Christmas (Noel) tatilinin başlamasını takiben Cumartesi günü 12 karşılaşmanın oynandığı 16. haftada mucize gerçekleşti! Ligin galibiyetsiz tek takımı Cleveland Browns, en nihayetinde şanssızlığını kırdı ve evinde ağırladığı San Diego Chargers’ı 20-17’lik skorla geçerek sezonu galibiyetsiz kapamaktan kurtuldu.

Browns, bu galibiyetiyle bu sezonki mağlubiyet serisini sonlandırmakla kalmadı. Geçtiğimiz sezonu da hesaba kattığımız zaman son 17 maçtır galibiyete hasret olan Cleveland ekibi, Chargers’a karşı bu uzun soluklu galibiyet orucunu da bozmuş oldu.

Tabi tahmin edileceği üzere Browns için sezonun ilk galibiyetini almak hiç de kolay olmadı. Nitekim, running back Isiah Crowell’in iki touchdown bularak skor yükünü çektiği maçta Chargers, dördüncü çeyrekte iki kez tabelayı eşitlemenin eşiğinden döndü.

İlk olarak bitime dört dakika 49 saniye kala alan golü denemesi için sahaya çıkan Josh Lambo, bu denemesinde Browns özel takımına takıldı. Ancak San Diego ekibi için her şey bitmiş değildi. Zayıf Browns hücumunu durdurmak son bir hücum şansı yaratacaktı ki öyle de oldu ve Chargers, son bir buçuk dakikada yeni bir drive’a başladı.

Bu son drive’ın başında San Diego ekibi, 36 yaşındaki tight end Antonio Gates ile yard’lar almasına rağmen Browns’un galibiyete aç savunması Chargers’ı dört ve on hücumuna sürüklemeyi başardı. Son bir nefesle yapılacak savunma, Cleveland’ı bütün NFL çevrelerinin maskarası olmaktan kurtaracaktı.

Stadyumdaki herkes bunun farkında olacak, Cleveland’ın sahibi Jimmy Haslam ve eşi de dahil olmak üzere Chargers hücumu öncesi ayağa kalkıp çıkarabildikleri en yüksek sesle quarterback Philip Rivers’ın dikkatini dağıtmaya çalıştı. Ancak gelin görün ki, o pozisyonda Rivers bir kez daha topu Gates ile buluşturdu ve Gates, yakaladığı pas ile takımını alan golü için uygun mesafeye taşıdı.

Browns taraftarları ve Haslam pozisyon sonrası makus talihlerine söverken, Tanrı’nın Noel hediyesi midir bilinmez, 16 saniye kala molasız Chargers, alelacele kullandığı alan golünü kaldırdı ve sonuçta Lambo’nun 45 yard’lık denemesi de başarısız oldu.

Kaçan alan golü sonrası ilk galibiyetlerine ulaşan Browns oyuncularının adeta playoff yapmışçasına sevinmeleri ise dikkatlerden kaçmadı. Eee sonuçta, “Koskoca 16 maçlık sezonda tek bir galibiyet çıkaramayan takım” olma sıfatını Detroit Lions (2008) paylaşmaktan kurtuldular.

Chargers karşısında quarterback’leri Robert Griffin III’ü sakatlığa kurban vermişler, kime ne?Browns quarterback’lerin yol geçen hanı gibi, biri gider biri gelir… Haftaya ligin güçlü ekibi Pittsburgh Steelers’la oynuyorlarmış, kimin umurunda? Tek galibiyetlerini aldılar ya yeter de artar bile. Bu gurur bütün Cleveland’lıların…