Denver Broncos’un yıldız cornerback’i Aqib Talib, Super Bowl 50’de Carolina Panthers’a karşı yaptığı iki faul sebebiyle tam 26,044$ cezaya çarptırıldı.

Talib, maçın ardından verdiği demeçte Panthers wide receiver’ı Corey Brown’a yüz maskesinden tutarak yaptığı faulün kasıtlı olduğunu söylemişti. Hatırlayacağınız üzere Broncos’un haşin çocuğu, Brown’ı yüz maskesinden tutarak yere sert bir şekilde fırlatmıştı.

Yıldız cornerback, bu sert müdahalesinin ardından gelebilecek cezanın Panthers’ı end-zone’a yalnızca birkaç yard daha yaklaştıracağını biliyordu ama böylelikle Brown’ın da olası touchdown’unu engelleyecekti.

Hatırlamak isteyenler için Talib’in Browna yaptığı acımasız müdahale şöyle gerçekleşti:

Öte yandan Talib, Super Bowl 50’nin ilk yarısında sadece bununla da kalmamış ve Brown’a ikinci faul’u de yapmıştı. Yine hatırlayacağınız üzere yıldız cornerback, Brown’ın Denver oyuncularıyla saha kenarında alay etmesi sebebiyle genç receiver’ı iterek karşılık vermişti. Her ne kadar Talib, maçta sonra bir ceza gelme ihtimaline aldırmayan açıklamalar yapsa da NFL bu durumu farklı ele aldı.

Yıldız cornerback, bu iki faulle ilgili maç sonunda yaptığı açıklamada ”Bir tanesini kasıtlı yaptım çünkü ona bunu göstermeliydim. Büyük ihtimalle ceza yiyeceğim ama sonuçta biz dünya şampiyonuyuz.” gibi umursamaz bir açıklamada bulunmuştu.

Talib, geçen sezon Indianapolis Colts tight end’i  Dwayne Allen’ın gözüne parmak soktuğu için de bir maç oynamama cezası yemişti. Ayrıca bundan daha önce de Seahawks’a karşı yaptığı late hit sebebiyle 8.268$’lık bir para cezası almıştı. Yıldız oyuncu, gelen son cezalar ile birlikte kariyerinde toplam 882.311$’ı cezalara harcamış oldu.