2019 sezonuna damgasını vuran Baltimore Ravens quarterback’i Lamar Jackson, Perşembe Gecesi maçında takımının New York Jets’i 42-21 mağlup ettiği karşılaşmada, beş touchdown pası atmasının yanı sıra Michael Vick’in koşu yardı rekorunu kırarak tarihe geçti.

Ravens için sezonunun bitimine iki maç kala 1,103 koşu yardına ulaşan Jackson, Michael Vick’in 1,039 yardlık rekorunu geride bırakarak, NFL tarihinin bir sezonda en fazla yard koşan quarterback’i oldu.

Bu sezon attığı 33 touchdown pası ile de sezonun en çok TD pası atan QB’si olan Lamar Jackson, geçtiğimiz hafta da 1,000 yard barajını aşarak 100 yıllık NFL tarihinde, bir sezonda 1,000 yard koşan ikinci quarterback olmuştu.

22 yaşındaki oyuncu maç sonrası yaptığı açıklamada, “Bu çok havalı bir şey. Vick, büyürken benim en sevdiğim oyuncuydu. İnanılmaz bir şey ve sonsuza dek buna minnettar kalacağım. Onun da dediği gibi rekorlar kırılmak içindir, bunu dediğini duydum. Benim için çok onur verici.” ifadelerini kullandı.

Jackson’ın rekoru, maçın açılış drive’ının üçüncü oyununda gelirken, aynı drive daha sonra running back Mark Ingram’ın altı yardlık touchdown koşusuyla sonlanmıştı. Karşılaşmayı beş touchdown pası ve 86 yard koşu ile tamamlayan genç oyuncunun kalan iki maçta rekoru daha ileriye taşımak için yeni fırsatları olacak…

Aynı zamanda 33 touchdown pası ile Vinny Testaverde ile birlikte Ravens tarihinin bir sezonda en fazla TD pası atan oyuncusu olan Jackson’ın, 2019 NFL sezonunun MVP’si olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Baltimore Ravens ise bu sezon oynadığı 14 maçın 12’sini kazanıp playoff biletini şimdiden almış durumda. Lamar Jackson önderliğindeki takım, sezonun son iki haftasında sırasıyla Cleveland Browns ve Pittsburgh Steelers ile karşılaşacak…