Denver Broncos’un yıldız quarterback’i Peyton Manning geçtiğimiz hafta kariyerinin 503. touchdown pasını atarken Brett Favre’ın 508 touchdown paslık rekoruna çok yaklaşmıştı. Peyton Manning’in Pazar günü New York Jets karşısında beş touchdown pası atarak Favre’ın rekorunu egale etme imkânı bulunurken, Brett Favre, Manning’in kendi rekorlarını bir bir kırması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Green Bay Packers’ın efsane oyun kurucusu Brett Favre, Arizona Cardinals karşısında 479 yard pas atıp kariyerinin en iyi rakamına ulaşan Peyton Manning’in kendi rekorlarını kıran isim olmasından oldukça dolayı memnun olduğunu söyledi.
Manning, Arizona Cardinals maçı sonrası Favre’ın ardından NFL kariyerinde 500 touchdown pası barajını geçen ikinci oyuncu olurken, Favre, “Bunu Peyton yaptığı için memnunum. Peyton hakkında çok düşünüyorum. Onu çok iyi tanıyorum. Ailesini çok iyi tanıyorum. Babası idollerimden biriydi.” diye konuştu.
Kariyerinde beş defa bir maçta beş veya daha fazla touchdown pası atan Peyton Manning’in bu hafta olmasa da önümüzdeki hafta Favre’ın 508 touchdown paslık rekoruna kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca Manning, 500. touchdown pasına Favre’dan 49 maç az oynayarak ulaşırken, şuanki ortlamasıyla devam ederse 34 maç sonra 600. touchdown pasına ulaşabilir.
Favre, konu ile ilgili olarak, “Çok uzun yıllardır oynuyor bu yüzden sürprize uğramadım. Her ne kadar rekoru elimde tutmak istesem de ‘Aman tanrım, rekor bende kalsaydı’ tarzı bir düşüncem yok.” derken ileride Andrew Luck veya Russell Wilson gibi isimlerin rekoru kırma ihtimaline ilişkin olarak, “Bu zamanla ilgili bir durum” diye konuştu.

“508 touchdown pası atmam ile gurur duyuyorum ancak en çok gurur duyduğum rekor arka arkaya en çok maça başlamam” diyen Favre 20 yıllık NFL kariyerinde 297 maç üst üste ilk 11’de sahaya çıkarak bu alanda da NFL rekorunu kırmıştı ve söz konusu rekorun günümüzde kırılması oldukça zor gözüküyor. Hatırlanacağı üzere Peyton Manning’in 208 maçlık serisi
2011 sezonunu boynundaki sakatlık sebebiyle kaçırdığında sona ermişti.
“Uzun süre oynamazsanız hiçbir rekoru kırmanız mümkün değildir. Peyton’ın bir yıl kaçırdığını biliyorum. Bundan ayrı olarak aynı benim oynadığım gibi oynadı. Demek istediğim, tekrar tekrar sahay çıktı. Bu rakamlara ulaşmanız ancak böyle mümkün olur.” diyen Favre, “Yaptığı şeyler inanılmaz aynı zamanda da değil. Bunu tüm saygımla, onun tetikte olması ve kararlığına dayanarak söylüyorum. Onun bu mükemmelliği onu özel yaptı. Yaptığı hiçbir şey beni şaşkınlığa uğratmıyor.” açıklamasında bulundu.
Manning’in Indianapolis Colts’tan ayrılıp Denver’da oynamasına ilişkin olarak kendisinin de 16 sezonun ardından Green Bay Packers’tan ayrılıp New York Jets’te ve Minnesota Vikings’te forma giydiği için yaşadıklarını anladığını söylerken Denver Broncos genel menajeri John Elway’i de Peyton Manning’in etrafında kurduğu başarılı ekip kurduğundan dolayı da tebrik etti.
Yazan: Kaan Özaydın