Minnesota Vikings running back’i Adrian Peterson, NCAA’in başında değil ama eğer olsaydı çok büyük bir değişiklik yoluna giderdi. Öyle ki yıldız oyuncu kolej oyuncularına da ödeme yapılması gerektiğini düşünüyor.
Kolej oyuncularına ödeme yapılıp yapılmaması konusu yıllardır tartışılan bir konu ve bu hafta verdiği bir konferansta Adrian Peterson bu konudaki tarafını net belli etti.
Peterson konu ile ilgili, “Bireysel olarak konuşuyorum, kolejdeyken gerek forma gerek bilet satışı ile üniversiteme çok para kazandırdım. Johnny Manziel ise Texas’a çok kazandırdı. Şampiyonluk maçları hakkında konuşuyoruz. Forma satışlarından bahsediyoruz ama sporcuların cebine kuruş bile girmiyor. Üniversiteye para kazandıran bizleriz, biz de para kazanmalıyız. Oyuncular olmasa nasıl para kazanacaklar? ” dedi.
Adrian Peterson, üç sezonunu Oklahama’da running back olarak geçirmişti. Yıldız oyuncu, Pazartesi günü Connecticut ve Kentucky arasında oynanan NCAA Basketball final maçına katıldı ve tutumunun sadece futbolcular için olmadığını basketbolcuları da kapsadığını gösterdi.
Peterson ek olarak “Basketbol oyuncularını iki yıllık kolejlere göndermek istediklerini duydum. Neden? Merak ediyorum neden? Düşünsenize LeBron James iki yıllık bir üniversiteye gidecekti. O kolej LeBron’ın üstünden ne kadar para kazandı, bir düşünün.”

 Yazan: Nazlı Hilal Kaya