Önce, Oakland Raiders’ın ponpon kızları Raiderettes, maaşlarını alırken yaşadıkları sıkıntılar ve kötü çalışma şartları nedeniyle Raiders’a dava açmıştı. Başka bir dava haberi de Cincinnati Bengals’dan gelmiş, Bengals ponpon kızları Ben-Gals ise az maaş aldıkları gerekçesiyle Bengals’a dava açmıştı.
Şimdi ise Buffalo Bills’in ponpon kızları, Jills, Bills’e maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle dava açıyor. Bills, ponpon kızlarına çalıştıkları tüm saatler için para ödememekle, yol masraflarını karşılamamakla ve anlaşmalara uymamakla suçlanıyor.
Bills kızları bir yılda 20-35 arasında etkinliğe katılıyor ve davacı tarafın söylediğine göre bu katılımların çoğu ödenmiyor.
Davanın içeriğinde amigo kızların liderlerini seçerken yapılan testler, kızların hijyen koşulları ve liderlerden beklentilerde var. Bills kızları takımın getirdiği deodarnt kullanımı, ağda prosedürü gibi konularda da takıma tepkili.
Görünen o bu off-season’da takımların başları sadece oyuncuların kontrat problemleriyle değil, ponpon kızların problemleri sebebiyle de ağrımaya devam edecek.

 Yazan: Nazlı Hilal Kaya