NFC’de haftanın en önemli ve en heyecanlı geçmesi beklenen maçında Carolina Panthers, grubundaki rakibi Atlanta Falcons’ı adeta ezdi geçti. Kazananın playoff’a gideceği maçta Carolina Panthers, Falcons’ı 31 – 13 yenerek NFC Güney grubunun lideri olarak playoff’a adını yazdırdı.
Carolina Panthers aynı zamanda NFC Güney grubunu üst üste iki defa lider bitiren ilk takım oldu. Panthers toplamda dördüncü defa NFC Güney’in şampiyonu olurken, playoff’ta Arizona Cardinals’ın rakibi oldu.
Dört hafta önce 3-8-1 durumunda olan ve o güne kadar kendi sahasındaki altı maçını da kaybeden Panthers, ardı ardında dört maç kazanarak, beklenmedik bir şekilde playoff’a giderek büyük bir sürprize imza attı. Bunda NFC Güney grubunun diğer takımlarının kötü performansları da oldukça etkili olurken, Panthers bu süreçte gruptaki en önemli iki rakibi New Orleans Saints ve Atlanta Falcons’ı 31 sayılık galibiyetlerle dize getirdi.
Üstelik Panthers, playoff yolunda aldığı kritik galibiyetlere, yıldız oyun kurucusu Cam Newton’ın geçirdiği araba kazası sebebiyle oynayamadığı Tapma Bay Buccaneers maçı da dahildi.
AFC’deki bir diğer eşleşme Dallas Cowboys ile Detroit Lions arasında olurken, konferansı ilk iki sırada bitiren Seattle Seahawks ile Green Bay Packers, playoff’un ilk haftasını bay geçerek rakiplerini bekleyecekler.

 

Yazan: Kaan Özaydın