Washington Football Team’in head koçu Ron Rivera, hafta içi yaptığı açıklamada, kendisine lenf kanseri teşhisi konduğunu duyurarak, herkesi derinden üzdü. Tecrübeli koç, yaptırdığı bir checkup sonrası bu teşhisin konduğunu ancak kanserin “oldukça tedavi edilebilir” ve erken safhada olduğunu belirtti.

Rivera’nın hemen tedavi sürecine başlayacağı da ayrıca açıklandı. İlk olarak gelen haberlerde Washington’ın ‘B Planı’ olarak Rivera’nın tedavi sürecinde takımı savunma koçu Jack Del Rio’ya emanet etmeyi planladığı belirtilse de sonradan Ron Rivera’nın tedavi sürecinde de takımın başında kalacağı açıklandı.

Washington Football Team, yaptığı açıklamada Ron Rivera’ya ve ailesine bu süreç boyunca her adımda destek vereceğini söylerken, Rivera, ESPN’e yaptığı açıklamada, aldığı habere çok şaşırdığını çünkü hayatının en sağlıklı döneminde olduğunu hissettiğini dile getirdi. Tecrübeli koç aynı zamanda Twitter sayfasından herkese destekleri için teşekkür etti.

58 yaşındaki Ron Rivera, dokuz sezon boyunca Carolina Panthers’ı çalıştırdıktan sonra bu off-season’da Washington’ın başına geçmişti. Panthers kariyeri boyunca iki defa yılın koçu seçilen Rivera, toplamda 76 galibiyet, 63 mağlubiyet ve bir beraberlik elde etmişti. Başarılı koç, 2015 sezonunda takımının normal sezonu 15-1 derecesiyle bitirmesini sağlamış ve Panthers’ı Super Bowl’a çıkarmıştı.

Head koçluktan önce 1984 ila 1992 yılları arasında linebacker olarak Chicago Bears forması giyen Rivera, 1985 Chicago Bears ile Super Bowl şampiyonluğu yaşamıştı. Koçluk kariyerine Chicago Bears’ın savunma kalite kontrol koçu olarak başlayan Rivera, daha sonra 1999-2003 yılları arasında Philadelphia Eagles’ta linebacker koçluğu yapmıştı. Ardından Chicago Bears ve San Diego Chargers’ta savunma koçluğu yapan tecrübeli isim bu altı sezonda üç defa takımlarını NFL’in en iyi beş defasına arasına sokmayı başarmıştı…