Türkiye Amerikan futbolu milli takımı, 19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 15.00’da Samsun’da İsrail milli takımı karşısında ilk resmi maçına çıkacak!

Federasyonun daha önceki dönemlerinde milli takım oluşturulması için çeşitli çalışmalar yapıldığını bir çoğunuz hatırlarsınız. 2005 yılında ilk olarak hücum ve savunma için farklı illerde kamplar yapılarak bu iki ekip İstanbul’da bir araya geldiğinde, ani bir organizasyon değişikliği ile iki ekip arasında bir gösteri maçı yapılmasına karar verilmişti. Ardından 2010 yılında yapılan kamplar ve seçmelerde belirlenen kadro ile İtalya’da düzenlenen Four Helmets turnuvasına karayolu ile giderek katılacakken, milli takım son dakika idari bir kararlarla turnuvadan çekilmişti.

Sonrasında bir kez daha yapılanan milli takım, 2012 yılında ilk maçını, deplasmanda Romanya ile yapmış ve sahadan 61-0 galibiyetle ayrılmıştı.

Yedi yıl önce oynanan bu maçtan sonra uzun bir durgunluk süreci yaşandı. Bireysel çabalarla İTÜ Hornets bayrak futbolu takımından oluşan, bayrak futbolu milli takımı 2014 yılı Eylül ayında IFAF tarafından düzenlenen Flag Football Dünya Şampiyonasına kendi imkanlarıyla katılmıştı. Ancak bunun dışında milli takıma dair Amerikan futbolunda bir gelişme yaşanmamıştı.

Milli takımın ikinci maçı nihayetinde 2017 yılı Kasım ayında yine deplasmanda Sırbistan ile oynanmış, as kadrosunun tamamına yer vermeyen Sırbistan karşısında iyi mücadele edilmesine rağmen, tecrübenin ağır bastığı karşılaşma Sırbistan lehine 14-7’lık skorla sonuçlanmıştı.

2018 yılında milli takım çalışmaları devam ederken, 22 Eylül tarihinde milli takımımız ilk kez Türkiye’de sahaya çıkarak, Rusya ile karşılaşmıştı. Çekişmeli geçen karşılaşmanın normal süresi 13-13 berabere tamamlanırken, son saniyedeki tartışmalı karara tepki gösteren Rusya’nın uzatma oynamak istememesiyle maç bu skorla sonlandırılmıştı.

Tarihindeki dördüncü maçı yine deplasmana giden milli takım, tecrübeli İspanya karşısında sahadan 14-7 galip ayrılmayı başarmıştı.

Bu kez tarihindeki ilk resmi maçına çıkacak olan milli takım, IFAF (Dünya Amerikan Futbolu Federasyonu) Avrupa Erkekler Şampiyonası B kategorisinde yer alacak.

Turnuvanın A grubunda 12 takım bulunuyor. A Kategorisi kendi içinde dört gruba bölünmüş durumda.

A Grubu
1- Fransa
2- Sırbistan
3- Çek Cumhuriyeti

B Grubu
1- Avusturya
2- İtalya
3- İsviçre

C Grubu
1- Finlandiya
2- Danimarka
3- Hollanda

D Grubu
1- İsveç
2- Büyük Britanya
3- Rusya

Bu takımlar kendi aralarında oynadıktan sonra dörder takımlı üç grup halinde tekrar eşleşecekler. Grup birincileri birincilik sıralaması için mücadele ederken ikinciler 5-8, üçüncüler ise 9-12. sıralar için sahaya çıkacaklar.

B kategorisinde ise Türkiye birlikte Belçika, İspanya, İsrail ve Macaristan yer alıyor. Bu takımlar ise A kategorisine yükselmek için mücadele edecekler.

Milli takımımız ilk maçını 19 Eylül 2019 tarihinde Samsun Çarşamba Atletizm Stadı’nda, İsrail ile yapacak. Maçın saati 15.00 olarak açıklanmış durumda. Daha sonra ise 26 Ekim tarihinde deplasmanda İspanya ile karşılaşılacak. Turnuvanın 2020 takvimi henüz açıklanmadı ancak 2020 yılındaki ilk maçımız deplasmanda Belçika ile son maç ise ülkemizde Macaristan ile oynanacak.

Türkiye Ragbi Federasyon tarafından resmi web sitesinden açıklanan antrenör ve oyuncu kadroları ise dikkat çekici. Milli takımın ilk galibiyetindeki quarterback’i, yıllarca başarıyla İstanbul Cavaliers, Gazi Warriors ve Koç Rams forması giymiş, şampiyonluklar yaşamış Burak Şenyuva, federasyonun duyurusuna göre milli takımda malzemeci olarak görev yapacak. Eski milli linebacker Osman Reşat Altınay ise sağlıkçı milli takım ekibinde yer alacak.

İsrail ve İspanya maçları için toplam 75 kişilik bir havuz kadro belirlenmiş durumda, maçlar için ise 45 kişi sahada yer alabiliyor.

Listede son dört yılın şampiyonu Koç Rams’ten 20 oyuncu yer alırken, Boğaziçi Sultans ve İTÜ Hornets takımlarından 11’er, Gazi Warriors ve ODTÜ Falcons takımlarından altışar, Dokuz Eylül Efeler ve Sakarya Tatankalardan dörder, Hacettepe Red Deers ve Yeditepe Eagles takımlarından üçer, Anadolu Rangers ekibinden ise iki oyuncu yer aldı. Bunun yanı sıra Danube Dragons takımının tecrübeli oyuncusu Uras Aslan, Hildesheim Invaders takımından Mete Konya, Kiev Patriots oyuncusu Salim Kalpak, Newyorker Lions’tan Benhur Ayra ve Oslo Vikings takımından Robert Mehmet Mulleng Sezer yabancı takımlarda oynayan temsilcilerimiz olarak 75 kişilik kadroda kendilerine yer buldular.

