Sezon başlayalı tam 10 hafta oldu ve artık playoff’lar için gün saymaya başladık bile. Ancak bu 10 haftada hiç galibiyet alamayan Cleveland Browns’un hanesinde halen kocaman bir 0 yazmakta. Takımın head koçu Hue Jackson, bu utanç verici durumdan sıyrılmak için her şeyi yapmaya hazırmış gibi gözüküyor.

Browns’ı geçtiğimiz off-season’da devralan Jackson, hafta içerisinde yaptığı açıklamalarda “Bir şekilde bu sezonu (0-16 )bitirmemenin bir yolunu bulacağız.” ifadelerini kullandı.

10 haftada hiç galibiyet alamayarak şu an NFL’in tek galibiyetsiz takımı olan Browns’un ilk galibiyetini alabilmesi için altı şansı daha var. Eğer bu galibiyeti alamazlarsa, NFL ve AFL’in birleşip Super Bowl sistemine geçtikleri 1967 yılından bu yana bir sezonda hiç galibiyet alamayan tek takım konumundaki Detroit Lions’ın yanına isimlerini yazdıracaklar. 2008 sezonunda Lions, 16 maçta hiç galibiyet galibiyet yüzü görememişti.

Geçtiğimiz hafta Pazar günü Dallas Cowboys’a 35-10 skorla yenildikten sonra, takımın Perşembe gecesi oynayacakları Baltimore Ravens ile oynayacakları maçtan önce toparlanmak için çok kısa bir süresi vardı. Ancak yine de Browns, tabiri caizse dibe vuruşlarını Ravens karşısında da sonlandıramadılar ve dün gece Baltimore Ravens ile yaptıkları maç da 7-28 mağlubiyetleri ile sonuçlandı.

Yenilgiler ardı ardına sıralanırken, Hue Jackson’ın da cesurca önde durması giderek zorlaşıyor. Yenilgi dizisi onu zorlasa da, Jackson işi alırken  sıkıntılı günlerin yaşanacağının farkındaydı. Sonuçta geldiği takım Cleveland Browns gibi NFL tarihinin en problematik takımlarından bir tanesiydi. Ancak head koç, bu kadarını tahmin etmiş midir, bilemiyoruz.

Cowboys maçından sonra yaptığı açıklamalarda “Bu iş galibiyetler ve yenilgilerle ilgili. (0-9)’luk dereceyi biz de istemiyoruz. Mücadele etmeye devam edeceğiz ve Perşembe gecesi oynayacağımız maçta bunu göreceksiniz. Takımın her oyuncusu her hafta maça, ‘Bu hafta, kör talihimizi geri döndüreceğiz, her şeyimizi ortaya koyarak mücadele edeceğiz ve deneyip bu durumu tersine çevireceğiz.’ mantığı ile geliyorlar. Bunu yapmak için ellerinden geleni deyapıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak gelin görün ki, fazlasıyla dramatize edilmiş bu ifadeler bile Browns’un 10. mağlubiyetine engel olamadı.

Bu kadar mağlubiyetten sonra, takımın içinde bulunduğu kargaşa hem futbolcuların hem de koçların üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Burada en büyük iş ise koçlara düşüyor. Jackson bu negativiteyi belli etmemek zorunda olan tek kişi, özellikle de soyunma odasında. Durum bu haldeyken, mağlubiyetler gelmeye devam etse bile yenilgiyi kabul eden bir tavır hiç yardımcı olmayacaktır.