllık veteran, özellikle pre-season maçlarında yaptığı beklenmedik top kayıpları yapmıştı. Kötü performansının ardından hissettiği suçluluk duygusunu da, özgüvenli bir hücum liderine yakışmayacak biçimde sürekli ekranlar karşısında milyonlara duyurunca kendisine verilen bu şansı da kaybetmiş oldu.

Geçtiğimiz aylarda, bekleneni bir türlü veremediği eski performanslarını kız arkadaşına bağlayan ve bu sebeple, Broncos forması giyeceği dönemde kız arkadaş mevzularından uzak duracağını söyleyen Sanchez, anlaşılan o ki bu konuda haklı değilmiş. Verdiği bu karar sadece, kendisini karşı cinsten mahrum etmesine sebep olmuş.

Broncos, şu sıralar Sanchez’i başka bir takıma postalamaya çalışıyor. Eğer takım Sanchez’den kurtulursa Siemian’ın arkasındaki tek isim Paxton Lynch olacak. Lynch, Broncos kadrosundaki en potansiyelli isim ancak bu ligin seviyesine alışmak için kendisinin biraz zamana ihtiyacı varmış gibi duruyor. Yetenekli olmasına rağmen toy bir oyun kurucu, kendisini ispat edene dek eski bir yedinci tur draft’ının ilk 11’de çıktığı her maç altın değerinde olacak. O yüzden Siemian’a tavsiyemiz, bu maçların tadını çıkarmaya baksın.