Tom Brady, 2014 sezonu AFC Konferans Finali’nde New England Patriots’ın oynadığı topların havasının indirildiğinden haberdar olduğu ve buna ortam hazırladığı gerekçesiyle bu sezonun ilk dört maçıyla cezalandırılmıştı.

Amerikan siyasi tarihinin en ünlü skandalı “Watergate”ten esinlenerek NFL tarihine “Deflatefate” skandalı olarak ge.en bu olay üzerine Tom Brady’nin dört maçlık cezasına ek olarak Patriots’ın 2016 NFL Draftı’ndaki ilk tur seçimine de el konulmuştu.

Lig yönetimi elinde sağlam bir kanıt olmamasına rağmen süreç boyunca cezayı kabul ettirmeye çalışsa da, “Deflategate” bir skandaldan öte bir muammaymış gibi durmaya devam etti. Nitekim, Brady’nin suçsuz olduğunu savunanların sayısı da hiçbir zaman az olmadı. Son olarak, Ekim ayının başlarında konuyla ilgili uzun bir bilimsel rapor hazırlayan MIT profesörü John Leonard, bu skandalı NFL’in kullandığı ölçme aletlerindeki hassasiyet problemine bağlamıştı.

Tıpkı Leonard gibi, bu skandalın başından sonuna kadar birçok insan, Brady’nin yanlış bir şey yapmadığını düşünüyordu. Bu insanların içinde Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Donald Trump da var. Hatta kendisi, Brady ve Defletegate skandalı hakkında bir açıklama yapma gereği bile hissetti.

Brady ile samimi bir ilişkisi bulunan Trump, verdiği röportajda “Tom, benim arkadaşım. Harika bir insan ve iyi bir sporcu, herkesin bildiği gibi o bir kazanan. Fark ettiyseniz, skandalda bahsi geçen havası inik top ile değil de diğer topla oynarken daha başarılıydı. Bence Tom, tamamen masum. Çok onurlu bir insan ve her zaman onun yanındayım.” ifadelerini kullandı.

Brady ve Trump, uzun yıllardır arkadaşlar. Aralık 2015’te de Patriots oyun kurucusu Brady, Trump’ın başkanlık seçimleri için ona tam destek vermişti.

Brady, Trump’ı desteklemesiyle ilgili olarak “Arkadaşlarımı her zaman yaptıkları işler için desteklerim. Bence Donald’ın hayatında başardıkları iz bırakır cinsten. İş hayatından başlayıp oldukça başarılı oluyorsunuz, sonrasında bir TV yıldızına dönüşüyorsunuz. Bu alanlardaki başarılarınızı takiben de politikaya atılıyorsunuz. İlginç seçimlerle dolu bir kariyer.” açıklamasını yapmıştı.

Ancak seçim yaklaşırken, bu can ciğer kuzu sarması ikilinin ilişkisi de biraz bozulmuş ve Brady, aleni bir şekilde Trump’ı desteklemekten vazgeçmişti. Geçtiğimiz Çarşamba, Trump seçimleri kazandıktan saatler sonra da Brady, basını artık politika hakkında konuşmayacağı konusunda bilgilendirmişti. Ayrıca yıldız quarterback, eşiyle konuşup politika hakkında görüş belirtmeme kararının ailesi için de en iyisi olduğunu sözlerine eklemişti.

Seçimden günler önce ise Brady’nin dünyaca ünlü model eşi Gisele Bundchen, sosyal medya hesabı üzerinden kendisinin ve eşinin Donald Trump’ı desteklemediğini açıklamıştı. Buna rağmen görünen o ki Trump, eski dostunun gönlünü almak konusunda oldukça kararlı.