Geçtiğimiz yıl 1. Lig’de mücadele eden Uludağ Timsahlar, milli takıma hiç oyuncu gönderemezken, geçtiğimiz yıl 2. Lig’de yer alan takımlardan yükselmeye hak kazanan Hacettepe Red Deers ve Yeditepe Eagles milli takıma oyuncu gönderen takımlar arasında yer aldılar.

Samsun’da yapılacak kampın ardından maç öncesi netleşecek olan 45 kişilik maç kadrosunu da ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

NO AD – SOYAD TAKIM
1 AHMET CEM İNAN KOÇ RAMS
2 ALİHAN AĞAÇKESEN KOÇ RAMS
3 ALP BURAK ÇAMLIER KOÇ RAMS
4 ALPER PEKÖZER KOÇ RAMS
5 ARALCAN AYKANAT ODTU FALCONS
6 AYKUT ASLAN BOĞAZİÇİ SULTANS
7 BAHADIR AKBAŞ BOĞAZİÇİ SULTANS
8 BARIŞ DERVİŞ ODTU FALCONS
9 BATUHAN ALVER ANADOLU RANGERS
10 BENHUR AYRA NY LIONS
11 BERHAN ÖZEN DOKUZ EYLÜL EFELER
12 BERK ÖZER KOÇ RAMS
13 BORA YILMAZ ITU HORNETS
14 BUĞRAHAN ÜNVER BOĞAZİÇİ SULTANS
15 CANER AKDEMİR GAZI WARRIORS
16 CANER DUNDAR BOĞAZİÇİ SULTANS
17 CEVAD ENES KÜÇÜKŞENGÜN BOĞAZİÇİ SULTANS
18 ÇELİKHAN ÇELİK BOĞAZİÇİ SULTANS
19 DENIZHAN IĞDIR KOÇ RAMS
20 DOGU BERK GOKYOKUŞ GAZI WARRIORS
21 EMRE BOSTANCIOĞLU YEDITEPE EAGLES
22 EMRE DUMLUPINAR KOÇ RAMS
23 ENGİN ÖZTEL DOKUZ EYLÜL EFELER
24 ENSAR KORKUT KILIÇ GAZI WARRIORS
25 ERTÜRK ALAN ITU HORNETS
26 GOKHAN BULUSAN SAKARYA TATANKALAR
27 GÖKTUĞ ORFA DOKUZ EYLÜL EFELER
28 İLHAN BOZATLI YEDITEPE EAGLES
29 İSMAIL CAN BALTA ODTU FALCONS
30 İSMET ANIL YILMAZ GAZI WARRIORS
31 KAAN ÖZER KOÇ RAMS
32 KUBİLAY CEYLAN BOĞAZİÇİ SULTANS
33 KÜRŞAT PEKÜN KOÇ RAMS
34 LEVENT DENİZ ÇELİK HACETTEPE RED DEERS
35 LEVET BEŞİRBELLİOĞLU ODTU FALCONS
36 MEHMET FURKAN SARIKATİPOĞLU KOÇ RAMS
37 MERT İNAN DOĞAN HACETTEPE RED DEERS
38 MERT MURATHANOĞLU ITU HORNETS
39 METE KONYA HILDESHEIM INVADERS
40 MİKAİL BİRCAN GAZI WARRIORS
41 MUHAMMED ALİ KURUTLUCA KOÇ RAMS
42 MUHAMMED FATİH OVALI ITU HORNETS
43 NECAT EGE SÜNER KOÇ RAMS
44 OĞUZHAN TURGAY ITU HORNETS
45 ONUR ALP DAL ITU HORNETS
46 ORHUN FEYZİ AKBUDAK KOÇ RAMS
47 OZAN ÖZCAN ITU HORNETS
48 ÖMER ALPEREN ÜNLÜ KOÇ RAMS
49 ÖMER DÖNMEZ KOÇ RAMS
50 ÖMER SARUHAN SAKARYA TATANKALAR
51 ÖMERHAN ÇAKMAK HACETTEPE RED DEERS
52 ROBERT MEHMET MULLENG SEZER OSLO VIKINGS
53 SAİT YILDIRIM DOKUZ EYLÜL EFELER
54 SALİM KALPAK KIEV PATRIOTS
55 SERHAT ERDEM BOĞAZİÇİ SULTANS
56 SEYFETTİN SARUHAN ITU HORNETS
57 SİNAN CINGILLI ITU HORNETS
58 TALHA BERÇİN SAKARYA TATANKALAR
59 TANER BİRİNCİ BOĞAZİÇİ SULTANS
60 TANER ONGUN KOÇ RAMS
61 TUAN BERK KILIÇOĞLU KOÇ RAMS
62 TUĞRUL GÖKPINAR YEDITEPE EAGLES
63 TÜRKER ALAN ITU HORNETS
64 UFUK EREN ÖZELÇE SAKARYA TATANKALAR
65 UMUTCAN DEMİRCİ ANADOLU RANGERS
66 URAS ASLAN DANUBE DRAGONS
67 YASİN CAN PARLAK BOĞAZİÇİ SULTANS
68 YİĞİT ADAŞ ODTU FALCONS
69 YILMAZ BERK GÜVEN ODTU FALCONS
70 YİĞİT TİMER BOĞAZİÇİ SULTANS
71 YİGİTCAN FERHAT ERTÜR KOÇ RAMS
72 YİĞİT BÜGÜ ITU HORNETS
73 YUNUS EMRE ÖLMEZ GAZI WARRIORS
74 YUSUF KAAN ÖZBEK KOÇ RAMS
75 ZAFER CEYLAN KOÇ RAMS