Kariyerinde üç kez “Yılın Savunma  Oyuncusu” ödülünü kazanan ve son iki ödülüne geçtiğimiz iki sezonda erişen J.J. Watt için işler bu sezonda pek yolunda gitmiyor gibi görünüyor. Bu öngörü tabii ki ligin en güçlü futbolcularından biri olan Watt’ın başarısızlığından kaynaklanmıyor.

Üçüncü haftada Houston Texans’ın New England Patriots karşısında hezimete uğradığı maçta, Watt’ın daha önceden de sıkıntı yaşadığı bel fıtığı nüksetti ve bu sebeple, yıldız defansif end’in bu sezon içerisinde bir daha sahalara dönememesi gündemde. Geçtiğimiz Salı günü, birden çok kaynak tarafından da bu bilgi doğrulanmasına rağmen Texans cephesinden konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

27 yaşındaki başarılı futbolcu geçtiğimiz Temmuz sonu da yine aynı sakatlıktan dolayı bir ameliyat geçirmiş ve bu ameliyat sonrasında da tüm pre-season’ı kaçırmıştı.

Houston Texans ise bu gelişmenin üzerine Watt’ı IR (Injured Reserve) listesine koydu ve deneyimli defensive end Antonio Smith ile dün sözleşme imzaladı. Antonio Smith için bu hamle, eve dönüş sayılabilir aslında; çünkü kendisi 2009-2013 sezonlarında Texans forması giymişti ki bu da ligde bir takımla birlikte geçirdiği en uzun ikinci dönemiydi. Smith, öncesinde Arizona Cardinals ile beş sezon boyunca sahaya çıkmıştı.

Watt, altı yıllık NFL kariyerinde bir maç bile kaçırmamış olsa da, son iki sakatlığı oldukça önemli sakatlıklar. Bundan önceki önemli sakatlığı ise geçtiğimiz sezonun play-off maçlarında Kansas City Chiefs ile karşılaştıkları ve Texans’ın mağlubiyetiyle sonuçlanan maçta meydana gelmişti. Karşılaşmanın ardından Watt’ın karın kaslarında birden çok yırtık tespit edilmiş ve bir daha sahalara dönüp dönemeyeceği bile tartışılır hale gelmişti.

Öte yandan yıldız savunmacı, sezonun şu ana kadar olan dönemini de pek iyi geçirmiyordu. Öyle ki üç hafta boyunca, 2011 sezonu yani rookie sezonundan bu yana ilk defa istatistiksel olarak üç tackle ve sıfır oyun kurucu hit’inden daha kötü bir performans sergiledi. Bu yüzden, Temmuz ayında belinden geçirdiği sakatlığı sebebiyle eskisi kadar iyi bir oyun çıkaramadığı de sezonun başından beri kulislerde konuşuluyordu. Zaten benzer sakatlıklar yaşayan oyuncular için bu kadar çabuk sahalara dönmek bile biraz olağan dışı bir durumdu.

Watt’ın zayıflayan performansına rağmen Houston Texans kendi division’ında önemli favorilerden. Sezonun ilk haftasında, pass rush anlamında iyi iş çıkaran savunma Watt’ın bu talihsiz sakatlığının ardından Jadeveon Clowney, John Simon, Whitney Mercilus ve Benardrick McKinney’e emanet olacak.

Son dört sezondur First-Team All-Pro’ya seçilmeyi başaran tek oyuncu konumundaki Watt’ın, bu sezon sahalardan uzak kalma ihtimalinin ortaya çıkmasıyla NFL’in geneline baktığımızda savunma anlamında çıta oldukça düşmüş durumda. Umarız, Watt çabucak iyileşip sahalara döner de bizi de yeteneklerinden mahrum bırakmaz.