Andy Dalton, Cincinnati Bengals tarafından serbest bırakıldıktan sadece iki gün sonra yeni takımını buldu. Tecrübeli quarterback, Dallas Cowboys’un bir yıllık teklifine evet dedi. 32 yaşındaki oyuncunun Cowboys’tan bir yıllığına yedi milyon dolar alacağı, bu miktarın üç milyon dolarının garanti olduğu açıklandı.

Dokuz senedir Cincinnati Bengals’ın as oyun kurucusu olan Andy Dalton’ın Dak Prescott’lı Dallas Cowboys ile anlaşması ise çoğu kişiyi şaşırttı. Öyle ki off-season’ın başında serbest kalsa birçok takımın Dalton’a as oyun kurucu olması için teklif yapması bekleniyordu. Ancak Bengals, Dalton’ı, Joe Burrow’u seçtikten sonra, Mayıs ayının başında takımdan kesmesi sebebiyle, neredeyse tüm takımlar QB transferlerini bitirdiği için Dalton, yedek oyuncu rolünü kabul etmek zorunda kaldı.

Öte yandan neredeyse iki yıldır Dak Prescott ile kontrat görüşmelerini sürdüren Cowboys’ta Dalton transferi hem yedek oyuncu kurucu pozisyonunu hem de Dak ile olan pazarlıklarda takımın elini güçlendirmiş oldu.

Yıllık 40 milyon dolar içeren uzun süreli bir kontrat istediği belirtilen Dak Prescott, Dallas Cowboys’un yıllık 32 milyon dolarlık teklifini reddetmişti. Bunun üzerine takım Prescott’a franchise tag koyarak başarılı oyuncuyu bir yıllığına 33 milyon dolara takımda tutmuştu. Uzun süreli bir kontrat ile kendisini garantiye almak isteyen Prescott’ın yeni kontrat alana kadar takımı boykot edeceği ve maçlara çıkmayacağı konuşuluyordu. Ancak şimdi Dalton’ın Cowboys’a katılması Dak için de işleri değiştirdi.

Kötü performans sergilediği takdirde ilk 11 formasını Andy Dalton’a kaptırma ihtimali olan Dak Prescott’ın, kontrat pazarlıkları esnasında maçlara çıkmaması durumunda da yerini Dalton’a kaptırıp bir daha alamama durumu bulunuyor.

Bu sezon 33 yaşına girecek Andy Dalton’ın hedefinde ise geçtiğimiz yıl Tennessee Titans’ta Ryan Tannehill yaptığı gibi küllerinden doğmak yer alacak.. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Miami Dolphins’ten gönderildikten sonra Marcus Mariota’yı yedeklemek için Titans ile anlaşan Tannehill, Mariota’nın kötü perfromansları sonrası ilk 11’e yerleşmişti. Gösterdiği başarılı performanslarla Titans’ın playoff yapmasında önemli rol oynayan Tannehill, sezon sonunda dört yıllık 118 milyon dolarlık değerinde bir kontrat almıştı…