Sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan New England Patriots, takas yasağının gelmesine saatler kala yaptığı sürpriz hamleyle, Super Bowl XLIX’u kazanan kadronun en önemli üyelerinden linebacker Jamie Collins’i Cleveland Browns’a gönderdi!

Takas şartları ise şu şekilde: Şayet Browns, 2017 NFL Draftı’nın üçüncü turunda compensatory seçim hakkı kazanırsa bu hakkını Patriots’a verecek. Eğer Browns, draft’ta bu ek seçim hakkını kazanamazsa takas, 2017 NFL Draftı’nın dördüncü tur seçimi karşılığnda yapılmış olacak.

Patriots head koçu Bill Belichick, bu beklenmedik takasla ilgili verdiği demecinde, “Takımımız için en iyisi olduğuna inandığımız şeyi yaptık. Bu takas sonrası dikkat etmemiz gereken birçok şey var. Bu noktaları konuşup halledeceğimize eminim.” açıklamasını yaptı.

Collins’in dört yıllık çaylak sözleşmesi bu sene sonunda bitiyordu ve Patriots’ın kendisiyle yeniden anlaşabilmesi için, linebacker’ın “Von Miller ücreti” olarak tanımlanan meblağlar kadar yüksek ücretler istediği konuşuluyordu. Hatırlayacağınız üzere Denver Broncos, Super Bowl 50 MVP’si Miller ile Temmuz ayında altı yıllığına 114.5 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalamış ve Miller’ı NFL tarihinin en çok kazanan savunma oyuncusu yapmıştı.

Patriots’ı büyük bir mali yükten kurtaran bu takas, Browns için ise outside linebacker bölgesinde zayıf olan savunma takımını güçlendirecek bir hamle oldu. Sezonun ilk sekiz haftasına Browns ile maç yapan her takım 25 sayıdan fazla skorla onları yenerken, bu sekiz takımın dört tanesi 30 sayı barajını geçti. Son olarak Pazar günü oynanan karşılaşmada New York Jets, 31-28 skorla Browns’u mağlup etmeyi başarmıştı.

Paul Kruger serbest bırakıldığından ve Nate Orchard da sezonun başlarında Injured Reserve’e (IR) alındığından bu yana outside linebacker pozisyonu, Browns savunma takımının en büyük zaaflarından bir tanesini oluşturuyordu. Takımın bu eksiğini kapatacak olan Collins, sekiz maçta 14 sack yapan Browns’a bu konuda da onlara fazlasıyla yardımcı olabilir.

Öte yandan, Cleveland ekibi için bu hamlenin riskli bir tarafı da var. O da şu ki Collins, bu sezondan sonra serbest oyuncu olmayı seçebilir. Browns, bu durumda onu takımla kalmaya ikna etmek zorunda kalacak. Browns, belki Collins’e franchise tag uygulayarak yıldız linebacker’ın aklını çelebilir.

Browns koçu Hue Jackson da bu konuyla alakalı, “Şüphesiz,i onu takımda tutmaktan mutlu oluruz. Umuyoruz, iki tarafta bu yönde aynı fikirde olur. Ama takıma gelmiş olmasının, bizi ve takımımızı tanıması ve aynı şekilde bizim de onu tanımamız için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Onun yeteneklerinin ve bize nasıl katkıda bulunabileceğinin farkındayız. Açıkçası eğer onunla devam etme şansımız olduğunu düşünmeseydik, bu hamleyi yapmazdık. ” ifadelerini kullandı.

Collins, Patriots’ın Buffalo Bills’i 41-25 devirdiği maçta savunma takımının oynadığı 78 down’ın sadece 48’inde sahada yer aldı. Bu pek normal bir şey değil çünkü genelde Collins, her down’da oynayan bir oyuncuydu. Sezona 7-1 skorla devam eden Patriots, Bills fullback’i Jerome Felton koşu oyunlarında etkili olmaya başladığı anda Collins’i oyundan almıştı.

Collins takası, bu sezon içerisinde Patriots ile Browns arasında gerçekleşen ikinci takas. Ağustos ayında Cleveland Browns,  AFWB organizasyonuyla Türkiye’ye de gelen linebacker Barkevious Mingo’u yine bir draft hakkı karşılığında göndermişti.